Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Bordal

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Bináris (vitalap | szerkesztései) végezte 2022. november 4., 19:13-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 91.120.103.163 (vita) szerkesztéséről Jávori István szerkesztésére)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A bordal a dal egyik változata, amely gyakran az ital dicséretét szólaltatja meg. Lírai műfaj, amelyet a népköltészet is ismer.

Története

[szerkesztés]

Eredetileg olyan dalt jelentett, amelyet ivás, borozás közben énekeltek, s amely a bort, a borivást magasztalta. Kialakulása az ókori görög költészethez tartozó monódikus lírával hozható összefüggésbe. A műfaj leghíresebb alkotói ebben a korszakban Alkaiosz és az elsősorban bordalairól ismert Anakreón voltak, akik különösen nagy hatással voltak az európai költészetre. A latinoknál Quintus Horatius Flaccus a legkiemelkedőbb szerző, ő a műfajnak egy filozófiai gondolatokkal átszőtt változatát teremtette meg. Az európai középkor jellemző bordaltípusa a vágánsköltészet keretében született meg. A 11-12. századból számos bordal maradt fenn, a legtöbb a Carmina Burana gyűjteményében. (Míg kocsmában jól időzünk...). A 18. század rokokó bordalai Anakreón hangnemében szólaltak meg. A 19. századi magyar irodalomban is kedvelt műfaj volt.

Ismert bordalok a magyar irodalomban

[szerkesztés]
Jankó János: Csokonai a lakodalomban (1869)

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]