Bacanje hrane
Bacanje hrane odnosi se na sve veću količinu uništene hrane koja se može izbjeći, a posljedica je industrijske ili masovne proizvodnje hrane. Uzroci uništenja hrane su brojni, a pojavljuju se u fazama proizvodnje, prerade i trgovine iako je moguće izbjeći.
Švedski institut za hranu i biotehnologiju ustanovio je da se u svijetu baca oko 1,3 milijarde tona hrane godišnje baca, što je oko trećine ukupne godišnje svjetske proizvodnje.[1]
Istodobno preko 20.000 djece mlađe od pet godina umire svakoga dana od gladi.[2]
Prema izvješću FAO-a (eng. Food and Agriculture Organization) oko 90 milijuna tona hrane gubi se godišnje u Europi.[3]
Monetarna vrijednost bačene hrane u Hrvatskoj iznosi godišnje ukupno oko tri milijarde kuna, a godišnje svaka osoba u prosjeku baci hranu u iznosu od gotovo tisuću kuna.[4]
- ↑ smanjenje bacanja hrane da se nahrani Svijet: milijarda tona svake godine Arhivirana inačica izvorne stranice od 12. veljače 2015. (Wayback Machine) poljoprivredna Organizacija Ujedinjenih naroda, Online Media Centre , vijesti od 11. svibnja 2011. (engleski)
- ↑ Arhivirana kopija. Inačica izvorne stranice arhivirana 20. listopada 2013. Pristupljeno 20. listopada 2013.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
- ↑ Arhivirana kopija. Inačica izvorne stranice arhivirana 4. ožujka 2016. Pristupljeno 20. listopada 2013.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
- ↑ http://dnevnik.hr/tema/bacanje+hrane