Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Mine sisu juurde

The Cloisters

Allikas: Vikipeedia
Vaade muuseumikompleksile Hudsoni jõe poolt
The Bonnefonti ristikäigu aed detsembris 2018
Cuxa ristikäik

The Cloisters, ka Met Cloisters, on kunstimuuseum Ameerika Ühendriikides New Yorgis, Metropolitani Kunstimuuseumi haru, mis on spetsialiseerunud Euroopa keskaja kunstile ja arhitektuurile, eelkõige romaani ja gooti kunstile. See on Ameerika ainuke keskaja kunstile spetsialiseerunud muuseum.[1]

Muuseum asub Upper Manhattanil Washington Heightsi naabruses, Fort Tryoni pargis. Kollektsioonis on suur hulk keskaegseid kunstiteoseid ruumides, mis järgivad Prantsuse kloostrite arhitektuuri. Muuseumi hooned on koondunud aedade ümber nelja ristikäigus Cuxa, Saint-Guilhemi, Bonnefonti ja Trie kloostritest, mille Ameerika skulptor ja kunstikaupmees George Gray Barnard ostis Prantsusmaal enne 1913. aastat, enne New Yorki kolimist. Barnardi keskaegsete skulptuuride ja arhitektuurielementide kogu ostis muuseumi jaoks John D. Rockefeller Jr.[1] Teised suuremad esemeallikad olid J. P. Morgani ja Joseph Brummeri kogud.

Muuseumi hoone projekteeris arhitekt Charles Collens järsule mäenõlvale ja sel on kaks tasandit, ülemine ja alumine. Kompleks hõlmab 1,6 hektarit ja ehitistes kasutati keskaegseid originaaldetaile, mis olid ostetud ja kohale toodud Prantsusmaa Saint-Guilhem-le-Déserti, Bonnefont-en-Commingesi, Trie-sur-Baïse'i ja Froville'i kloostritest ning Kataloonia Sant Miquel de Cuixà kloostrist. Originaalehitised võeti transpordiks kivihaaval lahti ja pandi New Yorgis uuesti kokku. Ehitus algas 1934. aastal ja kestis viis aastat.

Muuseumi kompleksi kuuluvad ristikäikudesse rajatud keskaegsed aiad ning nende ümber paiknevad kabelid ja teemaruumid, nagu romaanika, hispaania ja gooti galeriid, Fuentidueña kabel ja samuti ükssarviku teemaline Flaami seinavaipade ruum. Ehitise kujundus ja ruumijaotus taotleb keskaegse Euroopa kloostrielu atmiosfäärei.

Eksponeeritud on umbes 5000 kunsti- ja arhitektuuriteost Bütsantsi kunstist vararenessansi kunstini, peamiselt 12.–15. sajandist. Nende hulgas on kivi- ja puuskulptuure, seinavaipu, illumineeritud käsikirju ja tahvelmaale, millest tuntuimad on elevandiluust altaririst 12. sajandist (nn The Cloisters Cross), Jean Pucelle'i maalitud Jeanne d'Evreux' tundideraamat, Robert Campini Maarja kuulutuse altar (1422) ja Flaami seinavaibad Ükssarvikujahi seeriaga (1495–1505).

Esemeid kogust

[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]