Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Prijeđi na sadržaj

Ivanica

Izvor: Wikipedija
Ivanica pogled na Jadransko more

Ivanica je naseljeno mjesto u općini Ravno, u Federaciji Bosne i Hercegovine, u Bosni i Hercegovini.[1]

Nalazi se odmah uz granicu s Hrvatskom. Udaljena je jedan kilometar od Gornjega Brgata, a šest kilometara od Dubrovnika, u Dubrovačkom zaleđu.

Naselje je poznato po svom pogledu na Jadransko more, čistom zraku, luksuznom ljetovanju i ljekovitim biljkama. U posljednje vrijeme naselje doživljava brži razvoj i širenje zbog izgradnje mnogih novih luksuzni vila, a ulažu mnogi investitori. Tako je i mjesto postalo popularno za luksuzniji odmor. U doba bivše Jugoslavije, radi jedinstvene kvalitete zraka gdje se zrak s mora i planine miješa, bilo je označeno kao klimatsko mjesto. Radi toga područje se reklamira pod nazivom »Dubrovačke visine«. Područje je dobro poznato i po ljekovitim biljkama koje rastu na planinskom području. Jedna od biljaka koje ćete naći je pelin.

Godine 2019. godine izgrađen je novi granični prijelaz u Gornjem Brgatu između Ivanice i Dubrovnika. Prijelaz između vanjskih granica Bosne i Hercegovine te Hrvatske je tako mnogo brži i dostupniji sada nego prije. Ivanica je također samo 20 kilometara udaljena od Crne Gore.

Naselje je uništeno tijekom rata u BiH 1992., a povratak na ovo područje počeo je 1999.[2] Prije rata Ivanica je bila u sastavu tadašnje općine Trebinje. Danas je zemlja na Ivanici tražena i na njoj se gradi 230 villa s bazenima.[3]

Hrvatske snage zauzele su Ivanicu 5. srpnja 1992. godine. S Ivanice se pruža pogled na Župu dubrovačku i Cavtat. Iz Župe dubrovačke i Cavtata može se vidjeti Ivanicu.

Stanovništvo

[uredi | uredi kôd]

1991.

[uredi | uredi kôd]

Nacionalni sastav stanovništva 1991. godine, bio je sljedeći[4]:

ukupno: 168

  • Srbi - 147
  • Hrvati - 13
  • Muslimani - 3
  • ostali, nepoznati i neopredjeljeni - 5

2013.

[uredi | uredi kôd]

Nacionalni sastav stanovništva 2013. godine, bio je sljedeći[1]:

ukupno: 139

  • Srbi - 99
  • Hrvati - 33
  • Bošnjaci - 7

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b 2.2. Stanovništvo prema etničkoj/nacionalnoj pripadnosti i spolu, po naseljenim mjestima, popis.gov.ba, datum preuzimanja sadržaja: 15. svibnja 2019.
  2. www.novosti.rs, Ivanice - tampon-zona po “Dejtonu, “ objavljeno 19. prosinca 2011., pristupljeno 20. veljače 2013.
  3. www.avaz.baArhivirana inačica izvorne stranice od 7. ožujka 2013. (Wayback Machine), "Ivanica postaje ekskluzivni dio bh. teritorije: Gradi se mondensko naselje sa 230 vila s bazenima, " objavljeno 20. kolovoza 2012., pristupljeno 20. veljače 2013.
  4. Nacionalni sastav stanovništva - Rezultati za republiku po opštinama i naseljenim mjestima 1991., Državni zavod za statistiku Republike Bosne i Hercegovine, Sarajevo, 1993.