Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Hargeysa

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Hargeysa (هرجيسا)
Hargeysa címere
Hargeysa címere
Hargeysa zászlaja
Hargeysa zászlaja
Közigazgatás
Ország Szomáliföld
OrszágSzomália
RégióMaroodi Jex
PolgármesterMudane Hussain Mohammoud Jiciir
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség760 000 fő (2015)
Népsűrűség15 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság1326 m
Terület33 km²
IdőzónaEAT (UTC+3)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 9° 33′ 56″, k. h. 44° 03′ 38″9.565556°N 44.060556°EKoordináták: é. sz. 9° 33′ 56″, k. h. 44° 03′ 38″9.565556°N 44.060556°E
Hargeysa weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Hargeysa témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Hargeysa (szomáliul: Hargeysa, arabul: هرجيسا, más ismert alakok: Hargeisa, Hargaysa) a de facto független Szomáliföld fővárosa és legnépesebb városa.

Történelem

[szerkesztés]

A várost 1988-ban a szomáliai kormánycsapatok földig rombolták, lakóinak jelentős részét lemészárolták (ez volt a szomáliföldi népirtás), emiatt Hargeysa kapta az Afrika Drezdája nevet.[1][2]

Földrajz

[szerkesztés]

Oktatás

[szerkesztés]

A városban két egyetem és több főiskola működik. Az oktatást olyan tanárok végzik, akik vagy külföldön, vagy a szomáli polgárháborút megelőzően szerezték végzettségüket.

Gazdaság, idegenforgalom

[szerkesztés]

A városban elsősorban élelmiszeripari üzemek vannak. Ezenkívül található még néhány internetkávéház is a városban. A városban több szálloda is található (Ambassador, Al-Maan Soor, Oriental Hotel). A város állatkertje különféle, helyben honos állatnak ad otthont.

Közlekedés

[szerkesztés]

A városi közlekedést busszal oldják meg. A városnak van egy nemzetközi repülőtere, A Hargeysai nemzetközi repülőtér (érdekesség: minden külfölditől megkövetelik, hogy váltson 50 amerikai dollárt helyi pénzre, a szomáliföldi shillingre.

Kommunikáció

[szerkesztés]

A városban modern telefonrendszer működik, és az internetkávézók segítségével bárki hozzáférhet az internethez. A mobiltelefon-hálózatot három szolgáltató, a Telesom, a Sitalink Solteco és a Telcom működteti.

Források

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Somaliland: Time for African Union Leadership. [2017. február 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2023. október 23.)
  2. Harper, Mary (2012): Getting Somalia Wrong? Faith, War and Hope in a Shattered State. Zed Books Ltd. ISBN 978-1-78032-105-9.

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Hargeisa című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Commons:Category:Hargeisa
A Wikimédia Commons tartalmaz Hargeysa témájú médiaállományokat.