Hszücsiahuj
Hszücsiahuj (Xujiahui, 徐家汇) | |
Hszücsiahuj ( ) fő bevásárlónegyede | |
Közigazgatás | |
Ország | Kína |
Tartomány | Sanghaj |
Városrész | Hszühuj |
Rang | alkerület |
Alapítás éve | 1847 |
Körzethívószám | 21 |
Népesség | |
Teljes népesség | ismeretlen |
Földrajzi adatok | |
Tszf. magasság | 4 m |
Terület | 4,04 km² |
Időzóna | UTC+8 |
é. sz. 31° 10′ 60″, k. h. 121° 25′ 59″31.183300°N 121.433000°EKoordináták: é. sz. 31° 10′ 60″, k. h. 121° 25′ 59″31.183300°N 121.433000°E | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Hszücsiahuj témájú médiaállományokat. |
Hszücsiahuj ( ) (egyszerűsített kínai írásmóddal: 徐家汇, hagyományos kínai írásmóddal: 徐家匯, pinjin átírás: Xújiāhuì, sanghaji nyelven: Zikawei vagy Ziccawei) helység Sanghaj ( )ban. Ez egy kereskedelmi és kulturális fontosságú történelmi terület, közigazgatásilag Hszühuj ( ) Kerületen belül, amely névadója a helységnek.[1] A terület jól ismert bevásárló- és szórakoztatóközpont Sanghaj ( )ban. A helyi Hszücsiahuj ( ) Metrómegálló fontos csomópontja a Sanghaji Metrónak.
Név
[szerkesztés]Hszücsiahuj ( ) szó szerinti fordítása mandarin nyelvből "Hszü ( )-ék elágazása" - vagy pontosabban, "a Hszü ( ) család tulajdona a két folyó elágazásánál".[2] A "Hszü ( ) család" kifejezés Hszü Kuangcsi ( ) (1562-1633) családjára utal, aki a katolikus hitre térők közül a legkiemelkedőbb volt Kínában. A mai Hszücsiahuj ( ) nagy részét a Hszü ( ) család egykori ősbirtoka teszi ki. Miután Matteo Ricci híres olasz Jezsuita megkeresztelte Hszü Kuangcsi ( )t, ő és leszármazottai nagy telkeket adományoztak a katolikus egyháznak, melyek egyikére épült a Szent Ignác-Székesegyház.
A Wu Kínai nyelvcsoporthoz tartozó Sanghaji nyelvjárásban Hszücsiahuj ( )t "zi-ga-wei"-nek ejtik. A 18. században Sanghaj ( )nak a nyugati világból bevándorló lakosai között mint "Ziccawei" vagy "Siccawei" (angol), "Zikawei" vagy "Zi-ka-wei" (francia) volt ismert. Ezek a nevek egyes intézmények nevébe ültetve menekültek meg a feledéstől, erre példa a Bibliotheca Zi-Ka-Wei könyvtár neve, de a terület még számos mai túristakalauzban vagy egyéb irodalomban mint "Zikawei", vagy annak valamilyen változataként szerepel.
Történelem
[szerkesztés]A Hszü Kuangcsi ( ) családjától kapott és egyéb úton szerzett telkeken a Jézus Társasága egy nagy székesegyházat építtetett, valamint egy teljes négyzetmérföldnyi épületegyüttest, amely nagymértékben magában foglalja a mai Hszücsiahuj ( )t. A székesegyház mellé a francia jezsuiták árvaházakat, kolostorokat, iskolákat, könyvtárakat emeltek, valamint a Sanghaji Csillagvizsgálót (jelenleg Sanghaji Meteorológiai Iroda).
Az elsőnek felemelt épületek egyike a Szent Ignác-székesegyház volt. 1847-ben épült, 1906-ban történt az újjáépítése, majd idővel a katolikusok kelet-ázsiai erődje lett. A székesegyház előtt elvonuló út mai neve Caohszi ( ) Északi út. A székesegyház angol neve ma is St. Ignatius Cathedral (Szent Ignác-székesegyház), de az útra kihelyezett tábla egyszerűen Catholic Church-nek (katolikus templomnak) hívja. A székesegyház szerepelt Steven Spielberg 1987-es A nap birodalma című filmjének nyitó jelenetében.
A történelmi viszontagságok ellenére még számos egyéb épület megmaradt, mint a katolicizmusnak egy központja. Az egyik a Szent Ignác Kollégium vagy Hszühuj ( ) Kollégium a Hongqiao út 68. szám alatt, mai nevén Hszühuj ( ) Középiskola. Ezt 1850-ben alapították a jezsuiták, és Kínában az első olyan oktatási intézmény volt, amely teljesen nyugati tananyagot kínált. Egy másik a Bibliotheca Zikawei (vagy Bibliothèque de Mission), most a Sanghaj ( ) Könyvtár egy fiókja a székesegyház szomszédságában, Caohszi ( ) Északi út 80. címmel. A jezsuita konvent több épülete Hszücsiahuj ( ) területén szétszórva található. Eredeti formájukat különböző mértékben őrizték meg: az egyik (szerkezetileg módosított, de még felismerhető állapotban) a Hszühuj ( ) Kerületi Önkormányzat hivatalául szolgál. A Hszücsiahuj ( ) kereszteződéstől fél kilométerrel délebbre levő Tou-Se-We (Mandarin: Tusanvan ( )) katolikus árvaház műhelyeinek művészeti munkája látható Hszücsiahuj ( ) számos egyházi épületén. Az árvaház egyetlen megmaradt épülete a mai Tou-Se-We Múzeum.
A katolikus egyház alapította tanügyi intézményeknek köszönhetően Hszücsiahuj ( ) oktatási központtá vált. Itt alapították a jezsuiták az Aurora Egyetemet. A Nanjang ( ) Állami Iskola nevű iskolacsoport császári rendeletre jött létre Hszücsiahuj ( )ban a 19. század végén. Ennek legjelentősebb leszármazottja Sanghaj ( ) egyik legrangosabb egyeteme, a Jiao Tong Egyetem, melynek központi részlege ma is Hszücsiahuj ( )ban működik. Sanghaj ( )nak egy másik magas rangú intézménye, a Fudan Egyetem, 1922-ben költözött el Hszücsiahuj ( )ból.
Míg Hszücsiahuj ( ) központja közigazgatásilag Sanghaj ( ) kínai területéhez tartozott, valójában a Katolikus Egyház ellenőrizte, amely szoros kapcsolatban állt a francia koncessziós terület hatóságaival. 1914-től Hszücsiahuj ( ) már közvetlen szomszédja lett a francia koncessziónak, és megmaradt erős francia befolyás alatt.
A kommunista győzelem a kínai polgárháborúban a katolikus Hszücsiahuj ( ) hirtelen jött végét jelentette. Néhány évvel azután, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg bevonult Sanghaj ( )ba, a jezsuiták elhagyták Hszücsiahuj ( )t, és átköltöztek közeli központjaikba, például Makaóba, vagy Manilába. Akik mégis maradtak, azokat többnyire bebörtönözték a kommunista hatóságok. Ezek közé tartozik Ignatius Kung (Gong Pinmei) Bíboros, aki évtizedeket töltött a börtönben, és Csang-min ( ) "Beda" atya, aki a börtönben halt meg 1951 novemberében.
1949-től a kormány a terület nagy házait és birtokait többnyire megszerezte vagy lefoglalta és átalakította gyárakká. Egészen az 1990-es évek végéig Hszücsiahuj ( ) főleg ipari terület volt.
Az 1990-es évek végén sok állami tulajdonú gyárat eladtak és lebontottak. Hszücsiahuj ( ) ma Sanghaj ( ) belvárosának főleg kiskereskedelmi fontosságú negyede.
Gazdaság
[szerkesztés]Hszücsiahuj ( ) ma főleg kereskedelmi körzet, bár a katolikus egyház jelentős mértékben megőrizte jelenlétét, ezenkívül több oktatási és tudományos intézmény található ezen a területen.
Hszücsiahuj ( ) fő bevásárlónegyede a Hungcsiao ( ) út, Huasan ( ) út, Csaocsiabang ( ) út, valamint Caohszi ( ) Északi út találkozása köré épült. Mind a négy út itt végződik és ez a kereszteződés ad otthont három szupermarketnek, hat nagy bevásárlóközpontnak és kilenc nagy irodaháznak. (Az óramutató járásával megegyező irányban Hungcsiao ( ) út, Grand Gateway, Huasan ( ) út, Pacific Sogo, Hengsan ( ) Közúti Alagút, Hujcsin ( ) Áruház, Csaocsiabang ( ) út, Metro-City, Caohszi ( ) Északi út, "Oriental Shopping Mall" bevásárlóközpont.) Innen öt percen belül minden elérhető autótól és bútortól zöldségig. Hszücsiahuj ( ) elsősorban az elektronikai cikkekről híres, mivel ez az egyik legnagyobb beszerzőhely. Kameráktól kezdve PSP-ig, Xbox-ig, és a hozzá való modchipig, illetve más játék konzolokig minden kapható.
Oktatás
[szerkesztés]A Sanghaj Csiaotung ( ) Egyetem fő részlege a Hszücsiahuj ( ) csomóponttól északra található, a 11-es metróvonalon egy megállóval északra, mely megálló is az egyetem nevét viseli.[3] Míg hely szűke miatt az egyetem alsó évfolyamai átköltöztek egy Shanghai szélén fekvő új campusba, a Hszücsiahuj ( ) campus továbbra is otthont ad az egyetem Nemzetközi Oktatási Iskolájának, valamint több kutatóintézetnek. A Hszücsiahuj ( ) részleg területén több történelmi, a 20. század elején létrejött épületet találunk, például a főbejárati kaput és márvány hidak maradványait, melyek stílusukban is megörökítették az intézmény korábbi státusát, mint császári műszaki egyetem.
1850-ben Collège Saint Ignace néven alapították a ma is Hszücsiahuj ( )ban működő Hszühuj ( ) Középiskolát.
A korábbi Sanghaj ( ) Orvosi Egyetem, ma Fudan University Shanghai Medical College szintén a Hszücsiahuj ( ) metrómegállóhoz közel található.
Hszücsiahuj ( )ban működik a Bibliotheca Zi-Ka-Wei (Hszücsiahuj ( ) Könyvtár).
Parkok
[szerkesztés]2002-ben nyílt meg a Hszücsiahuj ( ) Park egy korábbi téglagyár területén. A parkban kialakított kanyargó patak a Huangpu-folyó kicsinyített mása. Délnyugati végén tóvá öblösül és fekete hattyúk lakják. A park kosárlabda pályának és játszótérnek ad otthont, és egy kb. 250 méter hosszú felüljáró szeli át. A Piros Ház, az egykori Pathé lemezkiadó a park északi szélén fekszik. A Sanghaj ( ) Zenekonzervatórium - mely ugyancsak Hszühuj ( ) kerületben jött létre - gyakran tart ingyenes előadásokat a park tavánál a tavaszi és őszi hónapokban, mivel ilyenkor a legjobb az időjárás Sanghaj ( )ban.
Hszücsiahuj ( ) másik fontos parkja a Kuangcsi ( ) Park. Ez annak a Hszü Kuangcsi ( )nak a sírja köré épült, akitől Hszücsiahuj ( ) térség és Hszühuj ( ) kerület a nevét kapta. Az eredeti alapján nemrég újraépített sír egy érdekes kombináció egy nagy kereszttel a sírhelynél és hagyományos kínai "lélekúttal", melyet kőállatok szegélyeznek. Egy helyi stílusú házat ide helyeztek át látványosságnak egy környéki városfejlesztés alkalmával.
Közlekedés
[szerkesztés]Hszücsiahuj ( ) fő útkereszteződése egy közlekedési csomópont. Több tucat buszjárat hálózza be, és itt lehet váltani a Sanghaji metró 1-es, 9-es és 11-es vonalai között.
Hszücsiahuj ( ) alkerület
[szerkesztés]1994 májusában Hszücsiahuj ( )t a Hszühuj ( ) kerület alkerületévé nyilvánították.[4] Az alkerület 4,04 négyzetkilométeren terül el. 31624 háztartásban 94872 lakó él itt. Az alkerület területe földrajzilag nem esik egybe a helységgel.
Források
[szerkesztés]- ↑ Archív másolat. [2011. július 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 12.)
- ↑ Jézus Kínában (angol nyelven)
- ↑ 11-es Sanghaji Metró (angol nyelven). [2018. július 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. február 24.)
- ↑ Archív másolat. [2010. augusztus 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 12.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szakasz részben vagy egészben a Xujiahui című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.