Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Szenilla nyomában

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szenilla nyomában
(Finding Dory)
2016-os amerikai film

A film hazai plakátja
A film hazai plakátja
RendezőAndrew Stanton
ProducerLindsey Collins
Vezető producerJohn Lasseter
Műfajdráma, kaland, vígjáték
Forgatókönyvíró
Hang
ZeneThomas Newman[1]
OperatőrJeremy Laxy
VágóAxel Gaddes
Gyártás
Gyártó
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelv
Játékidő103 perc
Költségvetés200 000 000 $
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
KorhatárHat éven aluliak számára nem ajánlott
Tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott
Bevétel
  • 486 295 561 $ (Észak-Amerika)
  • 1 028 570 889 $ (38, világszerte)
  • 3 235 426,97 € (Spanyolország)
Kronológia
ElőzőNémó nyomában
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Szenilla nyomában témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Szenilla nyomában (eredeti cím: Finding Dory) 2016-ban bemutatott amerikai 3D-s számítógépes animációs film, amely a 2003-ban bemutatott Némó nyomában című animációs film folytatása. A mozifilm a Pixar Animation Studios gyártásában készült, a Walt Disney Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaját tekintve kalandfilm, filmvígjáték és filmdráma. A filmet az első részt is jegyző Andrew Stanton rendezte, társrendezője Angus MacLane. Az első film főszereplői a folytatásban is visszatérnek, így a két főszereplő ismét Ellen DeGeneres és Albert Brooks hangján szólal meg.

A történet középpontjában ezúttal az első filmből jól ismert, memóriazavarban szenvedő doktorhal, Szenilla áll.

Amerikában 2016. június 17-én, Magyarországon egy nappal korábban, 16-án mutatták be a mozikban.

Cselekmény

[szerkesztés]

Szenilla, a kis palettás doktorhal gyerekkorától kezdve a kaliforniai Tengeri Élővilág nevű ócenáriumi intézetben él a szüleivel, Jenny-vel és Charlie-val. Rövidtávú memóriazavara miatt a szülei arra tanítják, hogyan boldoguljon hiányos emlékezettel a világban. Egy nap azonban egy csővezetéken keresztül kikerül az intézet falai közül és eltűnik az óceánban. Megpróbálja megkeresni a szüleit, ám különös memóriazavara ebben igencsak hátráltatja. Évekkel később már nem is emlékszik rá, hogy mit keres. Végül találkozik egy Pizsi nevű bohóchallal, akinek segít megtalálni elveszett fiát, Némót, és az események után ott marad velük a Nagy Korallzátonyon.

Egy napon, egy kisebb baleset következtében, Szenillából előtörnek a gyerekkori emlékei és eszébe jut, hogy van valahol egy családja, akik már nagyon hiányoznak neki. A Tengeri Élővilág nevű helyre emlékezve, Pizsivel és Némóval kiegészülve, útnak indul Kalifornia partjai felé, hogy megtalálja a családját. A trió hosszú utat jár be, mígnem végül megérkeznek a kaliforniai-öbölbe, ám miután megtámadja őket egy óriási tintahal, ami kis híján megöli Némót, Pizsi megharagszik Szenillára, és elkergeti őt, így aztán különválnak. Szenilla így egymaga folytatja a keresést, végül pedig a Tengeri Élővilág dolgozói kifogják őt (mert ráragadt a testére egy műanyag csomagolópapír), és az intézetbe viszik meggyógyítani.

Itt Szenilla találkozik egy Hank nevű hétkarú polippal, aki közli vele, hogy hamarosan át fogják őt szállítani Clevelandbe, egy másik intézetbe – erről árulkodik a Szenilla uszonyára kötözött címke. Hank szintén szeretne Cleveland-be jutni, ezért felajánlja, hogy a címkéért cserébe segít a doktorhalnak megtalálni a családját. Egy üvegben keresztülhordozza kis szövetségesét az intézetben, hogy együtt megtalálják Szenilla szüleit. Közben megismerkednek Sorssal, a kedves cetcápával, (aki Szenilla gyerekkori jó barátja), és Bénivel, a beluga delfinnel, akik szintén segítséget nyújtanak a keresésben. Ezalatt Pizsi és Némó próbálják megtalálni Szenillát, s miután két oroszlánfókától megtudják, hol keressék őt, együttesen megkísérelnek behatolni az intézetbe.

Hank segítségével Szenilla végül megtalálja a régi otthonát, ám szüleit sajnálatos módon már nem leli ott. Az ottani halaktól megtudja, hogy az összes doktorhalat már elszállították egy karanténba, hogy onnan küldjék tovább őket Cleveland-be. A csatornacsövön keresztül megpróbál eljutni hozzájuk, ám eltéved, s már épp feladná a keresést, mikor összetalálkozik Pizsivel és Némóval, akik szintén a csatornán át próbáltak az intézetbe jutni. Pizsi bocsánatát fejezi ki Szenillának, amiért goromba volt vele, és biztosítja róla, hogy meg fogja találni a szüleit, mert hihetetlenül kitartó és nem ismer lehetetlent.

Így most már hárman együtt folytatják a keresést. Mikor végre megtalálják a karanténban lévő doktorhalakat, Szenilla még ott sem leli meg a szüleit; az ottaniak szerint, mikor Jenny és Charlie elvesztették Szenillát, megszöktek az intézetből, hogy megkeressék őt, de sose tértek vissza. A hír teljesen lesújtja Szenillát. Közben a doktorhalak átszállítása Clevelandbe megkezdődik, az akváriumokat felrakják egy teherautóra. Szenillának sikerül megmenekülnie, és visszajutnia a tengerbe, Pizsi és Némó azonban csapdába esnek az akváriumok mélyén.

Szenillát teljesen lesújtja a gondolat, hogy elvesztette a barátait, és a szüleit sem találja semerre. Azonban, mikor a tengerben talál egy különös kagylóösvényt (és eszébe jut, hogy a szülei mindig arra tanították, hogy ezt követve hazatalál), a nyomok mentén végre újra egyesül rég nem látott szüleivel. Jenny és Charlie az elmúlt éveket Szenilla keresésével töltötték, és eme különös kagylóösvény kiépítésével remélték, hogy elveszett lányuk egy nap hazatér. Szenillát mérhetetlen örömmel tölti el, hogy rátalált a családjára, ám ezután eszébe jut, hogy meg kell mentenie a barátait is. A szülei, valamint Sors, Béni, és Hank utólagos segítségével sikerül megszöktetniük Pizsit és Némót, és az összes többi halat az akváriumukból. A történtek után valamennyien visszatérnek a Nagy Korallzátonyhoz.

Szenilla ettől kezdve újfajta hozzáállással éli tovább életét a szülei és a barátai oldalán, miközben megtanulja elfogadni, hogy a memóriabetegsége ellenére is képes az önálló boldogulásra. A szerettei által pedig végre igazi otthonra és igazi családra talál.

A stáblista végén láthatjuk, hogy az első filmben megismert akváriumi csapat eljut a Tengeri Élővilág intézetbe, ahol hamarosan őket is kifogják, és az intézetben mindannyian új életet kezdhetnek.

Szereplők

[szerkesztés]
Szereplő Eredeti hang Magyar hang Fajtája
Magyarul Angolul
Szenilla Dory Ellen DeGeneres Zakariás Éva doktorhal
Pizsi Marlin Albert Brooks Király Attila bohóchal
Némó Nemo Hayden Rolence Draskóczy Balázs bohóchal
Jenny Jenny Diane Keaton Kovács Nóra doktorhal
Charlie Charlie Eugene Levy Csankó Zoltán doktorhal
Sors Destiny Kaitlin Olson Sallai Nóra cetcápa
Béni Bailey Ty Burrell Görög László beluga delfin
Hank Hank Ed O’Neill Dörner György polip
Mázli Fluke Idris Elba Bognár Tamás oroszlánfóka
Csúzli Rudder Dominic West Scherer Péter oroszlánfóka
Cool Crush Andrew Stanton Galambos Péter tengeri teknős
Szotyi Squirt Bennett Dammann Vida Bálint tengeri teknős
Holdhal Moonfish Angus MacLane Petridisz Hrisztosz holdhal
Csirkehal Chicken fish Katherine Ringgold Császár András csirkehal
Plecsni tanár úr Mr. Ray Bob Peterson Faragó András sasrája
Búb Gill Willem Dafoe Reviczky Gábor márványhal
Süke Deb Vicki Lewis Farkasinszky Edit poroszhal
Sztár Peatch Allison Janney Horváth Lili tengeri csillag
Lufi Bloat Brad Garett Vass Gábor gömbhal
Hypo Gurgle Stephen Root Gergely Róbert királyi gramma
Jaquas Jaquas Jerome Ranft Várkonyi András ostoros garnéla
Bill Bill John Ratzenberger Sörös Miklós rák
Stan Stan Bill Hader Szabó Sipos Barnabás sügér
Stan felesége Stan's wife Kate McKinnon Náray Erika sügér
Gyerek Szenilla Child Dory Sloane Murray Vakán Míra doktorhal
Kamasz Szenilla Calf Dory Lucia Geddes Gulás Fanni doktorhal
Carl Carl Alexander Gould Morvay Gábor ember
Abby Abby Torbin Xan Bullock Bálizs Anett ember
Kautzky Armand Sigourney Weaver Sigourney Weaver Kautzky Armand ember

Énekesek: Bolba Éva, Boros Sándor, Boros Tibor, Fellegi Lénárd, Füredi Nikolett, Katona Tamás, Óvári Éva, Pál Dániel Máté, Pál Zsófia Kira, Péter Barbara, Sánta László, Sütő Rita, Tóth Péter

További magyar hangok: Ács Balázs (Rák, Turista #1, Hal #1), Ágoston Péter (Alex), Bálint Adrienn (Turista #2, Hal a medencében, Sárga hal #1), Bálizs Anett (Turista #3), Boldog Emese (Bernadette, Turista #4), Csadi Zoltán (Doktorhal #1, Tengeri féreg #1), Draskóczy Barnabás, Erdős Borcsa (Cindy, Tengeri féreg #2), Fehér Péter, Fellegi Lénárd (Doktorhal #2), Galiotti Barbara (Sárga hal #2, Hal #2), Gardi Tamás, Gergely Attila (Hutch), Gerő Botond (Ginger), Gerő Soma, Gyarmati Laura (Turista #5, Osztálytárs #1), Györke Laura (Teknőc, Turista #6, Hal #3), Hermann Lilla (Turista #7, Hal #4), Holl Nándor, Horváth-Töreki Gergely (Beteg hal, Turista #8, Sárga hal #3), Juhász Zoltán (Tengericsillag #1, Hal #5), Kántor Kitty (Hal #6, Gyerek az autóban #1), Kisfalusi Lehel (Tengeri féreg #3, Hal #7), Kiss Bernadett, Laurinyecz Réka (Doktorhal #3, Turista #9), Lippai László (Sirály), Németh Kriszta (Carol), Oroszi Tamás (Clayton, Tengeri uborka #1, Sárga hal #4), Pap Katalin (Lindsay, Doktorhal #4), Pekár Adrienn, Péter Richárd (AJ, Tengeri uborka #2, Doktorhal #5), Petridisz Hrisztosz (Doktorhal #6), Pintér Mónika (Sárga hal #5, Hal #8), Posta Victor (Angus, Doktorhal #7, Tengeri féreg #4, Turista #10), Sági Tímea, Simon Aladár (Archer, Tengericsillag #2, Sárga hal #6), Sipos Eszter Anna (Bill szomszédja), Solecki Janka (Daisy), Sörös Miklós (Ben, Tengeri sün), Straub Martin (Gyerek az autóban #2, Osztálytárs #2), Szabó Andor (Doktorhal #8, Turista), Szórádi Erika (Debbie), Szőlőskei Tímea (Furcsa hal, Turista #11, Hal #9), Szűcs Anna Viola (Phoebe, Turista #12, Gyerek az autóban #3), Tóth Nikolett, Vámos Mónika (Remeterák, Turista #13),[2]

Produkció

[szerkesztés]

Előkészületek

[szerkesztés]

A folytatás lehetősége már az első film sikere után megfogalmazódott az alkotókban, hasonlóan a Toy Story 3 és a Szörny Rt. 2 elkészítésével együtt.[3] A Pixar akkori vezetője, Steve Jobs és a Disney igazgatója, Micheal Eisner között azonban nézeteltérések alakultak ki, ezért megállapodtak egy új animációs stúdió, a Cricle 7 Animation létrehozásában, ahol lehetőség lett volna ezeknek a folytatásoknak az elkészítésére. A stúdió azonban csupán 2002 és 2005 között működött, és a tervezett folytatások elkészítése végül visszakerült a Pixarhoz.[4] Laurie Craig írta meg a Némó folytatásának első forgatókönyvét, de miután a Cricle 7 Animation becsődölt, a projekt ismét Andrew Stanton kezében volt, aki nem találta jónak a szkriptet és elvetette.[5] Viszont bejelentette, hogy a Pixar dolgozik a folytatáson.

Stanton véleménye szerint a legnehezebb része a folytatás létrejöttének az volt, miképp vigyék tovább a Némó történetét, amit egyszeri elmondású történetnek szántak. Állítása szerint többször újra kellett néznie a filmet, amíg azon gondolkodott, hol érdemes felvenni a folytatásnak a sztori vonalát, hol van olyan elvarratlan szál, amire érdemes még egy filmet alapozni. Végül 2010-ben fogalmazódott meg benne a gondolat, hogy mi lenne, ha nem Némó sztorijára koncentrálnának a folytatásban, hanem valaki máséra.[6] Az első személy, aki eszébe jutott, Szenilla volt. Észszerűnek tartotta, hogy a film őt állítsa középpontba, és az ő háttértörténetét mutassa be.[7] Mikor Stanton ezt kitalálta, a Pixar már rögtön tárgyalásba is kezdett Ellen DeGeneres-szel arról, hogy visszatér-e a folytatásban.[8] 2012-ben DeGeneres közreműködése a filmhez hivatalossá vált.[9] Victoria Strouse kezdte el írni a film forgatókönyvét Stanton-nal együtt, a premiert pedig 2015 novemberére tűzték ki.[10] Később eltolták 2016-ra, mivel a Pixar ugyanabban az évben jelentette meg két másik filmjét, az Agymanók és a Dínó tesó című alkotásokat, utóbbit eredetileg 2014-re szánták.[11]

A történet

[szerkesztés]

2012 júliusában Andrew Stanton bejelentette a film hivatalos történetét: "A középpontban ezúttal az első film humoros főszereplője, Szenilla fog állni" – nyilatkozta a rendező. – "Azt találtuk ki, megismertetjük a közönséggel az ő történetét, a családi hátterét, hogy honnan is származik, stb. Az első filmben olyan gyorsan belecsöppen a sztoriba, hogy szinte alkalmunk sincs megismerni őt. De most végre itt a lehetőség!"[12] Stanton elárulta, hogy a történet egy évvel az első film eseményei után fog játszódni, helyszíne pedig a kaliforniai-öböl lesz. A film emellett burkoltan utalni fog a bálnák veszélyeztetettségére, a lakóhelyük és fajuk rohamos kipusztulására, melyekért részben az emberek a felelősek.[13] Ahogy azonban a forgatókönyvet írták, a bálna-szereplőket egy idő után elvetették, mert rájöttek, hogy a film központi eleme nem igazán egyeztethető össze a rájuk fókuszáló cselekményszállal.[14] Szenilla kapcsán a különös memóriabetegségét és az azzal való együttélést akarták kidolgozni, ez pedig nem fért össze a bálnák kihalásának problémájával (ráadásul a Blackfish – Egy kardszárnyú delfin története című 2013-ban megjelent dokumentumfilm után nem akartak egy hasonló, bálnákról szóló történetet bemutatni).[15] Helyette azt találták ki, hogy az új szereplők mindegyikének legyen valamilyen fizikai vagy mentális problémája, amelyet megpróbálnak leküzdeni a film során, ahogy Szenilla is a saját betegségét.[16] Emellett azonban, mivel az első rész is tartalmazott némi burkolt felhívást a tengeri élővilágra való tudatosabb odafigyelésre, azt akarták, hogy ez az új történetben is benne legyen. Így találták ki, hogy az ócenárium, ahová Szenilla keveredik, egyben egy halkórház is legyen, amely főleg olyan halak gyógyítására szakosodott, amik emberi szennyeződés által betegedtek meg, ezzel pedig felhívják a figyelmet az óceánszennyezés jelenlegi, súlyos problémájára.[17]

A szereplők

[szerkesztés]

2012 augusztusában került nyilvánosságra, hogy Ellen DeGeneres visszatér a folytatásban.[9] A híres amerikai talk show házigazdája személyesen a műsorában jelentette be, hogy elvállalta Szenilla szerepét a Némó nyomában folytatásában:

„Már nagyon, nagyon, nagyon, nagyon, nagyon, nagyon régóta vártam erre a napra. Egy örökkévalóságnak tűnt. A Pixar már a tizenhatodik Toy Storyt csinálja, és most végre eszükbe jutott, hogy a Némó nyomábant is folytassák. De bizton állíthatom, megérte a várakozást. A forgatókönyv fantasztikus, mindent imádtam benne, amit az eredetiben. Rengeteg benne a humor, az érzelem, és a legjobb, hogy Szenilla a főszereplője![18]

Még ugyanebben az évben bejelentették, hogy Albert Brooks szintén visszatér Pizsi szerepére.[8] Hasonlóan Willem Dafoe, aki az első részben Búb, a márványhal hangját kölcsönözte.[19] Vicki Lewis és Alison Janney, akik szintén közreműködtek az első részben, a folytatásban is elvállalták korábbi szerepüket.[20] Új szereplőként csatlakozott a filmhez Diane Keaton és Eugene Levy, akik az új filmben Szenilla elveszett szüleit alakítják.[21] További szereplők hangjaiként csatlakozott Kaitlin Olson és Ty Burrell, akik Szenilla gyerekkori barátait játsszák,[22] valamint Jack Nicholson, aki egy gyilkos bálna hangján szólal meg. Nicholson később otthagyta a szerepet, így a karakterét kiírták a történetből, míg Olson és Burrell karakterét megváltoztatták bálnákról cetcápára és egy belugára.[23] 2015-ben bejelentették, hogy Idris Elba, Dominic West és Ed O’Neill csatlakozott a stábhoz, az előbbiek két oroszlánfókának, míg az utóbbi egy polip hangját kölcsönözni.[24] Az előző film főszereplőjének Némónak, Hayden Rolence, tízéves gyermekszínész vette át a hangját, miután előző hangadója Alexander Gould kinőtte a szerepet, hiszen az első film során még csak kilencéves volt, s azóta a hangja jelentősen megváltozott.[25][26]

A szereposztás további érdekessége, hogy a filmben szereplő óceanárium (az angol eredetiben: Marine Life Institute) hangosbemondójának hangja Sigourney Weaver, aki a filmben önmagát alakítja, és saját nevén mutatkozik be.[27] A szereplő magyar hangja Kautzky Armand, aki az eredetihez hasonlóan, szintén saját nevével bemutatkozva köszönti az intézet látogatóit.[28]

Gyártás

[szerkesztés]

Az első rész óta eltelt évek alatt a stúdió animációs teljesítménye jelentősen fejlődött, így ebben a filmben sokkal komplexebb látvány elérésére törekedtek. Ahhoz, hogy a víz alatti életet még valósághűbbé tegyék, mint az első filmben, az animátorok teljesen újratervezték a RenderMan elnevezésű szoftvert, amellyel a látványanimációt sikerült fotórealisztikus szintre emelniük.[29] Emellett, ugyancsak sok időt rászántak a tengeri élőlények tanulmányozására, hogy minél valósághűbben ábrázolják őket. A Tengeri Élővilág nevű intézetet valójában a kaliforniai Monterey Bay és a Marine Mammal Center nevű óceánáriumokról mintázták.[30] Az animátorok hónapokat töltöttek ócenáriumokban és egyéb tengeri élőlényekkel foglalkozó kutatóintézetekben, hogy anyagot gyűjtsenek a filmhez. Készítettek több száz fotót az élőlényekről, beszéltek az ott dolgozó szakemberekkel, sőt még az épületek szerkezeti felépítését is lerajzolták, ezeknek megismerése ugyanis a történet szempontjából rendkívül fontos volt.[31] A Pixar 25 év alatt ehhez a filmjéhez hajtotta végre először a legnagyobb mértékű változtatást az animáció minőségében.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Barcomb, James. „Thomas Newman to score Finding Dory”, The Whale , 2014. június 6.. [2014. június 7-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2014. június 6.) 
  2. Szenilla nyomában. ISzDb. [2017. szeptember 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. október 14.)
  3. Hill, Jim: The Skinny on Circle Seven, 2005. augusztus 7. [2013. szeptember 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 27.)
  4. Armstrong, Josh: Bob Hilgenberg and Rob Muir on the Rise and Fall of Disney’s Circle 7 Animation, 2012. március 5. (Hozzáférés: 2012. március 27.)
  5. Stanton, Andrew: @andrewstanton. Twitter. (Hozzáférés: 2012. augusztus 23.)
  6. Barnes, Brooks. „‘Finding Nemo’ Sequel Is Altered in Response to Orcas Documentary”, The New York Times , 2013. augusztus 9. (Hozzáférés: 2013. augusztus 10.) 
  7. Kaufman, Amy. „'Blackfish' gives Pixar second thoughts on 'Finding Dory' plot”, The Los Angeles Times , 2013. augusztus 9. (Hozzáférés: 2013. augusztus 9.) 
  8. a b Fleming Jr., Mike. „Albert Brooks Hooks Deal To Reprise In ‘Finding Nemo 2′”, Deadline.com, 2013. február 12. (Hozzáférés: 2013. február 12.) 
  9. a b Rose, Lacey. „Ellen DeGeneres in Talks to Return for 'Finding Nemo' Sequel (Exclusive)”, The Hollywood Reporter , 2012. augusztus 21. (Hozzáférés: 2012. augusztus 22.) 
  10. Keegan, Rebecca. „With 'Despicable Me 2' and more, movies revisit the sequel debate”, Los Angeles Times , 2013. július 5.. [2013. október 25-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2013. augusztus 7.) 
  11. Pixar Skips 2014 as ‘The Good Dinosaur’ Shifts to 2015 and ‘Finding Dory’ to 2016 | /Film. Slashfilm.com, 2013. szeptember 18. (Hozzáférés: 2013. október 24.)
  12. Zeitchik, Steven. „Ellen DeGeneres' 'Nemo' sequel, 'Finding Dory,' set for 2015”, The Los Angeles Times , 2013. április 2. (Hozzáférés: 2013. április 2.) 
  13. Lussier, Germain: ‘Finding Nemo’ Sequel Officially Called ‘Finding Dory,’ Releases November 25, 2015. /Film. (Hozzáférés: 2013. április 2.)
  14. Kaufman, Amy. „'Blackfish' gives Pixar second thoughts on 'Finding Dory' plot”, The Los Angeles Times , 2013. augusztus 9. (Hozzáférés: 2013. augusztus 9.) 
  15. Barnes, Brooks. „'Finding Nemo' Sequel Is Altered in Response to Orcas Documentary”, The New York Times , 2013. augusztus 9. (Hozzáférés: 2013. augusztus 10.) 
  16. What A Co-Director Does on a Pixar Movie? 'Finding Dory' Director Andrew Stanton Explains. /Film, 2016. június 1. [2016. június 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. március 8.)
  17. Disney-Pixar and Dory partner with Foundation to protect the Reef. Great Barrier Reef Foundation, 2016. június 9. [2019. július 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. március 9.)
  18. Zakarin, Jordan. „Pixar's 'Finding Nemo' Sequel Titled 'Finding Dory,' Set for 2015”, The Hollywood Reporter , 2013. április 2. (Hozzáférés: 2014. január 12.) 
  19. Willem Dafoe confirms he’s back for Finding Dory. Total Film. (Hozzáférés: 2013. október 7.)
  20. Schaefer, Sandy. „Willem Dafoe Back for ‘Finding Dory’; Says the Film Will Be Better Than ‘Finding Nemo’”, Screen Rant , 2013. szeptember 1. (Hozzáférés: 2014. január 26.) 
  21. Diane Keaton, Eugene Levy confirmed for Finding Dory”, The Straits Times Communities , 2013. augusztus 13.. [2014. október 15-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2014. január 26.) 
  22. Made Man: It's Always Sunny in Kaitlin Olson's World. YouTube, 2013. november 25. (Hozzáférés: 2013. november 25.)
  23. Topel, Fred. „Exclusive Interview: Kaitlin Olson On It’s Always Sunny in Philadelphia”, Fan , 2013. szeptember 3.. [2015. június 26-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2013. december 23.) 
  24. D23: ‘Finding Dory’ Cast Adds Ed O’Neill, Ty Burrell and Kaitlin Olson”, Variety, 2015. augusztus 14. (Hozzáférés: 2015. augusztus 15.) 
  25. Finding Nemo star loses his character's voice. BBC - News. BBC. (Hozzáférés: 2013. március 27.)
  26. Wyatt, Daisy. „'Finding Nemo' sequel 'Finding Dory' to star Ellen DeGeneres for 2015 release”, The Independent, 2013. április 3. (Hozzáférés: 2013. április 3.) 
  27. How An Unexpected Cameo Became The Funniest Joke In 'Finding Dory'”, Huffington Post, 2016. június 16. (Hozzáférés: 2016. június 19.) 
  28. Szenilla nyomában - ISzDb. ISzDb. (Hozzáférés: 2016. június 19.)
  29. Pixar's Ed Catmull on Animation Evolution, from Nemo to Dory – Studio Daily. [2016. július 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. december 30.)
  30. Ocean Odyssey: Andrew Stanton explores the backstory of Pixar's Dory”, Film Journal International, Mediabistro Holdings, 2016. június 13.. [2018. november 6-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2016. szeptember 26.) 
  31. McKittrick, Christopher: Writing in Slow Motion: Finding Dory. Creative Screenwriting, 2016. június 22. (Hozzáférés: 2016. június 26.)

További információk

[szerkesztés]