Flickr
Flickr | |
Vállalkozás típusa |
|
Oldal típusa |
|
Elérhető nyelv(ek) | angol, kínai, spanyol, francia, koreai, olasz, portugál, vietnámi és indonéz |
Alapítva | 2004. február 10. |
Székhely | San Francisco |
Alapító |
|
Anyavállalat | SmugMug |
URL | www.flickr.com |
Regisztráció | képfeltöltéshez szükséges |
Felhasználók | 112 millió fő (2016)[1] |
Szolgáltató | Yahoo! |
Fejlesztő |
|
Hivatalos blog | https://blog.flickr.net |
Alexa-helyezés | 421 (2019. augusztus 20.) |
A Wikimédia Commons tartalmaz Flickr témájú médiaállományokat. |
A Flickr (ⓘ) egy ingyenes fényképmegosztó weboldal, web 2.0-s web szolgáltatás és online közösségi platform.
Privát képek megtekintésének megosztásán alapuló népszerűsége mellett a szolgáltatást sok blogíró is használja fényképtárhelyként. Népszerűségét azok az innovatív, online közösség számára alkalmas eszközei is növelték, amik lehetővé teszik a képek címkékkel való ellátását és böngészését. (Példa az ún. folksonomy címkéző.)
Története
[szerkesztés]A Flickrt eredetileg egy 2002-ben alapított vancouveri (kanadai) cég, a Ludicorp fejlesztette ki és 2004 februárjában adta ki először. A szolgáltatás a Ludicorp webalapú, Neverending ('Végtelen') MMOG játéka funkcióinak alkalmazásából ered, de a cég a játék iránti érdeklődését elvesztette.
Az első próbálkozások idején érdeklődési területe az egyidejűleg sok felhasználó jelenlétére készült FlickrLive nevű chat room volt, ahol azonnali fényképbemutatást tett lehetővé. A hangsúly eredetileg a weben talált képeken, nem pedig egyénileg felvett képeken volt, de ez később másra, képfeltöltésre és tárolásra irányult, majd a chat-room alkalmazás is homályba került, és csak a Neverending kód-alap maradt meg.
Később olyan billentyűfunkciókat adtak hozzá, amelyek lehetővé tették a képek címkékkel való megjelölését.
2005 márciusában Yahoo Inc megvette a Ludicorp céget és ezzel Flickrt is. A Flickr szervereit alatt Kanadából az USA-ba telepítették át, ami azt jelenti, hogy ma az adatokat az Amerikai Egyesült Államok törvényei védik.[2]
2006. május 16-án a Flickr szolgáltatást a fejlesztői az ún. Béta fejlesztési fokról „Gamma" fokra léptették elő tervezeti és szerkezeti javítási munka eredményeképpen, de az angol site Gyakori Kérdéseinek FAQ válaszai között az szerepel, hogy a gamma fok nem jelent sokat, mert a site állandó javulási folyamatban van.[3] Gyakorlati szempontokat tekintve a jelenlegi változatot állandónak tekinthetjük.
Jellegzetességei
[szerkesztés]Rendszer
[szerkesztés]A Flickr lehetővé teszi, hogy a képfeltöltők kategorizálhassák képeiket kulcsszavak (keywords) és címkék (tag)-ek segítségével; (ez utóbbiak úgynevezett meta-adatok, amelyek segítségével ugyanazon témára (például helynevekre vagy tárgyra) vonatkozó képeket egy kereső könnyen megtalálhat. A Flickr gyorsan megtalálja azokat a képeket, amik a legnépszerűbb címkékkel lettek ellátva. Mivel a Flickr eszközt ad a felhasználóknak a saját címkéjük előállítására, többen úgy vélték, hogy a program elsőrendű példája az ún. folksonomy használatának, még ha egy kritikus, Thomas Vander Wal, szerint ennél jobbak is vannak.[4] Ezenkívül a Flickr az első weboldalak egyike volt, amelyek címkefelhőket (tag cloud) használtak.
A Flickr segítségével a felhasználók képeiket csoportosíthatják ugyanazon cím alatt. Az effajta csoportosítás sokkal rugalmasabb, mint a tradicionális fájlrendszerező módszer, mert egy képet nemcsak egy, hanem több csoportba is belerakhatunk segítségével. A Flickr-csoportok tehát inkább a kategorikus meta-adatokhoz hasonlítanak, mint egy hierarchikus rendszerhez.
Organizr
[szerkesztés]Az Organizr egy, a Flickren használt fényképrendezésre szolgáló web alkalmazás. Ezzel a képeket nevekkel és címkékkel lehet ellátni / azokat változtatni, csoportokba tenni, valamint földrajzilag is elrendezni, ami a Yahoo térképekkel (Yahoo! Maps) is össze van kapcsolva. Ajax programozást használ, aminek kinézete, érzete és gyors válaszadása jól imitálja az asztalon működő képigazgatási alkalmazásokat. Ezzel az Organizr nagy mértékben leegyszerűsíti a fényképek szakaszos rendezését, ami web kapcsolattal sokkal nehézkesebb.
Belépésszabályozás
[szerkesztés]A Flickr mind közös, mind egyéni képtárolást szolgáltat. A felhasználó a feltöltés alkalmával felállíthat belépési feltételeket, ami korlátozhatja a nézőket. A képeket közös vagy privát jelzőzászlóval (flag) is el lehet látni. A privátnak jelzett képeket csakis a feltöltő nézheti az eredeti beállításban (default), amit változtatni lehet, hogy barátok és/vagy a család is nézhesse. Ez a beállítás csoportokra is alkalmazható, amikor a privát beállítás azt jelenti, hogy csak csoporttagok nézhetik. A Flickr használhat egy ismerőslistát is, ami a lista személyeinek megengedi a képnézést az ún.LiveJournal-hoz hasonlóan.
A Flickr felhasználók közül sokan megengedik, hogy bárki megnézze képeiket, ami kategorizált képeknek egy nagy, együttműködő adatbázisát hozhatja létre. Egy ilyen rendszernek az eredeti beállítása szerint a felhasználóknak joga van megjegyzéseket tenni, egyes esetekben még a képek címkéihez is.
Kölcsönhatás és kompatibilitás
[szerkesztés]A Flickr funkcióihoz hozzátartozik az Atom szabványt követő ún. RSS szerinti adattáplálás, ami lehetővé teszi, hogy független programozók is kiterjeszthessék a szolgálatot.
A site alapvető funkciói a HTML és a HTTP jellegzetességeivel egyeznek, ami megengedi a működtető rendszer-platformok és Web-böngészők széles körű együttműködését. Mind az Organizr, mind annak szövegszerkesztési és címkézési funkciói Ajax programozást használnak.
Képeket küldhetsz más felhasználók gyűjteményébe is e-mail segítségével, ami feltöltési lehetőséget ad fényképezőgépekkel rendelkező hordozható telefonok és más e-mail kapcsolat létesítésére képes készülékek használatára direkt feltöltéssel.
A Flickrt sok felhasználó alkalmazza elsődleges képtárként, különösen pedig a blog közösség. Népszerű az Apple Macintosh és a GNU/Linux felhasználók között is, akik az olyan képnézegető és elosztó 'weboldalakból el vannak zárva, amelyeket a Windows/Internet Explorer szerkezet működtet.
Flickr fiókok
[szerkesztés]Egy ingyenes fiókkal korlátlan számú fényképet és videót lehet feltölteni 1 terabyte-nyi tárterületre. Az ingyenes fiók mellett lehetőség van kettő fizetős fiók közül választani: Ad Free és Doublr. Az Ad Free reklámmentes felületet ad, míg a Doublr két terabyte tárhelyet ad.
Licencelés
[szerkesztés]A Flickr engedélyezheti a képek bemutatását bizonyos közös használatra (license). Az engedélyezés választéka közé tartozik a Creative Commons felajánláson alapuló adatbázisok és kisebb gyűjtemények. A címkézéssel egyetemben a gyors keresést a site csak bizonyos meghatározott külön engedéllyel biztosítja.
Összekapcsolás Yahoo Web Search kereséssel
[szerkesztés]2006 augusztusa után a keresési rendszer még különleges kifejezésekre, mint például vicces képek ("Funny pictures") is válaszolt Flickr eredménnyel.[5]
Szoftver felépítése
[szerkesztés]Cal Henderson, az eredeti Flickr fejlesztők egyike, a vancouveri PHP Association által 2005-ben rendezett angol nyelvű Power Point találkozó alkalmával nyilvánosságra hozta a szolgáltatás régebbi részének nagy többségét.[6]
Komponensek/ használt technológiák:
- PHP fő alkalmazás logika
- Smarty Sablon motor
- PEAR az XML és e-mail kezeléshez
- Perl vezérléshez
- ImageMagick képfeldolgozásért felelős (ami GraphicsMagick névre váltott)
- MySQL 4.0 adatbázis kezelés
- Java az egyes csomóponti szerverek szolgáltatásaihoz
- Apache HTTP Server 2
- Macromedia Flash
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Social Media Demographics for 2016, 2016. szeptember 29.
- ↑ Data moving to U.S. very soon! (angol nyelven). Flickr, 2005. június 10. (Hozzáférés: 2006. szeptember 4.)
- ↑ What does Flickr Gamma mean?. Flickr. (Hozzáférés: 2006. szeptember 4.)
- ↑ Vander Wal, Thomas: Folksonomy Research Needs Cleaning Up (angol nyelven), 2006. január 17. (Hozzáférés: 2006. szeptember 4.)
- ↑ Funny pictures – Yahoo! Search Results (angol nyelven). Yahoo!. (Hozzáférés: 2006. szeptember 6.)
- ↑ prezentációja. [2010. február 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. február 1.)
Források
[szerkesztés]- Graham, Jefferson. „Flickr of idea on a gaming project led to photo website”, USA Today, 2006. február 27. (Hozzáférés: 2006. szeptember 4.) (angol nyelvű)
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]- Kodak EasyShare Gallery
- ImageShack
- One True Media
- Picasa
- Picsearch
- Gallery Project
- Google Image Labeler
- SmugMug
- Sony ImageStation
- Snapfish
- Shutterfly
- Photoblog.com
- Zooomr
- Photobucket
- Fotki
- Twango
További információk
[szerkesztés]- Flickr
- FlickrBlog Archiválva 2007. október 11-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Flickr's Digest
- Ludicorp corporate website Archiválva 2005. január 12-i dátummal a Wayback Machine-ben