Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Dinastija Qin

(Preusmjereno s Qin)
Dinastija Qin

秦朝
Qín Cháo


 

221. pr. Kr.206. pr. Kr.
Lokacija Dinastije Qin
Lokacija Dinastije Qin
Qin Carstvo oko 210. pr. Kr.
Glavni grad Xianyang (咸陽)
Jezik/ci starokineski
Religija taoizam i legalizam
Vlada
Car
 - 221.-210. pr. Kr. Qin Shi Huangdi
 - 210.-207. pr. Kr. Qin Er Shi
kancelar
 - 280.-208. pr. Kr. Li Si
Povijest stari vijek
 - Osnovao ju je Qin Shi Huangdi, prvi Kineski Car 221. pr. Kr.
 - Carstvo se predaje generalu države Qin, Liu Bangu koji je kasnije postao Car Gaozu od Hana, Dinastija Han 206. pr. Kr.
Stanovništvo
 -  otp. 20 milijuna 
Valuta kineska kovanica
John Keay, China A History, Harper Press, 2009. ISBN 9780007221783 (engl.)

Dinastija Qin (kineski: 秦朝, pinyin: Qín Cháo, transliteracija: Ćin Ćao) je bila vladajuća kineska dinastija u razdoblju između 221. i 206. pr. Kr. Njezini vladari su potjecali od vladara države Qin, nazvane po imenu Qin koje je navodno njihovim predcima dao mitski prvi car Kine, Žuti Car. Nakon što je ta država u 4. stoljeću pr. Kr. naglo ojačala za vrijeme vladavine Shang Yanga u razdoblju zaraćenih država, u 3. stoljeću pr. Kr. je poduzela niz uspješnih pohoda na druge države, a kada je konačno pokorila državu Chu, ostatke nominalne vladarske dinastije Zhou, te druge države, postala je neospornim gospodarom Kine.

Kineski zid za dinastije Qin
Vojska terakota, Mauzolej prvog kineskog cara iz 210. pr. Kr., Shaanxi

Vladavina Qina je prouzročila povećanje trgovine, poljoprivredne proizvodnje te vojnog razvoja. Dinastija Qin je to ostvarila ukidanjem feudalnih zemljoposjednika prema kojima su prethodno seljaci bili dužni iskazivati vjernost. Tako je centralna vlast stekla kontrolu nad masama, stekavši izvor radne snage. To je omogućilo niz ambicioznih građevinskih pothvata, od kojih je najpoznatiji Kineski zid. Dinastija Qin je također uvela niz administrativnih reformi koje su se prije svega odnosile na standardizaciju mjera širom novostvorenog Carstva. Dinastija Qin je, s druge strane, nastojala svoju vlast legitimizirati pokušajem da se izbrišu svi tragovi prethodnih dinastija, što je dovelo do zloglasnog „paljenja knjiga i pokapanja učenjaka”, zbog čega je bila predmetom kritike budućih generacija povjesničara i znanstvenika. Dinastija Qin je također poznata i po uvođenju niza inovacija u vojnoj tehnologiji, kao što su nova oružja, načini prijevoza i taktike.

Usprkos vojnoj moći, dinastija Qin nije dugo potrajala. Nakon smrti njezinog prvog cara, Qin Shi Huangdija, 210. pr. Kr. na prijestolje je došao njegov sin, Qin Er Shi, ali su zapravo vladala dva suparnička savjetnika. Njihove svađe su dovele do smrti obojice, ali i smrti drugog cara. Nekoliko godina kasnije je izbio narodni ustanak, što je oslabio Carstvo, te je vlast preuzeo časnik Liu Bang koji će osnovati dinastiju Han. „Prvi Car dinastije Qin se hvalio kako će njegovo carstvo trajati 10.000 generacija; potrajalo je samo 15 godina”.[1] Usprkos brzom sršetku, dinastija Qin je postala jednom od najpoznatijih i najvažnijih kineskih dinastija, prije svega zbog toga što je smatraju prvom pravom carskom dinastijom, ujediniteljem Kine. Zbog toga je upravo po njoj moderna Kina dobila ime.

Izvori

uredi
 
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Dinastija Qin
  1. W. Scott Morton, China: Its History and Culture (3rd ed. ed., McGraw-Hill, 1995., str. 49. ISBN 0-07-043424-7

Vanjske poveznice

uredi
prethodnik
Dinastija Zhou
Dinastije u kineskoj povijesti
221.–207. pr. Kr.
nasljednik
Dinastija Han