Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Tortola

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tortola
Road Town
Road Town
Közigazgatás
OrszágEgyesült Királyság
Brit tengerentúli területBrit Virgin-szigetek
Legnagyobb településRoad Town
Népesség
Teljes népesség23 908 fő
Road Town népességeismeretlen
Földrajzi adatok
FekvéseKarib-tenger, Atlanti-óceán
SzigetcsoportBrit Virgin-szigetek
Terület55,7 km²
Hosszúság19 km
Szélesség15 km
Tengerszint feletti magasság244 m
Legmagasabb pontMount Sage
IdőzónaUTC−4
Elhelyezkedése
Tortola (Brit Virgin-szigetek)
Tortola
Tortola
Pozíció Brit Virgin-szigetek térképén
é. sz. 18° 25′, ny. h. 64° 35′18.416667°N 64.583333°WKoordináták: é. sz. 18° 25′, ny. h. 64° 35′18.416667°N 64.583333°W
A Wikimédia Commons tartalmaz Tortola témájú médiaállományokat.

Tortola a Brit Virgin-szigetek legnagyobb szigete.[1] A helyiek úgy tartják, hogy a Tortola nevet Kolumbusz Kristóf adta a szigetnek (land of the Turtle Dove), bár Kolumbusz valójának Santa Anának nevezte. A későbbi holland telepesek a Ter Tholen nevet adták neki a Hollandia nyugati partja mentén fekvő sziget után. Az utánuk érkező britek a nevet a mai Tortola alakra változtatták.

Története

[szerkesztés]

Az első európai, aki Tortolát megpillantotta Kolumbusz Kristóf volt. Kolumbusz a legenda szerint a 4. században vértanúhalált halt Szent Orsolyáról és 11 000 szűz kísérőjéről nevezte el a napjainkban Brit Virgin-szigetekként és Amerikai Virgin-szigetekként ismert szigetcsoportot. Bár a spanyolok többször is megpróbáltak letelepedni a szigeteken, az első állandó lakók kalózok, többek közt Feketeszakáll és William Kidd voltak.

A 17. században az angolok, akik sikeresen bitorolták el a hollandoktól a területet, állandó gyarmati települést hoztak létre Tortolán és a környező szigeteken. A következő 150 évben az Afrikából átszállított rabszolga munkaerőtől nagymértékben függő cukornádipar határozta meg Tortola történelmét. A 19. század közepétől, a rabszolgaság eltörlésétől fogva ez a gazdasági ág visszaszorult. Ekkoriban a fehér földbirtokosok nagy része elhagyta a Brit Virgin-szigeteket, de a politikai kapcsolat a szigetek és a britek közt megmaradt.

Az 1960-as évek második felében Ken Bates, brit üzletember megkísérelte 199-évre bérbe venni a szigeteket, de a tortolai Noel Loyd által vezetett tiltakozó megmozdulások meghátrálásra késztették a helyi kormányt.[2] Napjainkban a róla elnevezett park és a parkban álló szobor állít emléket neki.[3]

Földrajza

[szerkesztés]

Tortola egy 19 km hosszúságú, 5 km szélességű, 55,7  km² területű hegyekkel tarkított sziget. A szigetet vulkáni tevékenység hozta létre, legmagasabb pontja 530 m. Tortola egy törésvonal közelében fekszik, a kisebb földrengések gyakoriak.

Gazdasága

[szerkesztés]

Tortola lakosainak száma 23 908. A legnagyobb település Road Town, a Brit Virgin-szigetek fővárosa.

A sziget legfőbb bevételi forrását az offshore pénzügyi szolgáltatások jelentik. Az 1980-as évek elején elfogadott International Business Companies Act (törvény a nemzetközi vállalkozásokról), mely lehetővé tette külföldi vállalkozások bejegyzését a szigeteken, hozzájárult az állami bevételek jelentős mértékű növekedésékez. A szigeten számtalan offshore cég telepedett le, melyek a világ minden részén folytatnak üzleti tevékenységet. A BVI lakói a kelet-karibi térség legtehetősebbjei közé tartoznak. A szigetekre sok munkavállaló érkezik más karibi szigetekről.

Bár a Brit Virgin-szigetek az Egyesült Királyság tengerentúli területe, az Amerikai Virgin-szigetekhez való közelsége és a vele folytatott jelentős kereskedelme miatt hivatalos pénzneme mégis az USA dollár.

Látványosságok

[szerkesztés]

A legszebb partok a sziget északi részén találhatók: Smuggler's Cove, Long Bay, Cane Garden Bay, Brewer's Bay, Josiah's Bay és Lambert beach. A parti tevékenység mellett számos helyen lehet vitorlázni, szörfölni, búvárkodni, kirándulni. A sziget a nagy utasszállító tengerjáró hajók kedvenc kikötő helye.

Közlekedés

[szerkesztés]

Tortolát tengeren és légi úton lehet elérni.

A Tortolára érkező repülőgépek a Terrance B. Lettsome nemzetközi repülőtéren szállnak le. A repülőtér a Tortolától keletre fekvő, közeli Beef Islanden fekszik, ezt a szigetet a Queen Elizabeth II Bridge köti össze Tortolával. Az American Eagle, a Cape Air és az Air Sunshine menetrend szerinti járatokat közlekedtet innen San Juanra. Az Island Birds charter légitársaság San Juan-ra, St Thomas-ra, Antigua-ra és St Maarten-re repül. Tortolán számos taxi áll a - különösen a nagy tengerjáró hajók kikötésekor megnövekvő számú - turista rendelkezésére.. A szigetek között több hajóstársaság üzemeltet kompokat is. Ezek elsősorban az Amerikai Virgin-szigetekkel biztosítanak vízi összeköttetést.

Oktatás

[szerkesztés]

A Brit Virgin-szigeteken több állami iskola működik.[4]

Nevezetes tortolai személyek

[szerkesztés]
  • Iyaz énekes a tortolai Carrot Bay-ből származik.

Galéria

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Tortola. British Virgin Islands. [2012. október 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. február 14.)
  2. Noel Lloyd story published in UK magazine Archiválva 2011. november 8-i dátummal a Wayback Machine-ben, BVI News, Japhix, 4th November 2011
  3. The Noel Lloyd Positive Action Park Archiválva 2012. április 26-i dátummal a Wayback Machine-ben, British Virgin Islands tourism
  4. Archivált másolat. [2009. július 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. november 4.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tortola című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]
Wikivoyage
Wikivoyage
A Wikivoyage tartalmaz Tortola témájú leírást.