GeoGuessr
GeoGuessr | |
Kiadó | GeoGuessr AB |
Platformok | Böngésző, Android, iOS |
Kiadási dátum | 2013. május |
Műfaj | casual game |
Játékmódok |
|
A GeoGuessr weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz GeoGuessr témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
A GeoGuessr egy böngészőalapú földrajzi játék, amelyben a játékosoknak a Google Utcakép képei alapján kell kitalálniuk helyszíneket. A játék többféle játékmóddal rendelkezik, köztük egyjátékos és többjátékos bajnokságokkal, illetve egyjátékos kampánnyal. A játékot 2013-ban indította el Anton Wallén, és 2020-ig viszonylag kis, de aktív játékosbázist tudhatott magáénak, amikor a COVID-19 világjárvány és a közösségi média sok új játékost beáramlását hozta. 2024 februárja óta előfizetés szükséges a játékhoz.[1]
A játékot a földrajz oktatás eszközeként jellemezték: a játékosok olyan globális földrajzi és kulturális jellemzőket tanulhatnak meg és azonosíthatnak, mint az írásrendszerek, az építészet, a jobb- és baloldali közlekedés, a zászlók, a forgalmi rendszámok, a tájak és a növényvilág.
Játékmenet
[szerkesztés]Játékmódok
[szerkesztés]A „klasszikus térképes” GeoGuessr játékmód öt fordulóból áll, amelyek mindegyike egy másik utcaképi helyszínt jelenít meg, amelyet a játékosnak egy térképen kell kitalálnia. A játékos ezután 0-tól 5000 pontig terjedő pontszámot kap, attól függően, hogy mennyire volt pontos a tippje. Tökéletes játék esetén akár 25 000 pontot is elérhető. A játékok állhatnak játékosok által kiválasztott vagy véletlenszerűen generált helyszínekből.[2]
Az alternatív játékmódok közé tartoznak:
- Párbajok (Duels), két játékos egymás elleni pár harcával. Ebben a játékmódban jelenleg mindkét játékos 6000 életerő pontszámról indul, a játékot fordulólimit nélkül játsszák, a későbbi körökben egyre magasabb pontszám szorzókkal és az a játékos nyer, aki ellenfele életerejét előbb lenullázza.
- Csapatpárbajok (Team Duels), a Párbajok egy változata, ahol két játékosból álló csapatok küzdenek egymás ellen
- Klasszikus térképek (Classic Maps), egy egyjátékos játék, ahol az egyes országok megismeréséért érmek járnak
- Közösségi térképek (Community Maps), szintén egyjátékos játék, ahol mások által generált egyedi térképeken küzdhet minél jobb pontszámért a játékos
- Battle Royale, egy többjátékos, egy győztesig menő játék. A játékmódon belül két változat van, az egyikben a helyes országot kell eltalálni (Countries), a másikban pedig a valós helyszíntől való távolság alapján esik ki minden körben a legtávolabbra tippelő játékos (Distance).
- Sorozatok (Streaks), ahol a játékosok országokat vagy amerikai államokat azonosítanak, amíg rosszul nem tippelnek
- Kampány (Campaign), ahol a játékosok utazások során bejárhatják a világot és annak különböző városait, miközben tippeket gyűjthetnek, amelyek segítenek bizonyos országok meghatározásában.
2022-ben a GeoGuessr felvásárolta a Seterra nevű földrajzi kvízoldalt, és bevezetett egy kvíz módot, amely a szokásos utcakép játékmenetet kvízkérdésekkel kombinálja.[3]
Kezelőfelület
[szerkesztés]A játékosok játék közben elsősorban a Google Utcakép képeit, egy iránytűt és egy Google Maps térképet láthatnak. A felhasználók irányíthatják az utcakép mozgását, pásztázását és zoomolását, bár a GeoGuessr lehetővé teszi, hogy a nehezebb játékmenet érdekében bármelyik funkciót kikapcsolják. A Google Térkép szabványos megjelenését használó beillesztett térkép lehetővé teszi a játékosok számára, hogy egy tűt helyezzenek el tippjük rögzítéséhez.
Az egymás elleni párbajokban és a profi GeoGuessr versenyekben a kezelőfelület szempontjából három főbb játékmódot használnak[4]:
- Moving (Mozgás): ebben a játékmódban a játékosnak lehetősége van az utcaképen mozogni, körbepásztázni és zoomolni is
- No Move (NM; Mozgás nélkül): ebben a játékmódban a játékosnak lehetősége van a helyszínen körbepásztázni és zoomolni is, de az utcaképen nem mozoghat
- No Move, Pan, Zoom (NMPZ; Mozgás, pásztázás, zoomolás nélkül): ebben a játékmódban a játékosnak egy darab statikus kép alapján kell tippelnie, nincs lehetősége mozogni, pásztázni és zoomolni sem az utcaképen
Stratégia
[szerkesztés]A játékosok tippjét főként a közúti jelzőtáblák, az útburkolat és azon lévő jelek, a távvezetékek kinézete, a Nap relatív helyzetének meghatározása, a növényzet és a talajtípusok ismerete, valamint az egyes írásrendszerekre jellemző diakritikus jelek segítik. [5] A játékosok közössége különböző metákat, vagyis általánosan elfogadott hatékony stratégiákat alkalmaz a helyszínek megállapításához – például a ghánai helyszíneken a Google Utcaképet készítő autó egyedi abból a szempontból, hogy a tetőcsomagtartó jobb első rúdjának végén fekete ragasztószalag látható.
Hivatkozások
[szerkesztés]- ↑ GeoGuessr - Let's explore the world! (angol nyelven). www.geoguessr.com . (Hozzáférés: 2024. május 8.)
- ↑ Get Dropped Virtually Anywhere In The World And Try To Guess Where You Are (angol nyelven). HuffPost UK , 2013. május 10. [2022. október 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. április 11.)
- ↑ Seterra becomes a part of GeoGuessr! (angol nyelven). www.geoguessr.com . GeoGuessr. [2022. december 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. december 23.)
- ↑ 'This time I'm actually cooked': The GeoGuessr World Cup final descends to chaos as players duke it out for $26,250 (angol nyelven). www.pcgamer.com . (Hozzáférés: 2024. november 22.)
- ↑ Tips and tricks for GeoGuessr game (angol nyelven). https://geotips.net/ . (Hozzáférés: 2024. november 22.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a GeoGuessr című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.