Talong (ansambel)
Artiklis puuduvad viited. (November 2020) |
Talong oli kupleeansambel, mis tegutses aastatel 1987–1993.
Ansambli sünnipäev on 27. detsember 1987. Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis korraldas tol aastal nääripidu lauluõppe teine kursus, kus Tõnu Bachmanni klassis õppisid Peeter Kaber ja Peeter Kaljumäe. Peeter Kaber, kes oli kogenud Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva liige, pakkus välja, et võiks esitada mõne malevaaegadest pärit lorilaulu. Peeter Kaljumäe, kes oli aastaid imetlenud Olaf Kopvillemi kupleesid, nõustus. Klaverit kutsuti mängima kursusekaaslane Margot Kvelstein. Seejärel esineti kõikjal ülisuure menuga.
1988. aasta kevadel asutas Kalju Kass huumorikooperatiivi Aara, mis kutsus leheveergudel enda tiiva alla esinejaid. Kaks Peetrit, kes olid koolimenust tiivustatud, otsustasid ka õnne proovida. Aara kunstinõukogu (Kalju Kass, Priit Aimla, Hugo Hiibus, Toivo Tootsen, Rita Mägar ja teised) pidas esitust vääriliseks, mispeale lepiti kokku esimesed avalikud etteasted Tallinna vanalinna päevadel Raekoja platsi Kaagikohtus. Nime Talong pani kollektiivile Priit Aimla. Algul esitati malevalaule ja Kopvillemi lugusid. Peetrid kirjutasid Kaagikohtu tarbeks uusi ja omaloomingulisi laulutekste. Sellest ei piisanud pideva lavalise aktiivsuse jaoks, mistõttu lepiti Henno Käoga kokku, et ta kirjutab sügiseks ansamblile Talong terve lavakava mahus uusi lugusid. Edasine repertuaar kujunes peamiselt päevakajaliste sündmuste värsistamisel, kus kasutati tuntud viise.
1989. aasta alguses hakkas Margot Kvelsteini asemel klaverdama Katrin Lehismets. Viimase lavakava esitamisel istus klaveri taga vaheldumisi Katrin Lehismetsaga Airi Allvee. Esineti kõikjal Eestis, samuti mitu korda Saksamaal Berliinis, Magdeburgis, Münchenis, Nürnbergis, Stendalis ja Potsdamis. 1989. aastal Stockholmis ja Göteborgis ning 1990. aastal Torontos ja Hamiltonis esinedes moodustasid kuulajas-vaatajaskonna väliseestlased.
Ansambli Talong mänedžer oli kogu tegutsemisaja vältel Raivo Põldmaa. Viimast korda astuti üles aprillis 1993. Ansambli lahkumineku põhjustas see, et Katrin Lehismets asus õppima Berliini kõrgkooli Hochschule für Musik ja Peeter Kaljumäe siirdus Pärnu Endla teatrisse.
Lavakavad
[muuda | muuda lähteteksti]- "Hali-buli-lei" 1988 – tekstid Henno Käo, lavastaja Tõnu Tepandi, kunstnik Tiiu Tepandi, liikumisjuht Aita Indrikson. Ajalehes ilmunud arvustuses märgiti: "Talong esitab "tendentsiga" laule, aga teeb seda elegantselt, frakkides."
- "Pika Ni(i)naga" 1989 – tekstid peamiselt Henno Käo, rühmatöö
- Issaak Dunajevski 90. sünniaastapäevale pühendatud pidulik kontsertaktus koos Anne Paluveri ja Paul Poomiga 1990 – tekstid Henno Käo, Priit Aimla, Vladislav Koržets, Kalju Kass ja teised
- "Ruudi ja Milla" koos Lauri Nebeli, Heino Seljamaa ning Villu Kanguriga 1991 – tekstid Henno Käo ja Villu Kangur, lavastaja Eero Spriit, kunstnik Liina Pihlak
- "Kolmekesi paaris" 1992 – tekstid Priit Aimla, lavastaja Eero Spriit, liikumisjuht Inge Põder, fonogrammid Olav Ehala
Helikandjad
[muuda | muuda lähteteksti]Ansambel Talong andis välja kaks helikassetti:
- "Talong läbi aegade"
- "Talong laulab Henno Käo tekste"