Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Erdei karibu

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Erdei karibu
Evolúciós időszak: Pleisztocén - jelen
Egy bika Idahoból
Egy bika Idahoból
Suta borjával
Suta borjával
Természetvédelmi státusz
Veszélyeztetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Scrotifera
Csoport: Ferungulata
Csoport: Patások (Ungulata)
Rend: Párosujjú patások (Artiodactyla)
Csoport: Ruminantiamorpha
Alrend: Kérődzők (Ruminantia)
Alrendág: Pecora
Öregcsalád: Cervoidea
Család: Szarvasfélék (Cervidae)
Alcsalád: Őzformák (Capreolinae)
Nemzetség: Rangiferini
Nem: Rangifer
Faj: R. tarandus
(Linnaeus, 1758)
Alfaj: R. t. caribou
Tudományos név
Rangifer tarandus caribou
(Gmelin, 1788)
Elterjedés
Elterjedési területe a legsötétebb színnel jelölve
Elterjedési területe a legsötétebb színnel jelölve
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Erdei karibu témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Erdei karibu témájú kategóriát.

Az erdei karibu (Rangifer tarandus caribou) az emlősök (Mammalia) osztályának párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a szarvasfélék (Cervidae) családjába tartozó rénszarvas (Rangifer tarandus) egyik észak-amerikai alfaja.

Előfordulása

[szerkesztés]

Az erdei karibu fő előfordulási területe Kanada, de állományai találhatók Washington, Idaho és Montana államokban is. Korábban nagyobb volt az elterjedési területe, de sok helyről kihalt. Kanadában, a 2011-es számlálás szerint, körülbelül 34 ezer példánya élt 51 különböző területen.

A legrégebbi maradványa egy fogból áll; ezt 1,6 millió évesre becsülték és a Yukon territóriumban találták meg. Egy másik ősi maradványa egy 40 600 éves agancs, mely Québec tartományból került elő.

Megjelenése

[szerkesztés]

A legnagyobb a karibuk között, és sötétebb a hegyi karibunál (Rangifer tarandus groenlandicus). A marmagassága 100-120 centiméter és a testtömege 110-210 kilogramm közötti. A patája nagy és félhold alakú; tökéletesen alkalmazkodott a hóban és lápos vidékeken való járáshoz. Általában mindkét nemű állatnak van agancsa, egyes tehénnél azonban hiányzik. A bika agancsa márciusban kezd nőni, és augusztusra már egy méternél is hosszabb lesz. A teste tömzsi és a szőrzete hosszú és vastag. Az orra és pofavége rövid de széles, a fülei rövidek és a farka kicsi. A szőrzete nyáron barna vagy sötétbarna, és télen szürke.

Életmódja

[szerkesztés]

Más karibuktól eltérően, nem alkot nagy csordákat, és nemigen vándorol, bár egyes állományai rövidebb vándorutakat - csak 50-150 kilométereseket - is megtehetnek. Főleg az ellési időszakban a suták félrehúzódnak és magányosan gondozzák borjaikat. A bőséges zuzmókkal rendelkező erdőket kedveli; mocsarak és lápvidékek, valamint tavak és folyók mentén él.

Szaporodása

[szerkesztés]

A suta 16 hónaposan, míg a bika 18-20 hónaposan éri el az ivarérettséget. A bikák 3-4 éves kornál korábban nem szaporodhatnak, mivel nincs esélyük az idősebb bikákkal szemben. Eléggé lassan szaporodik. Szeptember végétől október elejéig tart a párosodási időszak; a borjak a következő év júniusában jönnek világra. A suta a borjával, csak a tél közepén csatlakozik a csordájához.

Képek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Boreal woodland caribou című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Migratory woodland caribou című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]