Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Búváralakúak

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Búváralakúak
Evolúciós időszak: Késő kréta - jelen
Jeges búvár (Gavia immer)
Jeges búvár (Gavia immer)
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Madarak (Aves)
Csoport: Carinatae
Alosztály: Neornithes
Alosztályág: Újmadárszabásúak (Neognathae)
Öregrend: Neoaves
Csoport: Passerea
Csoport: Ardeae
Csoport: Aequornithes
Mayr, 2010
Rend: Gaviiformes
Wetmore & Miller, 1926
Szinonimák
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Búváralakúak témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Búváralakúak témájú médiaállományokat és Búváralakúak témájú kategóriát.

A búváralakúak (Gaviiformes) a madarak (Aves) osztályának egyik rendje.

Kifejlődésük

[szerkesztés]

A történelem előtti időkben a búvárfélék előfordulási területe jóval délebbre nyúlt. Fosszilis maradványaikat megtalálták Kaliforniában, Floridában és Olaszországban. Az ellenmondásos molekuláris vizsgáltok eredményeit a felfedezett kövületek sem segítik megoldani. Habár búváralakúakhoz hasonló fosszilis maradványok már a késő kréta korszakból is kerültek elő, az igazi búvárfélék előszöri megjelenése csak az eocén korra tehető. Ekkortájt pedig a legtöbb mai madárrend máris képviselve volt.[1]

Rendszerezés

[szerkesztés]

A rendbe csak 1 recens madárcsalád és 1 valószínű fosszilis család tartozik:

Kérdéses fosszilis madarak

[szerkesztés]

Az alábbi lista azokat a fosszilis madarakat foglalja magába, melyeket korábban búváralakúaknak véltek; azonban további kutatások következtében az ornitológusok rájöttek, hogy ezek közül egyesek még távolabbi rokonságban sem állnak a szóban forgó madárrenddel.

  • Lonchodytes - késő kréta; Lance-formáció, Wyoming, USA. Talán a viharmadár-alakúak (Procellariiformes) egyik ősi képviselője.
  • Neogaeornis Lambrecht[3] - késő kréta; Quinriquina-formáció, Chile. A besorolása vitatott; habár manapság a Hesperornithesek közé sorolják, egyesek, bár tévesen a legősibb búváralakúnak tekintik. Hogy a besorolása még nehezebb legyen, az eddigi felfedezések szerint a déli félgömbön nem éltek sem búváralakúak, sem Hesperornithiformes-fajok.[4]
  • Polarornis Chatterjee, 2002 - késő kréta; Seymour-sziget, Antarktisz. Habár búváralakúként van besorolva, az idetartozását nem fogadja el mindenki.
  • Eupterornis - paleocén; Châlons-sur-Vesle, Franciaország. Habár egyes jellemzője a búváralakúakra emlékeztet, valószínűbb, hogy közelebbi rokonságban áll a sirályfélékkel (Laridae).
  • Gaviella pusilla - oligocén; Wyoming, USA. Ebből a madárból, csak egy töredékes carpometacarpus (kéztőcsont a kézközépcsontokkal összenőtt része) került elő; ebből igen nehéz megállapítani a hová tartózását, emiatt egyesek Plotopteridae-fajnak vélik, míg mások a búváralakúak egy fosszilis családjába, az úgynevezett „Gaviellidae” családba helyeznék.[5]
  • Parascaniornis Lambrecht, 1933 - középső eocén; Geiseltal, Németország. Korábban a búváralakúak rendjébe helyezték, Gavia-fajként, de manapság a Hesperornithesek közé sorolt Baptornis fiatal szinonimájaként tartják számon.[6]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. #Mayr2009|Mayr (2009)
  2. szerk.: Melville, RV & Smith, JDD: Official Lists and Indexes of Names and Works in Zoology. ICZN, 17. o. (1987) 
  3. Brands, S. (2012)
  4. See for example the discussions in Mayr (2004, 2009).
  5. Not to be used without quotation marks, as it is not a valid taxon.
  6. Brodkorb (1963: pp. 220–223), Olson (1985), Mlíkovský (2002: pp. 64,259–261), Mayr (2009: p. 20)

Források

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Gaviiformes című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Loon című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]