Pita (hrana)
|
Pita je kolač od slatkog ili slanog prhkog tijesta sa slatkim ili slanim nadjevom.
Pite sa slatkim nadjevom mogu se pripremati na razne načine, ovisno o nadjevu s kojim se pripremaju. Kada se tijesto dijeli na dva dijela, obično se dio kojim se pokriva pita razvalja tanje, a tijesto se uvijek nabocka vilicom kako se ne bi stvarali mjehuri tijekom pečenja kolača. Nadjevaju se voćem (svježim ili prokuhanim), orašastim plodovima (orasima, lješnjacima, pistacijama), pinjolima, svježim sirom ili čokoladom.
- Tijesto se utisne u lim (često okruglog oblika), cijelo ispeče i ohladi. Tako ispečeno tijesto, može se premazati marmeladom, na koju se posloži voće koje može biti sirovo (obično su to jagode, grožđe, kivi, maline ili borovnice) i koje se prelije pripremljenom želatinom ili odgovarajućim preljevom za torte.
- Na pečeno i ohlađeno tijesto premaže se marmelada, doda voće prokuhano sa šećerom i škrobnim brašnom, a voće se može gusto premazati čvrstim snijegom od bjelanaca s dodatkom šećera u prahu ili napuniti štrcaljka i njome napraviti rešetka preko nadjeva od voća, te kratko zapeći u pećnici.
- Tijesto se utisne u lim, premaže nadjevom npr. od sira i pospe mrvičastom smjesom tijesta. Nadjev se još može prekriti ploškicama tijesta ili trakicama koje se u obliku rešetke poslože preko voća.
- Cijela količina tijesta se utisne u lim, po tijestu posloži svježe narezano voće, pospe krupnim šećerom, cimetom (po želji) i tako peče. Tako se obično priprema pita sa šljivama, breskvama, marelicama ili jabukama.
- Tijesto se podijeli na dvije polovice, u kalup se položi tijesto, nabocka vilicom, nadjene nadjevom od voća ili sira i prekrije razvaljanom drugom polovicom tijesta koju je također potrebno nabockati vilicom. Tako pečena pita može se još vruća posuti šećerom u prahu ili ohlađena premazati zagrijanom marmeladom za ocaklinu.
Uz pite od voća prilikom posluživanja često se dodaje tučeno slatko vrhnje.
- Pita s jabukama (jȁbučnjača), šljivama, višnjama i drugim voćem
- Pita od oraha, badema i drugog orašastog voća
- Pita od sira
- Pita od rogača
- Pita od krupice
- Pita mađarica
- Bijela pita
- Pita od čvaraka
Na piti koja se pokriva slanim prhkim tijestom u gornjoj površini treba načiniti rupicu ili više puta nabockati tijesto, kako bi za vrijeme pečenja mogla izići para koja se stvara u nadjevu. Tijesto za pite sa slanim nadjevom može biti obično prhko tijesto ili slano prhko tijesto, koje se nadjeva raznim vrstama sireva, mesom, šunkom, povrćem ili gljivama.
Quiche je francuska pita kojoj su osnovni sastojci prhko tijesto i nadjev od mesnate slanine, jaja, vrhnja, naribanog sira, papra. Ostali sastojci mogu biti gljive, povrće, a najpoznatija je "Quiche Lorraine".
Finska pita od mljevenog mesa (finski:Lihamureke piiaas) priprema se od prhkog tijesto, koje se podijeli na dvije tanke polovice, jedna se stavi u pripremljeni lim, nadjene nadjevom od popirjanog mljevenog mesa, gljiva, luka, naribanog skandinavskog sira, peršina, papra i soli. Polovica razvaljanog tijesta stavi se u namašćeni lim, pokrije mesnom smjesom, a ona pokrije drugom polovicom razvaljanog tijesta koja se ukrasi rezancima od tijesta.
Ruska pita od kupusa (ruski: Kulebjaka) priprema se od prhkog tijesta, koje se podijeli na dvije tanke polovice, jedna se stavi u pripremljeni lim, nadjene nadjevom od pripremljenog kuhanog kupusa, tvrdo kuhanim jajima, koprom, peršinom, paprom, solju, prekrije drugom polovicom razvaljanog tijesta, načini rupa u sredini, spoje krajevi, ukrasi ostacima tijesta, premaže žumanjkom i peče dok ne porumeni.