STOL
STOL (eng. Short Take-Off and Landing) je pojam koji označava zrakoplove koji za uzlijetanje i slijetanje koriste kratke uzletno-sletne staze. Po NATO definiciji STOL je sposobnost zrakoplova da se nakon preleta 15-metarske prepreke pri slijetanju zaustavi do 450 m i obratno, da nakon uzlijetanja do dužine 450 m preleti prepreku od 15 m.[1]
Mnogi STOL zrakoplovi predviđeni su za slijetanje na za to nepripremljene terene, dok su neki, kao npr., de Havilland Dash-7 dizajnirani za korištenje priređenih pista. STOL karakteristike imaju uglavnom zrakoplovi koji imaju podvozje s repnim kotačem iako i nekoliko zrakoplova s podvozjem tipa tricikl posjeduju ove karakteristike (Cessna 208, Yak-40, Peterson 260SE).
Uobičajeno, STOL zrakoplovi imaju veliku površinu krila na koja su ugrađena predkrilca, zakrilca i aerodinamički usmjerivači strujnica zraka.[2] Iako dizajn ovakvom zrakoplovu smanjuje brzinu ne smanjuje mu se nosivost korisnog tereta, što je izuzetno važno za izolirana i teško dostupna mjesta čija opskrba o njemu ovisi. Na STOL zrakoplove se umjesto kotača mogu ugraditi i plovci za slijetanje na vodene površine ili skije za slijetanje na snijeg ili led.
- ↑ Department of Defense Dictionary of Military and Associated Terms (JP 1-02) (PDF). United States Department of Defense. Inačica izvorne stranice (PDF) arhivirana 12. listopada 2009. Pristupljeno 2. travnja 2008.
- ↑ [1] generator vrtloga, vrtložnog strujanja}}
|