Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Toll

madarak kültakarója
A lap korábbi változatát látod, amilyen Luckas-bot (vitalap | szerkesztései) 2011. március 18., 20:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (r2.7.1) (Bot: következő hozzáadása: be-x-old:Пяро, et:Sulg)

A toll a madarak kültakarójának jellemző része, evolúciójuk során testük egyik legtökéletesebben specializálódott képlete. Könnyű, erős, de rugalmas és nehezen törik. Történetileg idősebb, mint a madarak maguk: már dinoszaurusz őseik is rendelkeztek tollakkal.

Tollvariációk.

A tollak összessége alkotja a tollazatot. A tollazat jellemző a madarak egyes csoportjaira, gyakran ennek alapján felismerhetők (a magyar közmondás szerint: „Madarat tolláról, embert barátjáról ismerni meg”). Szerepe van a repülésben, az állat testének hő, illetve víz elleni szigetelésében, és gyakran a rejtőzködésben vagy az udvarlásban is. A tollak száma is jellemző a fajra: egy hattyúfaj egyedeinek testén több, mint 25 ezer tollat számoltak meg, egy bizonyos kolibrifaj testén mintegy 940-et.

A tollak a bőr irharétegében lévő szemölcsökből fejlődnek ki. A madarak testén a tollas pászták tollatlan mezsgyékkel váltakoznak, utóbbiak a testhajlatokra, illetve a hasi oldalra jellemzők. Tollaikat a farok alatti mirigyek termelte váladékkal vízhatlanítják a madarak, például amikor „tollászkodnak”. A tollazatot évente legalább egyszer levedlik, azaz a régi, elhasználódott tollazat lehull és helyébe új tollak nőnek.

A tollazat a madár nemére és életkorára is jellemző. Fióka korukban pelyhekhez hasonlít és színében, mintázatában eltérő a felnőtt madarak tollazatától. Változik a tollazat akkor is, amikor a madár költ, ilyenkor a hasat fedő, oldalról behajló tollak kihullanak. A téli időszakban ugyanazon egyed testét több toll fedi, mint nyáron.

A jellemző tolltípusok:

  • Pehely- vagy testtollak - Közvetlenül a bőr fölött helyezkednek el, ágaik puhán szétterülők. Jó hőszigetelők.
  • Kantár- vagy fedőtollak - A pehelytollak felett helyezkednek el.
  • Evező- és kormánytollak - A repülésben van jelentős szerepük, formájuk, nagyságuk, színük változatos.
  • Módosult dísztollak.

Az emberi kultúrában

A tollat az ember számos különböző formában használta és használja fel. Volt fejfedő- illetve ruhadísz, rangjelölő szimbólum, íróeszköz, párnatöltelék, sőt még fegyvertartozék is (nyílvesszőtoll).[1] Érdekes észrevenni, hogy a madarak háztetőcserép-szerűen egymásra boruló tollazati mintázatát (szimmetria) is eltanulta az ember a természettől. Nemcsak a toll egymagában, hanem a toll, mint állati testet fedő tollrendszer is ismeretgazdagításra szolgált.

Jegyzetek

Külső hivatkozások

A Wikimédia Commons tartalmaz Toll témájú médiaállományokat.