Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Henry Mucci

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Henry Mucci
Henry Mucci a képen balra
Henry Mucci a képen balra
Született1909. március 4.
Bridgeport, Connecticut
Meghalt1997. április 20. (88 évesen)
Melbourne, Florida
SírhelyWest Point Temető
Állampolgárságaamerikai
Nemzetisége USA
FegyvernemRanger
Szolgálati ideje1936-1946
RendfokozataEzredes
Egysége6. ranger zászlóalj
CsatáiCabanatuan felszabadítása
KitüntetéseiDistinguished Service Cross
RokonaiMarion Fountain (feleség)
IskoláiWest Point
CivilbenOlajkereskedelem
A Wikimédia Commons tartalmaz Henry Mucci témájú médiaállományokat.

Henry Andrews Mucci (Bridgeport, Connecticut, 1909. március 4.Melbourne, Florida, 1997. április 20.) amerikai katonatiszt volt, aki a második világháborúban a cabanatuani mentőakciót irányította.

Fiatalsága

[szerkesztés]

A connecticuti Bridgeportban született, ahova szülei az olaszországi Campobassóból vándoroltak be. Nagy családban nevelkedett, több fiútestvére szolgált a haditengerészetnél és a hadseregnél a második világháborúban, lánytestvérei fegyvergyárban dolgoztak. Mucci beiratkozott az Egyesült Államok West Point-i katonai akadémiájára, ahol évfolyama 246. diákjaként végzett 1936 májusában. Tagja volt az iskola műlovas csapatának, köszönhetően annak, hogy gyermekkorában lovak között nőtt fel.

A második világháborúban

[szerkesztés]

1941-ben túlélte a Pearl Harbor elleni japán támadást. 1943 februárjában az amerikai 6. hadsereg 98. táboritüzér-zászlóaljához vezényelték. Irányításával az alakulatot különlegesen kiképzett egységgé (rangerek) alakították át, létszámát ezerről ötszázra csökkentették, és egy új-guineai táborba vezényelték, ahol a katonák elsajátították a kommandós akciókhoz szükséges képességeket.

A Fülöp-szigetek felszabadításakor Walter Krueger tábornok Muccit bízta meg a cabanautani fogolytábor elleni támadás levezénylésével. 1945 január végén az alezredes katonáival mélyen behatolt a japán vonalak mögé, és egy éjszakai rajtaütéssel, elhanyagolható veszteségek mellett, megölték a tábor őreit, és több mint ötszáz foglyot szabadítottak ki. A foglyokat a filippínó gerillák segítségével visszajuttatták az amerikaiak által ellenőrzött területre. Szolgálataiért ezredessé léptették elő, és jelölték a Medal of Honorra, amely helyett végül a kiváló szolgálatért járó amerikai kitüntetést, a Distinguished Service Crosst kapta meg, amelyre személyesen Douglas MacArthur tábornok terjesztette fel.

A háború után

[szerkesztés]

A háború után visszatért Bridgeportba, ahol hősként ünnepelték. 1946-ban indult a kongresszusi választáson, de nem nyert. Egy évvel később feleségül vette Marion Fountaint, akitől három gyereke született. A Bridgeport Lincoln Mercury elnöke lett, majd egy olajcéget képviselt Indiában. 1974 novemberében a Bridgeport és Newton közötti 25-ös út egy szakaszát róla nevezték el. 1997. április 20-án agyvérzésben hunyt el a floridai Melbourne-ben. Az olaszországi amerikai nagykövetség egy része ma az ő nevét viseli.

Filmen

[szerkesztés]

John Dahl 2005-ben filmet forgatott a canabatuani támadásról. A nagy mentőakció című filmben Benjamin Bratt játszotta Henry Mucci alezredest.

Lásd még

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Henry Mucci című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.