Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Baraboly

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Baraboly
Chaerophyllum temulum
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)
Rend: Ernyősvirágzatúak (Apiales)
Család: Zellerfélék (Apiaceae)
Nemzetség: Chaerophyllum
L.
Szinonimák
  • Chrysophae Koso-Pol.
  • Neoconopodium (Koso-Pol.) Pimenov & Kljuykov
Fajok
lásd a szövegben
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Baraboly témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Baraboly témájú kategóriát.

A baraboly (Chaerophyllum) a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó növénynemzetség. A család növénytani elnevezése a görögből ered: görög chairein = örülni, phyllon = levél. A Chaerophyllum nemzetségbe mintegy 35-50 faj tartozik. Észak-Afrikában, Ázsiában és Európában őshonosak.

Erdős, köves helyek ernyős, fehér virágzatú gyomnövénye.[1]

Magyar nyelvterületen a legismertebb a bódító baraboly (Chaerophyllum temulum). Erdőkben, ligetekben, parkokban, sőt városokban bokrok tövében is megtalálható. Levelét szétmorzsolva mentolra emlékeztető kellemes illatot érezhetünk.

Leírás

[szerkesztés]

Vegetatív jellemzők

[szerkesztés]

A Baraboly-fajok egyévesek, évelők vagy évelő, lágyszárú növények. A gyökerek orsószerűen vagy gumószerűen megvastagodottak. A föld feletti növényi részek szőrösek. A felálló szárak elágazóak, és a nóduszok alatt többnyire kissé megduzzadtak. A lomblevelek levélnyéllel, levélhüvellyel és levéllemezzel tagoltak. A levéllemezek kétszeresen vagy háromszorosan szárnyaltak.

Generatív jellemzők

[szerkesztés]

A végálló és oldalálló, kettős ernyős virágzatok ernyőcskékből állnak. A gallérlevelek hiányoznak vagy kevés levélkéből állnak. Az ernyőcskéknek több gallérlevelük van.

A többnyire kétivarú virágok öttagúak. A csészelevelek hiányoznak. A fehér, halvány rózsaszín, világos bíbor színű, ritkán világossárga sziromlevelek fordított tojásdad-kör alakúak vagy fordított szív alakúak, mélyen bemetszettek, befelé hajlított felső véggel és visszahajtott karéjjal. A bibepárna kúpos vagy lapított. A bibe rövidebb, mint a stylopodium. A bibék fonalasak, majdnem egyenesek vagy visszahajlók.

A kopasz ikerkaszatok keskeny-oválisak, hosszúkásak, vonalas-hosszúkásak, oldalról lapítottak, és csak gyengén csőrösek. A résztermések keresztmetszetben kerekdedek, félkör alakúak vagy tompa ötoldalúak, és csak az éréskor öt kiugró főbordával rendelkeznek. A karpofór egyszerű vagy a felső végén kettéágazó.[2]

  • Ch. bulbosum subsp. prescottii (DC.) Nyman
  • Ch. hirsutum subsp. magellense (Ten.) Pignatti

[3]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Rácz János: Növénynevek enciklopédiája. Az elnevezés eredete, a növények kultúrtörténete és élettani hatása. Budapest, Tinta Könyvkiadó, 2013, 121. oldal. ISBN 978-963-9902-40-4
  2. baraboly (lat. Chaerophyllum bulbosum) | Magyar néprajzi lexikon | Kézikönyvtár (magyar nyelven). www.arcanum.com. (Hozzáférés: 2024. december 5.)
  3. Chaerophyllum. The Plant List. (Hozzáférés: 2014. október 31.)

Források

[szerkesztés]