Slavín
Slavín | |
Közigazgatás | |
Ország | Szlovákia |
Település | Pozsony |
Városrész | Pozsonyi I. járás |
Létrejötte | 1960 |
Földrajzi adatok | |
Területe | 10.000 m² |
Elhelyezkedése | |
é. sz. 48° 09′ 14″, k. h. 17° 05′ 59″48.153889°N 17.099722°EKoordináták: é. sz. 48° 09′ 14″, k. h. 17° 05′ 59″48.153889°N 17.099722°E | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Slavín témájú médiaállományokat. |
Slavín a szovjet katonák emlékműve és Pozsony egyetlen működő háborús temetője.
A temető 1957 és 1960 között épült, az ünnepélyes átadásra a város Vörös Hadsereg általi elfoglalásának 15. évfordulója alkalmából, 1960. április 3-án került sor. A komplexum tervezője Ján Svetlík szlovák szobrász és építész volt. 1962-ben Slavínt Csehszlovákia nemzeti kulturális műemlékévé nyilvánították.
Hat tömegsírba és 278 egyéni sírba temették el a Vörös Hadsereg 6845 katonáját, akik a második világháború idején, 1945 áprilisában vesztették életüket a városért és Nyugat-Szlovákiáért vívott harcokban.
Helyszín
[szerkesztés]Slavín a Kis-Kárpátok lábánál található, és Pozsony egyik turisztikai látványossága. Elhelyezkedéséből adódóan kedvelt kilátó is, hiszen teraszáról gyönyörű kilátás nyílik egész Pozsonyra.
Ján Svetlík terve egy vállalkozói és művészcsoport együttműködésével jött létre: Bártfay Tibor, Jozef Kostka, Rudolf Pribiš, Ján Kulich, Ladislav Snopek, Alexander Trizuljak, Juraj Kren és Dezider Casti közreműködésével.
A teljes terv figyelembe vette az elesett katonák meglévő sírjait. Az uralkodó obeliszkhez közeledve, hatalmas lépcsőfokok vonzzák a figyelmet, a sírok sorait saját emlékmű díszíti. Ez fokozza a központi főemlékmű hatását. A teljes komplexum tengelye úgy van beállítva, hogy közvetlenül mögötte Pozsonyra nyílik a panoráma.
Az emlékmű
[szerkesztés]Az emlékmű központi része egy díszterem (ravatalozó), melynek eleme egy 39,5 m magas, obeliszk alakú szobor. Tetején Alexander Trizuljak szlovák szobrász szobra áll, amely egy zászlót kitűző szovjet katonát ábrázol.
A díszterem márvánnyal bélelt kazettás bejárati ajtaját kívülről Rudolf Pribiš bronz domborművei díszítik, felidézve a második világháború viszontagságait. A csarnok falain a szlovák városok nevei és a Vörös Hadsereg általi elfoglalásuk dátumai vannak vésve. Ezenkívül a falon egy sírfelirat is található, amely a következőképpen szól:
Ty, ktorý vchádzaš sem odožen bôľ a súcit
nech kropky tvojich sĺz nezvonia o mohyly
za hrdosť človeka za život ľudstva súci
za tvoju jasnú tvár my smrť sme podstúpili,
Te, aki a fájdalomtól és az együttérzéstől félve lépsz be ide,
ne hagyd, hogy könnyeid cseppjei a halmokon csengjenek,
az emberi büszkeségért, az emberek méltó életéért,
ragyogó arcodért haltunk meg.
A főemlékmű környéke tele van a 20. század számos szlovák szobrászának: Ladislav Snopek, Bártfay Tibor, Ján Kulich, Jozef Kostek és Ján Svetlík alkotásaival.
A komplexum 10 000 négyzetméteres, területén Ján Kulich Po boji (Harc után), Bártfay Tibor Nad hrobom spolubojovníka (A harcostárs sírjánál), Súsošie vďaky (A hála szobra) szobrai találhatók.) Jozef Kostka alkotása, a temető bejáratánál pedig Ladislav Snopek Prísaha na bojovú zástavu (Fogadalom) emlékműve áll.
Slavín az a hely, ahol a szocialista Csehszlovákiába látogatva minden külföldi delegációnak illett meglátogatnia, hogy tisztelegjen az elesettek előtt. Manapság Slavínt gyakran nem hivatalosan, de többnyire a volt Szovjetunió országaiból látogatják.
Jelentős események
[szerkesztés]- 2005-ben Slavínt meglátogatta Vlagyimir Putyin orosz elnök[1] szlovákiai látogatása alkalmából George Bushsal folytatott találkozó keretében, majd öt évvel később utódja, Dmitrij Medvegyev[2] is a temetőben tartózkodott.
- Április 4-én, Pozsony Vörös Hadsereg általi elfoglalásának évfordulóján itt kerül sor a szovjet katonák emlékének szentelt megemlékezésre. Az ünnepségen hagyományosan Szlovákia elnöke is részt vesz.
- Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2015-ben, Pozsony felszabadításának 70. évfordulóján járt a komplexumban.
Képgaléria
[szerkesztés]-
Kilátás Pozsonyra
-
Kilátás Pozsonyra
-
Kilátás Pozsonyra
-
Bejárat a Na Slavíne/Mišíkova utca felől
-
Bejárat a Stará vinárska utcából
-
Értesítés a látogatók számára 3 nyelven
-
Virágok a szovjet katonák sírjain
-
A Slavín emlékmű 2012-ben
-
A szovjet katonák segítségnyújtása
-
Kilátás az emlékműre
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ President Putin to visit Slavin monument, 2012. január 7. [2012. március 22-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ Medvedev si po Slavíne vypočul Alexandrovcov a odletel do Prahy (szlovák nyelven). Pravda, 2010. április 7. (Hozzáférés: 2014. április 5.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a Slavín című lengyel Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Források
[szerkesztés]- Szovjet hősi emlékmű-szoborcsoport (1.) Köztérkép (magyarul)
- Slavín Slovakia.travel (magyarul)
- Slavín Visitbratislava.com (angolul)
- Danica Janiaková: Prechádzky po Bratislave: ilustrovaný sprievodca. Bratysława: Perfekt, 2004.
- Martin Kusý: Architektúra na Slovensku. Bratysława: SFVU Pallas, 1971