Westhoek
Westhoek (hollandul "nyugati sarkot" jelent) vagy Tengermelléki Flandria (franciául: Flandre maritime) régió Belgium és Franciaország területén található. Westhoek régióban az alábbi tájegységek találhatók:
- Belga Westhoek (hollandul: Belgische Westhoek) magába foglalja a belga Nyugat-Flandria tartomány Diksmuide, Ypres és Veurne megyéit, illetve Veurne, Poperinge, Wervik, Ypres, De Panne, Langemark-Poelkapelle és Diksmuide városokat.
Annak ellenére, hogy szintén a part mentén találhatók, a belga De Panne, Koksijde, és Nieuwpoort városkat általában már egy másik régióba, a Belga vagy Flamand Partvidék (hollandul: Westkust) sorolják.
- Francia Westhoek (franciául: Westhoek français; hollandul: Franse Westhoek), nagyjából megegyezik a francia Dunkerque megye területével és itt található Dunkerque, Gravelines és Hazebrouck városai is. Ez a tájegység a Francia Flandria.
A holland források általában mindkét fenti tájegységet a Westhoek régióhoz sorolják, a francia és angol nyelvű források általában csak a Francia Westhoek területet értik ide.
A térség földrajza
[szerkesztés]Mivel az egész térség az Északi-tenger partvidékén fekszik, ezért túlnyomórészt alacsonyan fekvő, sokszor vizenyős-mocsaras talajú síkságok találhatók itt, illetve a parti sávban homokdűnék. Francia Westhoek a Lys folyó és az Északi-tengeri partvidék között terül el, a francia-belga határhoz közel. Francia Westhoek-ot általában három földrajzi egységre osztják fel a táj jellege szerint, amit az egyes részek neve is jelöl:
- Blootland (hollandul "kopár föld"-et jelent) vagy a tengerparti síkság (franciául: Plaine maritime), ide található Dunkirk, Bourbourg, Bergues és Hondschoote települések.
- Houtland (hollandul "erdős táj") [2], itt található Wormhout, Cassel, Hazebrouck települések és Bailleul egy része.
- A Leiedal, vagyis a Lys folyó völgye (franciául: Vallée de la Lys vagy Plaine de la Lys), Merville, Steenwerck településekkel és Bailleul másik részével.
A terület nyelvei
[szerkesztés]Francia Westhoek lakosai hagyományosan a holland nyelv egyik helyi dialektusát, a nyugat-flamandot (hollandul: „west-vlaemsch”, franciául: “flamand occidental”) beszélték. A térség déli-délkeleti része azonban már az újlatin nyelvterülethez tartozik („Flandre romane”), ahol a 13. szd-tól a pikárdiai nyelvjárást használták. A francia nyelv csak 1853-tól lett kötelező az oktatásban, de ez hamarosan a helyi nyelvjárások eltűnéséhez vezetett. Ma a térség mintegy 380 000 lakosából kb. 100 000 fő beszéli valamilyen szinten a flamand nyelvet, amely a köznapi életben már nem játszik szerepet.[1] A flamandot hivatalosan is elismerték, mint Franciaország egyik regionális nyelvét, de például nem találunk kétnyelvű utcatáblákat és a hivatalos életben is csak a francia az elfogadott.
A flamand dialektus egyik maradandó hatása a helyi földrajzi és helységnevekben érhető tetten: Roubaix és Dunkirk városok neve a flamand Robeke és Duinkerke szavakból ered.
Források
[szerkesztés]- Ethnologue Report for West Flemish
- Flemish in France
- The Extent of Flemish in France in 1970, including language maps Archiválva 2007. szeptember 29-i dátummal a Wayback Machine-ben
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ ” Environ 100.000 personnes restent fidèles au flamand, dialecte néerlandais”, [1] Archiválva 2007. január 2-i dátummal a Wayback Machine-ben