Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Mine sisu juurde

Muldvorm

Allikas: Vikipeedia

[1][2]Muldvorm on valuvorm, mis on valmistatud vormisegust (näiteks liiva ja savi segust) ja mida kasutatakse enamasti metallist esemete tootmiseks valamise teel. Muldvormi ettevalmistamisel kujundatakse see vastavalt soovitud detaili kujule. Protsess algab mudeli loomisega, mille järgi vormitakse muldvorm. Seejärel valatakse vedel metall muldvormi õõnsusse, kus see jahtub ja tardub, võttes vormi kuju.

Sulametalli valamine muldvormi

Muldvormi segu valmistamisel peab arvestama järgnevate omadustega:

  1. Plastilisus - segu omadus kergesti võtta ja säilitada vormimisel antav kuju
  2. Tugevus - segu omadus taluda väliseid koormuseid ilma purunemata
  3. Järeleandlikkus - segu omadus lasta end kokku suruda valandi kahanemisel tekkivate jõudude mõjul
  4. Kuumuskindlus - segu omadus vastu pidada vormi valatava metalli kõrgele temperatuurile
  5. Gaasiläbitavus - segu omadus poorsuse tõttu gaase läbi lasta


[3]Muldvormi erinevad ettevalmistusviisid:

  1. Märgvorm - märgvorm kasutab liiva, vee ja savi või sideaine segu. Segu tüüpiline koostis on 90% liiva, 3% vett ja 7% savi või sideainet, see on kõige odavam ja laialdasemalt kasutatav.
  2. Pindkuivatatud vorm - pindkuivatatud vorm on just kui märgvorm, kuid sellele lisatakse täiendavaid sidumismaterjale ning vormi pind kuivatatakse tõrviku või kuumutuslambiga, et suurendada vormi tugevust. See parandab ka mõõtmete täpsust ja pinnaviimistlust, kuid suurendab vormi murenemise võimalust. Pindkuivatatud vormid on kallimad ning tootmine ajamahukam, mis vähendab tootmiskiirust.
  3. Kuivmuldvorm - kuivmuldvormi, mida mõnikord nimetatakse ka külmkasti vormiks, puhul segatakse liiv ainult orgaanilise sideainega. Vorm tugevdatakse küpsetamise teel ahjus. Saadud vorm on kõrge mõõtmetäpsusega, kuid kallis ja madala tootmiskiirusega.
  4. Isetahkuv vorm - isetahkuva vormi puhul segatakse liiv vedelvaiguga ja see kõveneb toatemperatuuril.
  1. Kulu, P.; Kübarsepp, J.; Laansoo, A.; Veinthal, R. (2015). Materjalitehnika II. Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia. TTÜ Kirjastus.
  2. Vu, Dinh Tien (3. detsember 2020). "Instructions for Making Sand Casting Molds in detail Step by Step". Vietnam Cast Iron (Ameerika inglise). Vaadatud 25. juunil 2024.
  3. "Sand Casting Process, Defects, Design". www.custompartnet.com. Vaadatud 25. juunil 2024.