Widely known as a leading intellectual, Zygmunt Bauman’s thinking is often categorized as soc... more Widely known as a leading intellectual, Zygmunt Bauman’s thinking is often categorized as sociology or philosophy. But his work has been hugely influential in other fields as well, not least within organization studies. From increasing management control and growing standardization of work activities, to the increase in uncertainty and insecurity experienced by contemporary workers, organizations themselves are becoming ever more ephemeral entities. Bauman’s themes: globalization, liquid modernity and postmodern ethics are arguably fundamental to contemporary notions of organization and management and his thinking has never been more relevant.
However, despite the obvious and continuing influence of Bauman’s ideas on business studies, there has been no comprehensive attempt to chart his impact on organization theory. In this innovative and insightful collection, an international selection of leading management scholars explore key topics in current organizational discourse, including networked organizations, control and ambiguity, technologies, work and responsibility, extending Bauman’s liquid modernity to the "liquid organization". With a preface by Zygmunt Bauman.
siążka jest przede wszystkim podręcznikiem akademickim do wykorzystania na zajęciach konwersatory... more siążka jest przede wszystkim podręcznikiem akademickim do wykorzystania na zajęciach konwersatoryjnych i na ćwiczeniach. Jest dostosowana do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów, takich jak: zarządzanie, kultura organizacyjna, etnografia organizacji, socjologia organizacji itd. Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zarządzania, dają im szerokie możliwości zastosowania. Nie istnieje jedno właściwe rozwiązanie przypadków, a ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat.
Nauki o zarządzaniu powinny być wieloparadygmatyczne, wielonurtowe, opisujące badane zagadnienia ... more Nauki o zarządzaniu powinny być wieloparadygmatyczne, wielonurtowe, opisujące badane zagadnienia z rozmaitych perspektyw. I taką propozycją jest bez wątpienia monografia, którą trzymają Państwo w ręku. Znajdą w niej Państwo całą paletę zagadnień, które zostały opisane gruntownie, kompetentnie, czasami wręcz błyskotliwie. Jest to nieoceniona pomoc dydaktyczna i materiał do przemyśleń dla studentów wszelkich kierunków studiów związanych z zarządzaniem oraz pokrewnych. Jest to także znakomity materiał dla doświadczonych badaczy tego obszaru naukowego, bowiem zawarte w niniejszej monografii studia przypadków mogą być zarówno weryfikacją prowadzonych badań, jak i inspiracją dla kolejnych projektów badawczych. (Bogusław Nierenberg)
Management has been one of the driving forces of the last century, indeed an idea and a language ... more Management has been one of the driving forces of the last century, indeed an idea and a language that colonized most other institutions, areas of human activity and walks of life, even those that had until recently been regarded as completely unmanageable, such as art, academia and creativity. Some it supported and others it destroyed, but there are few areas in modern societies that have been untouched by it.
What is the meaning of management now almost omnipresent and all-powerful in our current bleak times, in our current state of ‘interregnum’ that is characterized by an increasing sense of insecurity and hopelessness, a time when, paradoxically, the seemingly omnipotent force of management does not seem to work? Does it have a role to play today and in the future? What can it become and whom should it serve when the interregnum is over and a new, hopefully more humane, system begins to dawn?
These are some of the questions explored in this timely new book by Zygmunt Bauman, one of the greatest thinkers of our times, architect and Urban Studies professor Irena Bauman, and two organization and management scholars, Jerzy Kociatkiewicz and Monika Kostera.
W książce Metody badawcze w zarządzaniu humanistycznym Czytelnik znajdzie zestaw przydatnych i sp... more W książce Metody badawcze w zarządzaniu humanistycznym Czytelnik znajdzie zestaw przydatnych i sprawdzonych metod badawczych, wykorzystywanych od wielu lat przez piszących o nich autorach. Zamiarem autorów jest nie tylko ukazanie cech i zalet prezentowanych metod badawczych, lecz także - co jest typowe dla podejścia humanistycznego - podzielenie się doświadczeniami, pokazanie, jak z nich korzystać. Publikacja nie jest to kolejnym metodologicznym podręcznikiem, lecz przewodnikiem po pracy badawczej, po który można sięgnąć w celach poznawczych, w chwili kryzysu, gdy pojawią się problemy, trudności czy choćby tylko znaki zapytania towarzyszące refleksji badawczej. Pierwsza część książki jest poświęcona metodom jakościowym eksplorującym. Znalazły się w niej opisy, zarówno często używanej w badaniach organizacji metody studiów przypadku, jak i teorii ugruntowanej, rzadziej wykorzystywanej w badaniach dotyczących zarządzania. W części drugiej są opisane metody jakościowe interpretacyjne, które mogą być wykorzystane w badaniach dotyczących zarządzania humanistycznego. W trzeciej, ostatniej części książki, poświęconej metodom ilościowym i mieszanym, autorzy wykazują, że zarządzanie humanistyczne nie odcina się od klasycznych metod ilościowych, jednak należy je stosować z dużą świadomością ograniczeń. Bardzo cenne są uwagi wskazujące na celowość łączenia metod ilościowych i jakościowych, co pozwala w pełni zdiagnozować badane zjawiska. Publikacja powinna stanowić literaturę obowiązkową dla każdego badacza w dziedzinie zarządzania.
http://www.profinfo.pl/p,,52268.html
Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych... more http://www.profinfo.pl/p,,52268.html Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych teorii organizacji i zarządzania. Zawiera informacje dotyczące wybranych istotnych kierunków i tendencji, które są powszechnie znane w Europie i Stanach Zjednoczonych, a z którymi polski czytelnik do tej pory miał ograniczony kontakt.
http://www.wydawnictwosedno.pl/szef-polski-studia-przypadku-o-roli-kierownika-w-organizacjach-det... more http://www.wydawnictwosedno.pl/szef-polski-studia-przypadku-o-roli-kierownika-w-organizacjach-detail W książce znajdują się praktyczne przykłady zarządzania różnymi typami organizacji w Polsce, zebrane przez prof. Monikę Kosterę. Prezentowane case’y będą ważnym wsparciem dla wykładowców i studentów kierunków zarządzania oraz punktem odniesienia i przyczynkiem do refleksji dla wszystkich praktyków zarządzania zarówno w organizacjach komercyjnych jak i różnych typach organizacji publicznych.
http://www.poltext.pl/b1343-Doradztwo-organizacyjne.htm
Książka wykorzystuje rosnącą popularność... more http://www.poltext.pl/b1343-Doradztwo-organizacyjne.htm Książka wykorzystuje rosnącą popularność perspektyw systemowych na świecie oraz kapitał wiedzy, jakim dysponują polscy badacze doradztwa organizacyjnego, czyli konsultingu. O dużym zainteresowaniu konsultingiem świadczy chociażby tworzenie kierunków specjalizacyjnych zorientowanych na doradztwo na uczelniach takich jak Uniwersytet Warszawski.
Książka może być wykorzystywana jako podręcznik akademicki na kierunkach: zarządzanie, socjologia, kulturoznawstwo, nauki polityczne. Może być podstawą do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów takich jak: Zarządzanie, Doradztwo Organizacyjne, Zarządzanie Procesami, Budowanie Zespołów, czy Współczesne Koncepcje Zarządzania.
http://www.wydawnictwosedno.pl/zapowiedzi/organizowac-z-polotem-wyobraznia-organizacyjna-w-prakty... more http://www.wydawnictwosedno.pl/zapowiedzi/organizowac-z-polotem-wyobraznia-organizacyjna-w-praktyce-detail Filozofowie i uczeni od dawna przypisują wyobraźni podstawowe znaczenia w procesie poznawania świata i nadawania mu sensu. Stąd jej rola w naukach społecznych, w tym w nauce o organizacji.
Monika Kostera we Wstępie cytuje licznych autorów, klasyków nauki o zarządzaniu, uznających wyobraźnię za niezbędny atrybut i przesłankę powodzenia w zarządzaniu, szczególnie wśród okoliczności związanych z faktem nieustannej zmiany organizacji i jej otoczenia. Istotne znaczenie przypisywane jest także ćwiczeniom twórczego myślenia i treningu wyobraźni w takich formach jak burze mózgu czy gry umysłowe. Nie mniej ważny jest moralny wymiar wyobraźni, której brak rodzi deficyt w tej sferze.
Wyobraźnia w odniesieniu do procesów organizowania oznacza umiejętność wychodzenia poza bieżące miejsce i rolę w strukturze organizacyjnej i myślenie o organizacji w szerszej perspektywie i w nowych kategoriach. Używanie wyobraźni w pracy menedżera oznacza stosowanie innego – nieliniowego – typu racjonalności, co daje szansę rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów, uwikłanych w rozmaite konteksty i niepewność otoczenia.
Prezentowane w książce wyniki badań są teoretycznym wkładem w rozwój nauki i przybliżają praktyczne problemy organizacji. Cała książka jak i prace poszczególnych autorów mogą być z pożytkiem wykorzystywane na potrzeby dydaktyki akademickiej (zwłaszcza dla zaawansowanych studentów). Z myślą o nauczycielach akademickich i studentach w publikacji podawane są praktyczne przykłady, ponadto każdy z rozdziałów zawiera opis przypadku wraz listą 4–5 pytań dla zakreślenia pola do dyskusji i refleksji. Publikacja, dzięki prezentacji i wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych w kontekście rzadziej opisywanych typów organizacji, stanowi bardzo dobry przykład innowacyjnego wykorzystania badań naukowych i uprawiania nauki na światowym poziomie.
Intencją autorów publikacji jest pokazanie, jak można rozwijać i wykorzystywać wyobraźnię w praktyce organizacyjnej. Stąd bez wątpienia - w swoim profesjonalno-eksperckim wymiarze – książka będzie zarówno inspirującą lekturą i ważkim przyczynkiem do dyskusji jak i inspiracją do praktycznych działań wśród osób zarządzających organizacjami.
"
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations an... more "
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations and by the destabilization of organized social life, caused by the erosion of its structural and moral foundations such as long-term employment, social trust or an actual observance of the proclaimed codes of ethics. At the same time there is a huge and growing potential for organized change due to the amount of students and graduates of different types of management studies and programmes all over the world.
The role of the state may become atrophied and corporations seem all too eager to seize ever more power while renouncing responsibility towards the environment and the employees, but a huge and unprecedented number of people from all walks of life, all social classes and all countries now have the qualifications to take over the responsibility for social organizations.
The objective of Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-Organization and Self-Management is to make it evident to the student why and how he or she can manage without becoming part of corporate power structures. Aimed at postgraduate students studying organizational and management theory as well as social entrepreneurship, this book is not a simple repetition of essential knowledge in these areas, but a re-direction of such knowledge towards self-management and self-organization.
"
This book reflects on organizations through archetypical tales–stories particularly resonant with... more This book reflects on organizations through archetypical tales–stories particularly resonant with deep meanings present in culture and the soul.
Archetypes are common patterns containing hidden images of human motivations, offering inspiration and awakening imagination. This book is a collection of such tales, connected to twelve organizational archetypes, where each is illustrated by more general theoretical reflections, current management and organization theory literature, as well as practical examples. Monika Kostera proposes an imagery and language for self-management and self-organization for non-corporate use including entrepreneurs and multipurpose NGOs.
Stories and examples from and of, contemporary organizations in different contexts will prove insightful to students, academics and researchers of management, business, sociology and economics. Social entrepreneurs and NGO activists will also find plenty of invaluable information in this inspirational study.
Etnografia organizacji” przedstawia wielobarwny obraz polskich firm, instytucji i organizacji, st... more Etnografia organizacji” przedstawia wielobarwny obraz polskich firm, instytucji i organizacji, stworzony na podstawie wnikliwych badań etnograficznych. Praca zespołu pod kierunkiem prof. Moniki Kostery zaowocowała książką, która jest świadectwem przemian w polskiej rzeczywistości biznesowej i nie tylko. W jednym tomie przedstawione zostały wyniki badań empirycznych z bardzo rozległego i niejednorodnego terenu. Poszczególne części książki dotyczą organizacji wielokulturowych, kierowania zespołem, niematerialnych elementów kultury organizacji, a także ról przyjmowanych przez organizacje i ich uczestników. Rozdziały książki są zróżnicowane tematycznie (od cyrku po komisariat policji) i stylistycznie (od gawędy i notatek z pamiętnika do tekstów pisanych w sposób bardziej formalny), połączone są jednak wspólną metodologią i spójnymi założeniami badawczymi. Publikacja ma duży walor poznawczy - ukazuje rzeczywistość inną od tej, którą można poznać z dominujących dzisiaj w Polsce badań ilościowych, rzeczywistość często niedostępną lub oglądaną pobieżnie. Jest to opis tym bardziej wartościowy, że umożliwia poznanie zmian, które zaszły w polskich organizacjach, m.in. w wyniku transformacji ustrojowej. Książkę, choć jest obszerna, czyta się bez znużenia. Można to zresztą czynić na dwa sposoby - odnosząc tekst do wstępu autorstwa prof. Kostery i sprawdzając, jak realizowana jest metodologia badań, lub czytając każdy z opisów jako samodzielną, zajmującą opowieść. Książkę w sposób szczególny polecamy wszystkim zainteresowanym badaniami etnograficznymi. studentom nauk społecznych i ekonomicznych oraz przedstawicielom świata biznesu - kadrze zarządzającej, managerom i dyrektorom pragnącym udoskonalenia firm, którymi przewodzą.
Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zar... more Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zarządzania, dają szerokie możliwości zastosowania książki. Przypadki podobne są do klasycznych harwardzkich case'ów, przede wszystkim ze względu na swoją złożoność i objętość, a także wielowarstwowość - nie istnieje jedno właściwe rozwiązanie przypadków. Ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat. Istnieją także istotne różnice - przede wszystkim bliższe nam, polskie realia; poza tym gęstość opisu i nasycenie kontekstem, charakterystyczne dla badań etnograicznych (choć nie wszystkie przypadki są etnograiami), umożliwiające wielostronne wykorzystanie i pogłębioną releksję. Przypadki nie są wąskie, "techniczne", dostosowane do jednego przedmiotu czy podręcznika, lecz dają możliwość analizowania ze względu na wiele różnych aspektów, na zajęciach z wielu przedmiotów, z wielu ujęć i perspektyw. Można także porównywać przypadki między sobą pod wybranym kątem, poszukując efektów synergetycznych, podobieństw i różnic, tworząc metaprzypadki, pokazujące systemowe uwarunkowania zarządzania.
Organizacje, twory ludzkie i dla ludzi, składają się nie tylko z bytów materialnych, ale także in... more Organizacje, twory ludzkie i dla ludzi, składają się nie tylko z bytów materialnych, ale także innych, między innymi pochodzących ze sfery ducha. Jak poradzić sobie z tą sferą, jakie postawy zarządzanie może i powinno przyjąć wobec nich zarządzanie? Duchowość jest potrzebą ludzką, coraz częściej rozpoznawaną i docenianą także w zarządzaniu [...] Sposobem na dostrzeżenie i zrozumienie relacji ludzi z ich duchową stroną jest refleksja nad archetypami, czyli budzącymi głęboki oddźwięk obrazami, które łączą ludzi w czasie i przestrzeni. Taka refleksja pomoże nam zrozumieć wiele zagadkowych aspektów życia organizacyjnego, pozornie należących do innych, bardziej racjonalnych porządków, lecz nie dających się prosto racjonalnie roztrząsnąć, takich jak skomplikowane relacje ludzi w organizacjach z technologią, ukryte pułapki efektywności, reakcje ludzi na monotonię w pracy.
Organizacje, podobnie jak wiele zjawisk społecznych, można widzieć, najogólniej rzecz biorąc, na dwa sposoby - jako stany rzeczy lub jako procesy [...] Organizacje są zarówno jednym, jak i drugim - są niezwykle złożonymi i skomplikowanymi zjawiskami, których nie da się prosto i jednoznacznie doświadczyć, ani poznać [...] Ludzie w swoim codziennym życiu potrafią intuicyjnie sobie z nimi radzić, aczkolwiek szczególnie dobrze radzą sobie ci, którzy mają rodzaj wyobraźni, umożliwiający im widzenie i interagowanie z organizacjami na wiele różnych sposobów, często odmiennych, niż te utarte i podzielane przez większość. Wyobraźnię tę można rozwijać i nauka może być w tym pomocna. Ta książka stawia sobie właśnie taki cel - by zaoferować Czytelnikowi język i symbolikę, które pozwalają rozwijać wyobraźnię organizacyjną.
Trzy oblicza przywództwa czerpią bezpośrednio z teorii narracji organizacyjnej - nurtu, który wsp... more Trzy oblicza przywództwa czerpią bezpośrednio z teorii narracji organizacyjnej - nurtu, który współcześnie prześywa rozkwit, zwłaszcza w zakresie analizy storytelling, czyli opowieści, pod których wpływem kształtowane jest postrzeganie świata organizacji, kultury, ról społecznych. Autorzy konsekwentnie analizują archetypy organizacyjne, których odgrywanie przesądza o kształcie roli społecznej menedąera. Analizują źródła nowych organizacyjnych mitologii i dowodzą, ąe w warstwie symbolicznej następuje głęboka przemiana percepcji roli kierownika. Zmiana ta jest niezauwaąalna, ponieważ przebiega stopniowo, a podlegają jej także sami obserwatorzy - ma jednak olbrzymi wpływ na redefinicję zarządzania i ról organizacyjnych, jakie funkcjonowały w przeszłości. ze Wstepu dr. hab. Dariusza Jemielniaka
Wykorzystaliąmy najstarszą mitologię zachodniej cywilizacji - mity greckie - by stworzyć ramy naszych badań. Takie ramy przeobrażają dyrektorów w greckich bogów i herosów, których postaci objawiły się przez porównanie każdej z rozmów do greckiego mitu lub historii mitycznej, która według nas wyrażają. Podejście przedstawiajśce szefów organizacji jako bogów może nosić znamiona teorii przywództwa opartej na cechach charakteru, w której skutecznym liderom przypisuje się cechy heroiczne, ze świadomoscia licznych róznic. z Rozdziału 4.
We współczesnych naukach o zarządzaniu na świecie istnieje wiele interesujących nowych szkół i pe... more We współczesnych naukach o zarządzaniu na świecie istnieje wiele interesujących nowych szkół i perspektyw badawczych, które dotąd pozostają w Polsce niemal całkowicie nieznane. Ostatnimi czasy niektóre spośród tych szkół zaczynają być przedstawiane polskiemu Czytelnikowi, w szczególności dotyczy to kierunków związanych z zarządzaniem wiedzą i negocjacjami. To zainteresowanie wiedzą i nowoczesnym rozwiązywaniem konfliktów w naszym kraju bardzo cieszą, gdyż dzięki nim tak teoria, jak i praktyka zarządzania może łatwiej stawić czoła wyzwaniom rozwoju w zakresie tak technologii, jak i form współpracy między organizacjami i jednostkami. Jednak niezwykle ciekawe podejścia akcentujące przejście do "nowej epoki" w zarządzaniu, pozostają, jak dotąd, nadal zbyt mało znane. Niniejsza publikacja jest próbą przybliżenia jednego z takich ujęć w światowym, a w szczególności - europejskim zarządzaniu.
Nowe kierunki w zarządzaniu to książka, która powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych ... more Nowe kierunki w zarządzaniu to książka, która powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych na wszystkich uczelniach wykładających ten przedmiot. Zarządzanie nie jest aktywnością statyczną - "stare, dobre sposoby” są bez przerwy zastępowane przez nowe, które mogą okazać się lepsze, albo też zniknąć z repertuaru praktyki. Studenci zarządzania muszą wiedzieć, że nie ma recept, które są wieczne. Przedsiębiorstwa, w których znajdą pracę będą oczekiwać od nich nie tylko szybkiej adaptacji do nowych technik, ale również twórczego wkładu.
prof. Barbara Czarniawska, Uniwersytet w Göteborgu
Takiego podręcznika jeszcze w Polsce nie było! Nowe kierunki w zarządzaniu pokazują najbardziej aktualne tematy z międzynarodowego dyskursu na temat teorii organizacji i zarządzania w sposób tak przystępny, że z lektury skorzystać mogą nie tylko studenci, ale także wszelkie osoby choć trochę zainteresowane tą tematyką. Wreszcie ukazuje się książka, która nadaje się zarówno do łatwej adaptacji na zajęciach akademickich, jak i do samodzielnej lektury.
This book is the first in a trilogy on myth making in organizing, exploring the role of myth in c... more This book is the first in a trilogy on myth making in organizing, exploring the role of myth in contemporary organizational discourse and practice. It is the first extensive publication that systematizes the current and emerging interest in the research of organizational mythologies based on narrative and ethnographic methods. The topic is of high interest but there are very few little publications on it. There is a high probability of coming "new turn" in organization studies. It develops a new theory, based on recent research and reflection of contributors.The first volume in a series of three focuses on myth in everyday organizational life, pertaining to individual actors: heroes and heroines, and the roles they play in organizations. Attitudes and temperaments, as well as professional ethos, are narrated and mythologized to reveal an archetypal dimension of organizing and organizations.
Widely known as a leading intellectual, Zygmunt Bauman’s thinking is often categorized as soc... more Widely known as a leading intellectual, Zygmunt Bauman’s thinking is often categorized as sociology or philosophy. But his work has been hugely influential in other fields as well, not least within organization studies. From increasing management control and growing standardization of work activities, to the increase in uncertainty and insecurity experienced by contemporary workers, organizations themselves are becoming ever more ephemeral entities. Bauman’s themes: globalization, liquid modernity and postmodern ethics are arguably fundamental to contemporary notions of organization and management and his thinking has never been more relevant.
However, despite the obvious and continuing influence of Bauman’s ideas on business studies, there has been no comprehensive attempt to chart his impact on organization theory. In this innovative and insightful collection, an international selection of leading management scholars explore key topics in current organizational discourse, including networked organizations, control and ambiguity, technologies, work and responsibility, extending Bauman’s liquid modernity to the "liquid organization". With a preface by Zygmunt Bauman.
siążka jest przede wszystkim podręcznikiem akademickim do wykorzystania na zajęciach konwersatory... more siążka jest przede wszystkim podręcznikiem akademickim do wykorzystania na zajęciach konwersatoryjnych i na ćwiczeniach. Jest dostosowana do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów, takich jak: zarządzanie, kultura organizacyjna, etnografia organizacji, socjologia organizacji itd. Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zarządzania, dają im szerokie możliwości zastosowania. Nie istnieje jedno właściwe rozwiązanie przypadków, a ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat.
Nauki o zarządzaniu powinny być wieloparadygmatyczne, wielonurtowe, opisujące badane zagadnienia ... more Nauki o zarządzaniu powinny być wieloparadygmatyczne, wielonurtowe, opisujące badane zagadnienia z rozmaitych perspektyw. I taką propozycją jest bez wątpienia monografia, którą trzymają Państwo w ręku. Znajdą w niej Państwo całą paletę zagadnień, które zostały opisane gruntownie, kompetentnie, czasami wręcz błyskotliwie. Jest to nieoceniona pomoc dydaktyczna i materiał do przemyśleń dla studentów wszelkich kierunków studiów związanych z zarządzaniem oraz pokrewnych. Jest to także znakomity materiał dla doświadczonych badaczy tego obszaru naukowego, bowiem zawarte w niniejszej monografii studia przypadków mogą być zarówno weryfikacją prowadzonych badań, jak i inspiracją dla kolejnych projektów badawczych. (Bogusław Nierenberg)
Management has been one of the driving forces of the last century, indeed an idea and a language ... more Management has been one of the driving forces of the last century, indeed an idea and a language that colonized most other institutions, areas of human activity and walks of life, even those that had until recently been regarded as completely unmanageable, such as art, academia and creativity. Some it supported and others it destroyed, but there are few areas in modern societies that have been untouched by it.
What is the meaning of management now almost omnipresent and all-powerful in our current bleak times, in our current state of ‘interregnum’ that is characterized by an increasing sense of insecurity and hopelessness, a time when, paradoxically, the seemingly omnipotent force of management does not seem to work? Does it have a role to play today and in the future? What can it become and whom should it serve when the interregnum is over and a new, hopefully more humane, system begins to dawn?
These are some of the questions explored in this timely new book by Zygmunt Bauman, one of the greatest thinkers of our times, architect and Urban Studies professor Irena Bauman, and two organization and management scholars, Jerzy Kociatkiewicz and Monika Kostera.
W książce Metody badawcze w zarządzaniu humanistycznym Czytelnik znajdzie zestaw przydatnych i sp... more W książce Metody badawcze w zarządzaniu humanistycznym Czytelnik znajdzie zestaw przydatnych i sprawdzonych metod badawczych, wykorzystywanych od wielu lat przez piszących o nich autorach. Zamiarem autorów jest nie tylko ukazanie cech i zalet prezentowanych metod badawczych, lecz także - co jest typowe dla podejścia humanistycznego - podzielenie się doświadczeniami, pokazanie, jak z nich korzystać. Publikacja nie jest to kolejnym metodologicznym podręcznikiem, lecz przewodnikiem po pracy badawczej, po który można sięgnąć w celach poznawczych, w chwili kryzysu, gdy pojawią się problemy, trudności czy choćby tylko znaki zapytania towarzyszące refleksji badawczej. Pierwsza część książki jest poświęcona metodom jakościowym eksplorującym. Znalazły się w niej opisy, zarówno często używanej w badaniach organizacji metody studiów przypadku, jak i teorii ugruntowanej, rzadziej wykorzystywanej w badaniach dotyczących zarządzania. W części drugiej są opisane metody jakościowe interpretacyjne, które mogą być wykorzystane w badaniach dotyczących zarządzania humanistycznego. W trzeciej, ostatniej części książki, poświęconej metodom ilościowym i mieszanym, autorzy wykazują, że zarządzanie humanistyczne nie odcina się od klasycznych metod ilościowych, jednak należy je stosować z dużą świadomością ograniczeń. Bardzo cenne są uwagi wskazujące na celowość łączenia metod ilościowych i jakościowych, co pozwala w pełni zdiagnozować badane zjawiska. Publikacja powinna stanowić literaturę obowiązkową dla każdego badacza w dziedzinie zarządzania.
http://www.profinfo.pl/p,,52268.html
Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych... more http://www.profinfo.pl/p,,52268.html Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych teorii organizacji i zarządzania. Zawiera informacje dotyczące wybranych istotnych kierunków i tendencji, które są powszechnie znane w Europie i Stanach Zjednoczonych, a z którymi polski czytelnik do tej pory miał ograniczony kontakt.
http://www.wydawnictwosedno.pl/szef-polski-studia-przypadku-o-roli-kierownika-w-organizacjach-det... more http://www.wydawnictwosedno.pl/szef-polski-studia-przypadku-o-roli-kierownika-w-organizacjach-detail W książce znajdują się praktyczne przykłady zarządzania różnymi typami organizacji w Polsce, zebrane przez prof. Monikę Kosterę. Prezentowane case’y będą ważnym wsparciem dla wykładowców i studentów kierunków zarządzania oraz punktem odniesienia i przyczynkiem do refleksji dla wszystkich praktyków zarządzania zarówno w organizacjach komercyjnych jak i różnych typach organizacji publicznych.
http://www.poltext.pl/b1343-Doradztwo-organizacyjne.htm
Książka wykorzystuje rosnącą popularność... more http://www.poltext.pl/b1343-Doradztwo-organizacyjne.htm Książka wykorzystuje rosnącą popularność perspektyw systemowych na świecie oraz kapitał wiedzy, jakim dysponują polscy badacze doradztwa organizacyjnego, czyli konsultingu. O dużym zainteresowaniu konsultingiem świadczy chociażby tworzenie kierunków specjalizacyjnych zorientowanych na doradztwo na uczelniach takich jak Uniwersytet Warszawski.
Książka może być wykorzystywana jako podręcznik akademicki na kierunkach: zarządzanie, socjologia, kulturoznawstwo, nauki polityczne. Może być podstawą do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów takich jak: Zarządzanie, Doradztwo Organizacyjne, Zarządzanie Procesami, Budowanie Zespołów, czy Współczesne Koncepcje Zarządzania.
http://www.wydawnictwosedno.pl/zapowiedzi/organizowac-z-polotem-wyobraznia-organizacyjna-w-prakty... more http://www.wydawnictwosedno.pl/zapowiedzi/organizowac-z-polotem-wyobraznia-organizacyjna-w-praktyce-detail Filozofowie i uczeni od dawna przypisują wyobraźni podstawowe znaczenia w procesie poznawania świata i nadawania mu sensu. Stąd jej rola w naukach społecznych, w tym w nauce o organizacji.
Monika Kostera we Wstępie cytuje licznych autorów, klasyków nauki o zarządzaniu, uznających wyobraźnię za niezbędny atrybut i przesłankę powodzenia w zarządzaniu, szczególnie wśród okoliczności związanych z faktem nieustannej zmiany organizacji i jej otoczenia. Istotne znaczenie przypisywane jest także ćwiczeniom twórczego myślenia i treningu wyobraźni w takich formach jak burze mózgu czy gry umysłowe. Nie mniej ważny jest moralny wymiar wyobraźni, której brak rodzi deficyt w tej sferze.
Wyobraźnia w odniesieniu do procesów organizowania oznacza umiejętność wychodzenia poza bieżące miejsce i rolę w strukturze organizacyjnej i myślenie o organizacji w szerszej perspektywie i w nowych kategoriach. Używanie wyobraźni w pracy menedżera oznacza stosowanie innego – nieliniowego – typu racjonalności, co daje szansę rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów, uwikłanych w rozmaite konteksty i niepewność otoczenia.
Prezentowane w książce wyniki badań są teoretycznym wkładem w rozwój nauki i przybliżają praktyczne problemy organizacji. Cała książka jak i prace poszczególnych autorów mogą być z pożytkiem wykorzystywane na potrzeby dydaktyki akademickiej (zwłaszcza dla zaawansowanych studentów). Z myślą o nauczycielach akademickich i studentach w publikacji podawane są praktyczne przykłady, ponadto każdy z rozdziałów zawiera opis przypadku wraz listą 4–5 pytań dla zakreślenia pola do dyskusji i refleksji. Publikacja, dzięki prezentacji i wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych w kontekście rzadziej opisywanych typów organizacji, stanowi bardzo dobry przykład innowacyjnego wykorzystania badań naukowych i uprawiania nauki na światowym poziomie.
Intencją autorów publikacji jest pokazanie, jak można rozwijać i wykorzystywać wyobraźnię w praktyce organizacyjnej. Stąd bez wątpienia - w swoim profesjonalno-eksperckim wymiarze – książka będzie zarówno inspirującą lekturą i ważkim przyczynkiem do dyskusji jak i inspiracją do praktycznych działań wśród osób zarządzających organizacjami.
"
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations an... more "
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations and by the destabilization of organized social life, caused by the erosion of its structural and moral foundations such as long-term employment, social trust or an actual observance of the proclaimed codes of ethics. At the same time there is a huge and growing potential for organized change due to the amount of students and graduates of different types of management studies and programmes all over the world.
The role of the state may become atrophied and corporations seem all too eager to seize ever more power while renouncing responsibility towards the environment and the employees, but a huge and unprecedented number of people from all walks of life, all social classes and all countries now have the qualifications to take over the responsibility for social organizations.
The objective of Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-Organization and Self-Management is to make it evident to the student why and how he or she can manage without becoming part of corporate power structures. Aimed at postgraduate students studying organizational and management theory as well as social entrepreneurship, this book is not a simple repetition of essential knowledge in these areas, but a re-direction of such knowledge towards self-management and self-organization.
"
This book reflects on organizations through archetypical tales–stories particularly resonant with... more This book reflects on organizations through archetypical tales–stories particularly resonant with deep meanings present in culture and the soul.
Archetypes are common patterns containing hidden images of human motivations, offering inspiration and awakening imagination. This book is a collection of such tales, connected to twelve organizational archetypes, where each is illustrated by more general theoretical reflections, current management and organization theory literature, as well as practical examples. Monika Kostera proposes an imagery and language for self-management and self-organization for non-corporate use including entrepreneurs and multipurpose NGOs.
Stories and examples from and of, contemporary organizations in different contexts will prove insightful to students, academics and researchers of management, business, sociology and economics. Social entrepreneurs and NGO activists will also find plenty of invaluable information in this inspirational study.
Etnografia organizacji” przedstawia wielobarwny obraz polskich firm, instytucji i organizacji, st... more Etnografia organizacji” przedstawia wielobarwny obraz polskich firm, instytucji i organizacji, stworzony na podstawie wnikliwych badań etnograficznych. Praca zespołu pod kierunkiem prof. Moniki Kostery zaowocowała książką, która jest świadectwem przemian w polskiej rzeczywistości biznesowej i nie tylko. W jednym tomie przedstawione zostały wyniki badań empirycznych z bardzo rozległego i niejednorodnego terenu. Poszczególne części książki dotyczą organizacji wielokulturowych, kierowania zespołem, niematerialnych elementów kultury organizacji, a także ról przyjmowanych przez organizacje i ich uczestników. Rozdziały książki są zróżnicowane tematycznie (od cyrku po komisariat policji) i stylistycznie (od gawędy i notatek z pamiętnika do tekstów pisanych w sposób bardziej formalny), połączone są jednak wspólną metodologią i spójnymi założeniami badawczymi. Publikacja ma duży walor poznawczy - ukazuje rzeczywistość inną od tej, którą można poznać z dominujących dzisiaj w Polsce badań ilościowych, rzeczywistość często niedostępną lub oglądaną pobieżnie. Jest to opis tym bardziej wartościowy, że umożliwia poznanie zmian, które zaszły w polskich organizacjach, m.in. w wyniku transformacji ustrojowej. Książkę, choć jest obszerna, czyta się bez znużenia. Można to zresztą czynić na dwa sposoby - odnosząc tekst do wstępu autorstwa prof. Kostery i sprawdzając, jak realizowana jest metodologia badań, lub czytając każdy z opisów jako samodzielną, zajmującą opowieść. Książkę w sposób szczególny polecamy wszystkim zainteresowanym badaniami etnograficznymi. studentom nauk społecznych i ekonomicznych oraz przedstawicielom świata biznesu - kadrze zarządzającej, managerom i dyrektorom pragnącym udoskonalenia firm, którymi przewodzą.
Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zar... more Wielowątkowość przypadków, gęstość opisu i bogaty kontekst, w jakim przedstawione są problemy zarządzania, dają szerokie możliwości zastosowania książki. Przypadki podobne są do klasycznych harwardzkich case'ów, przede wszystkim ze względu na swoją złożoność i objętość, a także wielowarstwowość - nie istnieje jedno właściwe rozwiązanie przypadków. Ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat. Istnieją także istotne różnice - przede wszystkim bliższe nam, polskie realia; poza tym gęstość opisu i nasycenie kontekstem, charakterystyczne dla badań etnograicznych (choć nie wszystkie przypadki są etnograiami), umożliwiające wielostronne wykorzystanie i pogłębioną releksję. Przypadki nie są wąskie, "techniczne", dostosowane do jednego przedmiotu czy podręcznika, lecz dają możliwość analizowania ze względu na wiele różnych aspektów, na zajęciach z wielu przedmiotów, z wielu ujęć i perspektyw. Można także porównywać przypadki między sobą pod wybranym kątem, poszukując efektów synergetycznych, podobieństw i różnic, tworząc metaprzypadki, pokazujące systemowe uwarunkowania zarządzania.
Organizacje, twory ludzkie i dla ludzi, składają się nie tylko z bytów materialnych, ale także in... more Organizacje, twory ludzkie i dla ludzi, składają się nie tylko z bytów materialnych, ale także innych, między innymi pochodzących ze sfery ducha. Jak poradzić sobie z tą sferą, jakie postawy zarządzanie może i powinno przyjąć wobec nich zarządzanie? Duchowość jest potrzebą ludzką, coraz częściej rozpoznawaną i docenianą także w zarządzaniu [...] Sposobem na dostrzeżenie i zrozumienie relacji ludzi z ich duchową stroną jest refleksja nad archetypami, czyli budzącymi głęboki oddźwięk obrazami, które łączą ludzi w czasie i przestrzeni. Taka refleksja pomoże nam zrozumieć wiele zagadkowych aspektów życia organizacyjnego, pozornie należących do innych, bardziej racjonalnych porządków, lecz nie dających się prosto racjonalnie roztrząsnąć, takich jak skomplikowane relacje ludzi w organizacjach z technologią, ukryte pułapki efektywności, reakcje ludzi na monotonię w pracy.
Organizacje, podobnie jak wiele zjawisk społecznych, można widzieć, najogólniej rzecz biorąc, na dwa sposoby - jako stany rzeczy lub jako procesy [...] Organizacje są zarówno jednym, jak i drugim - są niezwykle złożonymi i skomplikowanymi zjawiskami, których nie da się prosto i jednoznacznie doświadczyć, ani poznać [...] Ludzie w swoim codziennym życiu potrafią intuicyjnie sobie z nimi radzić, aczkolwiek szczególnie dobrze radzą sobie ci, którzy mają rodzaj wyobraźni, umożliwiający im widzenie i interagowanie z organizacjami na wiele różnych sposobów, często odmiennych, niż te utarte i podzielane przez większość. Wyobraźnię tę można rozwijać i nauka może być w tym pomocna. Ta książka stawia sobie właśnie taki cel - by zaoferować Czytelnikowi język i symbolikę, które pozwalają rozwijać wyobraźnię organizacyjną.
Trzy oblicza przywództwa czerpią bezpośrednio z teorii narracji organizacyjnej - nurtu, który wsp... more Trzy oblicza przywództwa czerpią bezpośrednio z teorii narracji organizacyjnej - nurtu, który współcześnie prześywa rozkwit, zwłaszcza w zakresie analizy storytelling, czyli opowieści, pod których wpływem kształtowane jest postrzeganie świata organizacji, kultury, ról społecznych. Autorzy konsekwentnie analizują archetypy organizacyjne, których odgrywanie przesądza o kształcie roli społecznej menedąera. Analizują źródła nowych organizacyjnych mitologii i dowodzą, ąe w warstwie symbolicznej następuje głęboka przemiana percepcji roli kierownika. Zmiana ta jest niezauwaąalna, ponieważ przebiega stopniowo, a podlegają jej także sami obserwatorzy - ma jednak olbrzymi wpływ na redefinicję zarządzania i ról organizacyjnych, jakie funkcjonowały w przeszłości. ze Wstepu dr. hab. Dariusza Jemielniaka
Wykorzystaliąmy najstarszą mitologię zachodniej cywilizacji - mity greckie - by stworzyć ramy naszych badań. Takie ramy przeobrażają dyrektorów w greckich bogów i herosów, których postaci objawiły się przez porównanie każdej z rozmów do greckiego mitu lub historii mitycznej, która według nas wyrażają. Podejście przedstawiajśce szefów organizacji jako bogów może nosić znamiona teorii przywództwa opartej na cechach charakteru, w której skutecznym liderom przypisuje się cechy heroiczne, ze świadomoscia licznych róznic. z Rozdziału 4.
We współczesnych naukach o zarządzaniu na świecie istnieje wiele interesujących nowych szkół i pe... more We współczesnych naukach o zarządzaniu na świecie istnieje wiele interesujących nowych szkół i perspektyw badawczych, które dotąd pozostają w Polsce niemal całkowicie nieznane. Ostatnimi czasy niektóre spośród tych szkół zaczynają być przedstawiane polskiemu Czytelnikowi, w szczególności dotyczy to kierunków związanych z zarządzaniem wiedzą i negocjacjami. To zainteresowanie wiedzą i nowoczesnym rozwiązywaniem konfliktów w naszym kraju bardzo cieszą, gdyż dzięki nim tak teoria, jak i praktyka zarządzania może łatwiej stawić czoła wyzwaniom rozwoju w zakresie tak technologii, jak i form współpracy między organizacjami i jednostkami. Jednak niezwykle ciekawe podejścia akcentujące przejście do "nowej epoki" w zarządzaniu, pozostają, jak dotąd, nadal zbyt mało znane. Niniejsza publikacja jest próbą przybliżenia jednego z takich ujęć w światowym, a w szczególności - europejskim zarządzaniu.
Nowe kierunki w zarządzaniu to książka, która powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych ... more Nowe kierunki w zarządzaniu to książka, która powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych na wszystkich uczelniach wykładających ten przedmiot. Zarządzanie nie jest aktywnością statyczną - "stare, dobre sposoby” są bez przerwy zastępowane przez nowe, które mogą okazać się lepsze, albo też zniknąć z repertuaru praktyki. Studenci zarządzania muszą wiedzieć, że nie ma recept, które są wieczne. Przedsiębiorstwa, w których znajdą pracę będą oczekiwać od nich nie tylko szybkiej adaptacji do nowych technik, ale również twórczego wkładu.
prof. Barbara Czarniawska, Uniwersytet w Göteborgu
Takiego podręcznika jeszcze w Polsce nie było! Nowe kierunki w zarządzaniu pokazują najbardziej aktualne tematy z międzynarodowego dyskursu na temat teorii organizacji i zarządzania w sposób tak przystępny, że z lektury skorzystać mogą nie tylko studenci, ale także wszelkie osoby choć trochę zainteresowane tą tematyką. Wreszcie ukazuje się książka, która nadaje się zarówno do łatwej adaptacji na zajęciach akademickich, jak i do samodzielnej lektury.
This book is the first in a trilogy on myth making in organizing, exploring the role of myth in c... more This book is the first in a trilogy on myth making in organizing, exploring the role of myth in contemporary organizational discourse and practice. It is the first extensive publication that systematizes the current and emerging interest in the research of organizational mythologies based on narrative and ethnographic methods. The topic is of high interest but there are very few little publications on it. There is a high probability of coming "new turn" in organization studies. It develops a new theory, based on recent research and reflection of contributors.The first volume in a series of three focuses on myth in everyday organizational life, pertaining to individual actors: heroes and heroines, and the roles they play in organizations. Attitudes and temperaments, as well as professional ethos, are narrated and mythologized to reveal an archetypal dimension of organizing and organizations.
Nurt zarzdzania humanistycznego rozwija si ostatnimi czasy zarówno w Polsce, jak i na wiecie. Wna... more Nurt zarzdzania humanistycznego rozwija si ostatnimi czasy zarówno w Polsce, jak i na wiecie. Wnaszym kraju uzyska nawet oficjalne uznanie jako odrbna dyscyplina naukowa. Pomimo to wdostpnej literaturze, zwaszcza wjzyku polskim, rzadko spotyka si refleksj nad zwizkami zarzdzania ihuma-nistyki oraz nad moliwoci izasadnoci rozdzielenia humanistycznego iekonomicznego podejcia do zarzdzania. W celu rozpoczcia zapeniania owej luki artyku przedstawia genez, charakterystyk oraz gówne punkty programowe nurtu humanistycznego zarzdzania. Sowa kluczowe: zarzdzanie humanistyczne, paradygmaty w naukach spoecznych, nadawanie sensu, humanistyka, narratywizm w naukach spoecznych, rola nauk zarzdzania. The humanistic turn in management is rapidly developing in the broader international academic context, as well as in Poland, where it even has acquired an official status as a specific academic discipline. However, there is a distinct paucity of published reflections on the links between management and the humanities and the legitimacy of the separation of ahumanistic and economic approach to management. The article aims at launching the process of filling this gap by presenting the genesis and proposing characteristics and the main leading principles of humanistic management.
Artyku podejmuje si refleksji nad tym, czemu i komu suy maj nauki zarzdzania? Ukazane s gówne spo... more Artyku podejmuje si refleksji nad tym, czemu i komu suy maj nauki zarzdzania? Ukazane s gówne sposoby widzenia roli tych nauk: jako nieaplikacyjna nauka czysta, jako nauka praktyczna oraz jako zaangaowane dziaanie majce na celu wspólne dobro wszystkich uczestników organizacji i, szerzej, caego spoeczestwa. Przybliamy ten ostatni punkt widzenia i argumentujemy, i jest on szczególnie wskazany we wspóczesnych czasach. Nastpnie prezentujemy metody jakociowe jako dobrze nadajce si do praktykowania bada w ramach tak rozumianych nauk zarzdzania oraz gówne kryteria wiary-godnoci i poprawnoci stosowania tych metod. Sowa kluczowe: nauki zarzdzania, nauki spoeczne, badania jakociowe, procesy organizowania. This paper is dedicated to a reflection on the topic of purpose and aim of organization and management studies. It presents the three main approaches: management studies regarded as pure science, as a practical discipline, and as an engagement undertaken with the aim of increasing the wellbeing of organizational participants and, in broader terms, of society. We focus on the last perspective and argue for its value, especially in contemporary times. Further, we present qualitative methods as particularly well suited for the practice of such management and organization studies and, finally, we introduce the main criteria of credibility and quality of research undertaken with the use of these methods.
In this text we propose a management learning technique we name the co-narrative method. We see i... more In this text we propose a management learning technique we name the co-narrative method. We see in this approach a useful means for capturing the subtler nuances of experience economy interactions, as well as learning ethics and CSR by nurturing empathy and compassion. We present a method based on the example of the idea of slow as fast side of organizational and festival experiences, which we explored through autoethnographic studies of participation in experience economy events. It builds upon the insights on improving management education through the use of the humanistic approach. e co-narrative method, as we call it, is based on a syzygic mode uniting the two oppositions (while preserving their inherent contradictions). It encourages its users to exercise understanding for the experience of the Other while teaching about concrete cases and events.
In June 1999 the Pope visited Poland, stopping for a few days in Warsaw. e entire city was seriou... more In June 1999 the Pope visited Poland, stopping for a few days in Warsaw. e entire city was seriously reorganized in connection with the visit: roads were being reconstructed for months before, prohibition was enforced, and during the visit the public transport routes were dramatically changed. eatres were closed, so were libraries and parts of the universities. e media coverage of the visit was amazingly unanimous in expressing praise and admiration of the visit, and at the same time almost fully committed to bringing news of the visit – all articles were somehow linked to the Pope and his stay in Poland. In this paper we ree ect on the organizing involved in the event, particularly on how the Pope's visit to Warsaw and the stories told around it aa ected the city and the way it was organized. Jerzy Kociatkiewicz Essex Business School, University of Essex (aa liated with Graduate School for Social Research, Polish Academy of Sciences at the time of publication)
We would like to tell an anthropologic story about how we see reality and how we feel about it, w... more We would like to tell an anthropologic story about how we see reality and how we feel about it, with no intention to generalize our ree ections. Our version of anthropology is intentionally self-ree exive and self-ree ective. is text is a narrative study of the feelings of anthropologists out in the eld. e anthropologic frame of mind is a certain openness of the mind of the researcher/ observer of social reality (Czarniawska-Joerges, 1992). On the one hand, it means the openness to new realities and meanings, and on the other – a constant need to problematize, a refusal to take anything for granted, to treat things as obvious and familiar. e researcher makes use of her or his curiosity, the ability to be surprised by what she or he observes, even if it is " just " the everyday world. Our explorations concern an experience of space. It aims at investigating the space not belonging to anyone. While " anthropologically " moving around dii erent organizations, we suddenly realized that we were part of stories of the space we were moving in. Areas of poetic emptiness can be experienced, often in the physical sense, on the boundaries and inside of organizations. Article published (1999) in Qualitative Sociology 22/1: 37-50. e familiar spaces we are used to moving through teem with domesticated meanings. Other, exotic spaces carry abstract meanings unconnected to our everyday ones. And in between lies the unnoticed, the empty spaces unworthy of consideration. is paper speaks about such unclaimed areas we encounter in our roles of organizational anthropologists as we try to make sense of the spatiality of the eld. We do it through narration. e space we perceive through our own feelings and the stories we write become a kind of
Rationality has since long been one of the central been issues in the discourse of management. Am... more Rationality has since long been one of the central been issues in the discourse of management. Among the classics voices propagating a reductionist rationalism dominated and there are still many contexts where such a view is taken for granted. On the other hand, critics since the times of classics have been arguing for a less linear approach to management and management thinking. However, little attention has been paid to some of the dii erent dimensions of management rationality, such as imagination. is paper sets out to address this gap in knowledge through presenting a narrative study focused on a literary character well known for his rationality, Sherlock Holmes, and revealing that this, to many, very epitome of rationality is actually an example of an extended type of rationality, including imagination. Following the ctional protagonist of our study, we consider some aspects of its relevance for management thought and practice.
Labyrinths and mazes have constituted signi cant spaces for tales of transformation, from prehist... more Labyrinths and mazes have constituted signi cant spaces for tales of transformation, from prehistoric designs through the myth of the Minotaur and the pilgrimage design in Chartres cathedral to contemporary novels and pictorial representations. Labyrinths and labyrinthine designs can also commonly be found in present-day organizations. is text, based on an ethnographic study as well as on an analysis of academic discourse, explores their signi cance as symbol and as physical structure. Drawing upon the notion of transitional space, it presents labyrinths as an indelible part of human experience, an archetype, and a sensemaking tool for understanding and explaining organizational complexity. e unavoidable presence of labyrinthine structures is presented as a counterpoise to the reductionist tendency towards simpli cation, streamlining and staying on-message, allowing or demanding space for re ection, doubt and uncertainty.
Quite a few years ago, one of us wrote a book on
Human Resources Management. T e book tackled
the... more Quite a few years ago, one of us wrote a book on Human Resources Management. T e book tackled the issue from a fairly mainstream perspective (though this perspective was far from mainstream in Polish management literature and practice of the time), and it sold quite well. T is author's research interests have long since shifted from this f eld, and the other has never had any extended contact with it. Nevertheless, both of us experienced a sense of discomfort in the coincidental contacts with the HRM literature available in Poland, stemming from the perceived soullessness of its treatment of human beings. T is essay is an attempt to revisit these feelings, and to ground or dissipate them basing on a more detailed analysis of HRM books directed at and available to Polish students of management.
Barbara Czarniawska and Carl Rhodes have argued that managers and entrepreneurs o en learn from p... more Barbara Czarniawska and Carl Rhodes have argued that managers and entrepreneurs o en learn from popular culture. e dominant plots off er the accepted interpretations and guide for actions, whereas alternative plots, available but not most prominent, provide schemes for possible departures from the common wisdom. In this article, we propose that not only works of ction serve this purpose; powerful ideas derive also from popular management books, not only in terms of explicit content but also as what we term, in homage to Lyotard, the grand plots: structures of meaning not usually seen as the overt message of this article. We present the results of our classi catory reading of popular management books, interpreting them in terms of the tacit notions of narrative development and cohesion, emplotted in the background. e contribution of this article is to show the ways in which the grand plots of popular management books are used to achieve coherence in presenting the books' total solutions for a variety of organizational problems and contexts. What their readers learn is not so much (or not just) how to manage but how to make narrative sense of management regarded as part of wider cultural context.
This article focuses on the dark and hidden aspects of experience economy events. ese aspects are... more This article focuses on the dark and hidden aspects of experience economy events. ese aspects are framed as the shadow in the Jungian sense, i.e. an archetype of the unconscious domain. Individuals and organizations create a shadow as a side ee ect of attempts at control and ordering of their identity. e article presents stories based on ethnographically inspired eld studies of experience economy events to show how staged experience produces an experiential shadow side. e process is problematized and ree ected upon as a shadow producing side ee ect of identity production and management in experience economy settings. e possibilities for the integration of the shadow into the normal operation of experience economy organizations are considered with the help of images of the carnival and the archetype the fool. e acceptance of the paradoxical and strange side of such events they may be better understood and their dark side integrated.
T e breach between sciences and humanities has
been widely recognized for quite a long time, thou... more T e breach between sciences and humanities has been widely recognized for quite a long time, though the position of social sciences was always tentative and vaguely def ned in this classif cation. As the alignment with Naturwissenschaften tended to be seen as more prestigious, it was there that many disciplines, including organization studies, strived to look for inspiration. Nowadays, however, the gap can be seen to rapidly diminish and lose in its importance — conference and research projects increasingly attempt to bring together not only researchers from diverse disciplines, but also arts and art critics, hoping they can all benef t from collaboration. Humanities, it is more and more widely recognized, can teach other disciplines many valuable lessons. In this text we would like to outline six of them which have, in our eyes, a special relevance for organization studies: 1. organization theory is about human beings 2. feelings are part of organizing 3. beauty and ugliness are important for human experience 4. organizations tell stories, feature in stories, and so do the scientists 5. write in a way that does not discourage readers 6. make a dif erence through being critical
Authors are putting forward the hypothesis that moral (ethical) valuation is a basic determinant ... more Authors are putting forward the hypothesis that moral (ethical) valuation is a basic determinant of people's choices, decisions and people's behavior in organizations. Such valuation has emotional underpinnings and that is why it has strong causative potential. When people approach a situation or a problem, such situation is actively" constructed" by them and they behave in line with that representation. Moral judgements are a form of internal discourse (ie a sequence of mutually interconnected utterances), which allow the ...
Uploads
Books by Monika Kostera
However, despite the obvious and continuing influence of Bauman’s ideas on business studies, there has been no comprehensive attempt to chart his impact on organization theory. In this innovative and insightful collection, an international selection of leading management scholars explore key topics in current organizational discourse, including networked organizations, control and ambiguity, technologies, work and responsibility, extending Bauman’s liquid modernity to the "liquid organization". With a preface by Zygmunt Bauman.
What is the meaning of management now almost omnipresent and all-powerful in our current bleak times, in our current state of ‘interregnum’ that is characterized by an increasing sense of insecurity and hopelessness, a time when, paradoxically, the seemingly omnipotent force of management does not seem to work? Does it have a role to play today and in the future? What can it become and whom should it serve when the interregnum is over and a new, hopefully more humane, system begins to dawn?
These are some of the questions explored in this timely new book by Zygmunt Bauman, one of the greatest thinkers of our times, architect and Urban Studies professor Irena Bauman, and two organization and management scholars, Jerzy Kociatkiewicz and Monika Kostera.
Pierwsza część książki jest poświęcona metodom jakościowym eksplorującym. Znalazły się w niej opisy, zarówno często używanej w badaniach organizacji metody studiów przypadku, jak i teorii ugruntowanej, rzadziej wykorzystywanej w badaniach dotyczących zarządzania.
W części drugiej są opisane metody jakościowe interpretacyjne, które mogą być wykorzystane w badaniach dotyczących zarządzania humanistycznego.
W trzeciej, ostatniej części książki, poświęconej metodom ilościowym i mieszanym, autorzy wykazują, że zarządzanie humanistyczne nie odcina się od klasycznych metod ilościowych, jednak należy je stosować z dużą świadomością ograniczeń. Bardzo cenne są uwagi wskazujące na celowość łączenia metod ilościowych i jakościowych, co pozwala w pełni zdiagnozować badane zjawiska.
Publikacja powinna stanowić literaturę obowiązkową dla każdego badacza w dziedzinie zarządzania.
Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych teorii organizacji i zarządzania. Zawiera informacje dotyczące wybranych istotnych kierunków i tendencji, które są powszechnie znane w Europie i Stanach Zjednoczonych, a z którymi polski czytelnik do tej pory miał ograniczony kontakt.
W książce znajdują się praktyczne przykłady zarządzania różnymi typami organizacji w Polsce, zebrane przez prof. Monikę Kosterę. Prezentowane case’y będą ważnym wsparciem dla wykładowców i studentów kierunków zarządzania oraz punktem odniesienia i przyczynkiem do refleksji dla wszystkich praktyków zarządzania zarówno w organizacjach komercyjnych jak i różnych typach organizacji publicznych.
Książka wykorzystuje rosnącą popularność perspektyw systemowych na świecie oraz kapitał wiedzy, jakim dysponują polscy badacze doradztwa organizacyjnego, czyli konsultingu. O dużym zainteresowaniu konsultingiem świadczy chociażby tworzenie kierunków specjalizacyjnych zorientowanych na doradztwo na uczelniach takich jak Uniwersytet Warszawski.
Książka może być wykorzystywana jako podręcznik akademicki na kierunkach: zarządzanie, socjologia, kulturoznawstwo, nauki polityczne. Może być podstawą do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów takich jak: Zarządzanie, Doradztwo Organizacyjne, Zarządzanie Procesami, Budowanie Zespołów, czy Współczesne Koncepcje Zarządzania.
Filozofowie i uczeni od dawna przypisują wyobraźni podstawowe znaczenia w procesie poznawania świata i nadawania mu sensu. Stąd jej rola w naukach społecznych, w tym w nauce o organizacji.
Monika Kostera we Wstępie cytuje licznych autorów, klasyków nauki o zarządzaniu, uznających wyobraźnię za niezbędny atrybut i przesłankę powodzenia w zarządzaniu, szczególnie wśród okoliczności związanych z faktem nieustannej zmiany organizacji i jej otoczenia. Istotne znaczenie przypisywane jest także ćwiczeniom twórczego myślenia i treningu wyobraźni w takich formach jak burze mózgu czy gry umysłowe. Nie mniej ważny jest moralny wymiar wyobraźni, której brak rodzi deficyt w tej sferze.
Wyobraźnia w odniesieniu do procesów organizowania oznacza umiejętność wychodzenia poza bieżące miejsce i rolę w strukturze organizacyjnej i myślenie o organizacji w szerszej perspektywie i w nowych kategoriach. Używanie wyobraźni w pracy menedżera oznacza stosowanie innego – nieliniowego – typu racjonalności, co daje szansę rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów, uwikłanych w rozmaite konteksty i niepewność otoczenia.
Prezentowane w książce wyniki badań są teoretycznym wkładem w rozwój nauki i przybliżają praktyczne problemy organizacji. Cała książka jak i prace poszczególnych autorów mogą być z pożytkiem wykorzystywane na potrzeby dydaktyki akademickiej (zwłaszcza dla zaawansowanych studentów). Z myślą o nauczycielach akademickich i studentach w publikacji podawane są praktyczne przykłady, ponadto każdy z rozdziałów zawiera opis przypadku wraz listą 4–5 pytań dla zakreślenia pola do dyskusji i refleksji. Publikacja, dzięki prezentacji i wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych w kontekście rzadziej opisywanych typów organizacji, stanowi bardzo dobry przykład innowacyjnego wykorzystania badań naukowych i uprawiania nauki na światowym poziomie.
Intencją autorów publikacji jest pokazanie, jak można rozwijać i wykorzystywać wyobraźnię w praktyce organizacyjnej. Stąd bez wątpienia - w swoim profesjonalno-eksperckim wymiarze – książka będzie zarówno inspirującą lekturą i ważkim przyczynkiem do dyskusji jak i inspiracją do praktycznych działań wśród osób zarządzających organizacjami.
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations and by the destabilization of organized social life, caused by the erosion of its structural and moral foundations such as long-term employment, social trust or an actual observance of the proclaimed codes of ethics. At the same time there is a huge and growing potential for organized change due to the amount of students and graduates of different types of management studies and programmes all over the world.
The role of the state may become atrophied and corporations seem all too eager to seize ever more power while renouncing responsibility towards the environment and the employees, but a huge and unprecedented number of people from all walks of life, all social classes and all countries now have the qualifications to take over the responsibility for social organizations.
The objective of Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-Organization and Self-Management is to make it evident to the student why and how he or she can manage without becoming part of corporate power structures. Aimed at postgraduate students studying organizational and management theory as well as social entrepreneurship, this book is not a simple repetition of essential knowledge in these areas, but a re-direction of such knowledge towards self-management and self-organization.
"
Archetypes are common patterns containing hidden images of human motivations, offering inspiration and awakening imagination. This book is a collection of such tales, connected to twelve organizational archetypes, where each is illustrated by more general theoretical reflections, current management and organization theory literature, as well as practical examples. Monika Kostera proposes an imagery and language for self-management and self-organization for non-corporate use including entrepreneurs and multipurpose NGOs.
Stories and examples from and of, contemporary organizations in different contexts will prove insightful to students, academics and researchers of management, business, sociology and economics. Social entrepreneurs and NGO activists will also find plenty of invaluable information in this inspirational study.
W jednym tomie przedstawione zostały wyniki badań empirycznych z bardzo rozległego i niejednorodnego terenu. Poszczególne części książki dotyczą organizacji wielokulturowych, kierowania zespołem, niematerialnych elementów kultury organizacji, a także ról przyjmowanych przez organizacje i ich uczestników.
Rozdziały książki są zróżnicowane tematycznie (od cyrku po komisariat policji) i stylistycznie (od gawędy i notatek z pamiętnika do tekstów pisanych w sposób bardziej formalny), połączone są jednak wspólną metodologią i spójnymi założeniami badawczymi.
Publikacja ma duży walor poznawczy - ukazuje rzeczywistość inną od tej, którą można poznać z dominujących dzisiaj w Polsce badań ilościowych, rzeczywistość często niedostępną lub oglądaną pobieżnie. Jest to opis tym bardziej wartościowy, że umożliwia poznanie zmian, które zaszły w polskich organizacjach, m.in. w wyniku transformacji ustrojowej.
Książkę, choć jest obszerna, czyta się bez znużenia. Można to zresztą czynić na dwa sposoby - odnosząc tekst do wstępu autorstwa prof. Kostery i sprawdzając, jak realizowana jest metodologia badań, lub czytając każdy z opisów jako samodzielną, zajmującą opowieść.
Książkę w sposób szczególny polecamy wszystkim zainteresowanym badaniami etnograficznymi. studentom nauk społecznych i ekonomicznych oraz przedstawicielom świata biznesu - kadrze zarządzającej, managerom i dyrektorom pragnącym udoskonalenia firm, którymi przewodzą.
Ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat. Istnieją także istotne różnice - przede wszystkim bliższe nam, polskie realia; poza tym gęstość opisu i nasycenie kontekstem, charakterystyczne dla badań etnograicznych (choć nie wszystkie przypadki są etnograiami), umożliwiające wielostronne wykorzystanie i pogłębioną releksję.
Przypadki nie są wąskie, "techniczne", dostosowane do jednego przedmiotu czy podręcznika, lecz dają możliwość analizowania ze względu na wiele różnych aspektów, na zajęciach z wielu przedmiotów, z wielu ujęć i perspektyw. Można także porównywać przypadki między sobą pod wybranym kątem, poszukując efektów synergetycznych, podobieństw i różnic, tworząc metaprzypadki, pokazujące systemowe uwarunkowania zarządzania.
Organizacje, podobnie jak wiele zjawisk społecznych, można widzieć, najogólniej rzecz biorąc, na dwa sposoby - jako stany rzeczy lub jako procesy [...] Organizacje są zarówno jednym, jak i drugim - są niezwykle złożonymi i skomplikowanymi zjawiskami, których nie da się prosto i jednoznacznie doświadczyć, ani poznać [...] Ludzie w swoim codziennym życiu potrafią intuicyjnie sobie z nimi radzić, aczkolwiek szczególnie dobrze radzą sobie ci, którzy mają rodzaj wyobraźni, umożliwiający im widzenie i interagowanie z organizacjami na wiele różnych sposobów, często odmiennych, niż te utarte i podzielane przez większość. Wyobraźnię tę można rozwijać i nauka może być w tym pomocna. Ta książka stawia sobie właśnie taki cel - by zaoferować Czytelnikowi język i symbolikę, które pozwalają rozwijać wyobraźnię organizacyjną.
ze Wstepu dr. hab. Dariusza Jemielniaka
Wykorzystaliąmy najstarszą mitologię zachodniej cywilizacji - mity greckie - by stworzyć ramy naszych badań. Takie ramy przeobrażają dyrektorów w greckich bogów i herosów, których postaci objawiły się przez porównanie każdej z rozmów do greckiego mitu lub historii mitycznej, która według nas wyrażają. Podejście przedstawiajśce szefów organizacji jako bogów może nosić znamiona teorii przywództwa opartej na cechach charakteru, w której skutecznym liderom przypisuje się cechy heroiczne, ze świadomoscia licznych róznic.
z Rozdziału 4.
prof. Beata Glinka
prof. Barbara Czarniawska, Uniwersytet w Göteborgu
Takiego podręcznika jeszcze w Polsce nie było! Nowe kierunki w zarządzaniu pokazują najbardziej aktualne tematy z międzynarodowego dyskursu na temat teorii organizacji i zarządzania w sposób tak przystępny, że z lektury skorzystać mogą nie tylko studenci, ale także wszelkie osoby choć trochę zainteresowane tą tematyką. Wreszcie ukazuje się książka, która nadaje się zarówno do łatwej adaptacji na zajęciach akademickich, jak i do samodzielnej lektury.
prof Dariusz Jemielniak, Akademia Leona Koźmińskiego
However, despite the obvious and continuing influence of Bauman’s ideas on business studies, there has been no comprehensive attempt to chart his impact on organization theory. In this innovative and insightful collection, an international selection of leading management scholars explore key topics in current organizational discourse, including networked organizations, control and ambiguity, technologies, work and responsibility, extending Bauman’s liquid modernity to the "liquid organization". With a preface by Zygmunt Bauman.
What is the meaning of management now almost omnipresent and all-powerful in our current bleak times, in our current state of ‘interregnum’ that is characterized by an increasing sense of insecurity and hopelessness, a time when, paradoxically, the seemingly omnipotent force of management does not seem to work? Does it have a role to play today and in the future? What can it become and whom should it serve when the interregnum is over and a new, hopefully more humane, system begins to dawn?
These are some of the questions explored in this timely new book by Zygmunt Bauman, one of the greatest thinkers of our times, architect and Urban Studies professor Irena Bauman, and two organization and management scholars, Jerzy Kociatkiewicz and Monika Kostera.
Pierwsza część książki jest poświęcona metodom jakościowym eksplorującym. Znalazły się w niej opisy, zarówno często używanej w badaniach organizacji metody studiów przypadku, jak i teorii ugruntowanej, rzadziej wykorzystywanej w badaniach dotyczących zarządzania.
W części drugiej są opisane metody jakościowe interpretacyjne, które mogą być wykorzystane w badaniach dotyczących zarządzania humanistycznego.
W trzeciej, ostatniej części książki, poświęconej metodom ilościowym i mieszanym, autorzy wykazują, że zarządzanie humanistyczne nie odcina się od klasycznych metod ilościowych, jednak należy je stosować z dużą świadomością ograniczeń. Bardzo cenne są uwagi wskazujące na celowość łączenia metod ilościowych i jakościowych, co pozwala w pełni zdiagnozować badane zjawiska.
Publikacja powinna stanowić literaturę obowiązkową dla każdego badacza w dziedzinie zarządzania.
Podręcznik stanowi zaawansowany kurs na temat współczesnych teorii organizacji i zarządzania. Zawiera informacje dotyczące wybranych istotnych kierunków i tendencji, które są powszechnie znane w Europie i Stanach Zjednoczonych, a z którymi polski czytelnik do tej pory miał ograniczony kontakt.
W książce znajdują się praktyczne przykłady zarządzania różnymi typami organizacji w Polsce, zebrane przez prof. Monikę Kosterę. Prezentowane case’y będą ważnym wsparciem dla wykładowców i studentów kierunków zarządzania oraz punktem odniesienia i przyczynkiem do refleksji dla wszystkich praktyków zarządzania zarówno w organizacjach komercyjnych jak i różnych typach organizacji publicznych.
Książka wykorzystuje rosnącą popularność perspektyw systemowych na świecie oraz kapitał wiedzy, jakim dysponują polscy badacze doradztwa organizacyjnego, czyli konsultingu. O dużym zainteresowaniu konsultingiem świadczy chociażby tworzenie kierunków specjalizacyjnych zorientowanych na doradztwo na uczelniach takich jak Uniwersytet Warszawski.
Książka może być wykorzystywana jako podręcznik akademicki na kierunkach: zarządzanie, socjologia, kulturoznawstwo, nauki polityczne. Może być podstawą do prowadzenia ćwiczeń i konwersatoriów z wielu przedmiotów takich jak: Zarządzanie, Doradztwo Organizacyjne, Zarządzanie Procesami, Budowanie Zespołów, czy Współczesne Koncepcje Zarządzania.
Filozofowie i uczeni od dawna przypisują wyobraźni podstawowe znaczenia w procesie poznawania świata i nadawania mu sensu. Stąd jej rola w naukach społecznych, w tym w nauce o organizacji.
Monika Kostera we Wstępie cytuje licznych autorów, klasyków nauki o zarządzaniu, uznających wyobraźnię za niezbędny atrybut i przesłankę powodzenia w zarządzaniu, szczególnie wśród okoliczności związanych z faktem nieustannej zmiany organizacji i jej otoczenia. Istotne znaczenie przypisywane jest także ćwiczeniom twórczego myślenia i treningu wyobraźni w takich formach jak burze mózgu czy gry umysłowe. Nie mniej ważny jest moralny wymiar wyobraźni, której brak rodzi deficyt w tej sferze.
Wyobraźnia w odniesieniu do procesów organizowania oznacza umiejętność wychodzenia poza bieżące miejsce i rolę w strukturze organizacyjnej i myślenie o organizacji w szerszej perspektywie i w nowych kategoriach. Używanie wyobraźni w pracy menedżera oznacza stosowanie innego – nieliniowego – typu racjonalności, co daje szansę rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów, uwikłanych w rozmaite konteksty i niepewność otoczenia.
Prezentowane w książce wyniki badań są teoretycznym wkładem w rozwój nauki i przybliżają praktyczne problemy organizacji. Cała książka jak i prace poszczególnych autorów mogą być z pożytkiem wykorzystywane na potrzeby dydaktyki akademickiej (zwłaszcza dla zaawansowanych studentów). Z myślą o nauczycielach akademickich i studentach w publikacji podawane są praktyczne przykłady, ponadto każdy z rozdziałów zawiera opis przypadku wraz listą 4–5 pytań dla zakreślenia pola do dyskusji i refleksji. Publikacja, dzięki prezentacji i wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych w kontekście rzadziej opisywanych typów organizacji, stanowi bardzo dobry przykład innowacyjnego wykorzystania badań naukowych i uprawiania nauki na światowym poziomie.
Intencją autorów publikacji jest pokazanie, jak można rozwijać i wykorzystywać wyobraźnię w praktyce organizacyjnej. Stąd bez wątpienia - w swoim profesjonalno-eksperckim wymiarze – książka będzie zarówno inspirującą lekturą i ważkim przyczynkiem do dyskusji jak i inspiracją do praktycznych działań wśród osób zarządzających organizacjami.
It can be said that our times are characterized both by the omnipresence of organizations and by the destabilization of organized social life, caused by the erosion of its structural and moral foundations such as long-term employment, social trust or an actual observance of the proclaimed codes of ethics. At the same time there is a huge and growing potential for organized change due to the amount of students and graduates of different types of management studies and programmes all over the world.
The role of the state may become atrophied and corporations seem all too eager to seize ever more power while renouncing responsibility towards the environment and the employees, but a huge and unprecedented number of people from all walks of life, all social classes and all countries now have the qualifications to take over the responsibility for social organizations.
The objective of Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-Organization and Self-Management is to make it evident to the student why and how he or she can manage without becoming part of corporate power structures. Aimed at postgraduate students studying organizational and management theory as well as social entrepreneurship, this book is not a simple repetition of essential knowledge in these areas, but a re-direction of such knowledge towards self-management and self-organization.
"
Archetypes are common patterns containing hidden images of human motivations, offering inspiration and awakening imagination. This book is a collection of such tales, connected to twelve organizational archetypes, where each is illustrated by more general theoretical reflections, current management and organization theory literature, as well as practical examples. Monika Kostera proposes an imagery and language for self-management and self-organization for non-corporate use including entrepreneurs and multipurpose NGOs.
Stories and examples from and of, contemporary organizations in different contexts will prove insightful to students, academics and researchers of management, business, sociology and economics. Social entrepreneurs and NGO activists will also find plenty of invaluable information in this inspirational study.
W jednym tomie przedstawione zostały wyniki badań empirycznych z bardzo rozległego i niejednorodnego terenu. Poszczególne części książki dotyczą organizacji wielokulturowych, kierowania zespołem, niematerialnych elementów kultury organizacji, a także ról przyjmowanych przez organizacje i ich uczestników.
Rozdziały książki są zróżnicowane tematycznie (od cyrku po komisariat policji) i stylistycznie (od gawędy i notatek z pamiętnika do tekstów pisanych w sposób bardziej formalny), połączone są jednak wspólną metodologią i spójnymi założeniami badawczymi.
Publikacja ma duży walor poznawczy - ukazuje rzeczywistość inną od tej, którą można poznać z dominujących dzisiaj w Polsce badań ilościowych, rzeczywistość często niedostępną lub oglądaną pobieżnie. Jest to opis tym bardziej wartościowy, że umożliwia poznanie zmian, które zaszły w polskich organizacjach, m.in. w wyniku transformacji ustrojowej.
Książkę, choć jest obszerna, czyta się bez znużenia. Można to zresztą czynić na dwa sposoby - odnosząc tekst do wstępu autorstwa prof. Kostery i sprawdzając, jak realizowana jest metodologia badań, lub czytając każdy z opisów jako samodzielną, zajmującą opowieść.
Książkę w sposób szczególny polecamy wszystkim zainteresowanym badaniami etnograficznymi. studentom nauk społecznych i ekonomicznych oraz przedstawicielom świata biznesu - kadrze zarządzającej, managerom i dyrektorom pragnącym udoskonalenia firm, którymi przewodzą.
Ambicją autorów jest przedstawienie materiału, który w interesujący sposób można analizować na wiele sposobów przez wiele lat. Istnieją także istotne różnice - przede wszystkim bliższe nam, polskie realia; poza tym gęstość opisu i nasycenie kontekstem, charakterystyczne dla badań etnograicznych (choć nie wszystkie przypadki są etnograiami), umożliwiające wielostronne wykorzystanie i pogłębioną releksję.
Przypadki nie są wąskie, "techniczne", dostosowane do jednego przedmiotu czy podręcznika, lecz dają możliwość analizowania ze względu na wiele różnych aspektów, na zajęciach z wielu przedmiotów, z wielu ujęć i perspektyw. Można także porównywać przypadki między sobą pod wybranym kątem, poszukując efektów synergetycznych, podobieństw i różnic, tworząc metaprzypadki, pokazujące systemowe uwarunkowania zarządzania.
Organizacje, podobnie jak wiele zjawisk społecznych, można widzieć, najogólniej rzecz biorąc, na dwa sposoby - jako stany rzeczy lub jako procesy [...] Organizacje są zarówno jednym, jak i drugim - są niezwykle złożonymi i skomplikowanymi zjawiskami, których nie da się prosto i jednoznacznie doświadczyć, ani poznać [...] Ludzie w swoim codziennym życiu potrafią intuicyjnie sobie z nimi radzić, aczkolwiek szczególnie dobrze radzą sobie ci, którzy mają rodzaj wyobraźni, umożliwiający im widzenie i interagowanie z organizacjami na wiele różnych sposobów, często odmiennych, niż te utarte i podzielane przez większość. Wyobraźnię tę można rozwijać i nauka może być w tym pomocna. Ta książka stawia sobie właśnie taki cel - by zaoferować Czytelnikowi język i symbolikę, które pozwalają rozwijać wyobraźnię organizacyjną.
ze Wstepu dr. hab. Dariusza Jemielniaka
Wykorzystaliąmy najstarszą mitologię zachodniej cywilizacji - mity greckie - by stworzyć ramy naszych badań. Takie ramy przeobrażają dyrektorów w greckich bogów i herosów, których postaci objawiły się przez porównanie każdej z rozmów do greckiego mitu lub historii mitycznej, która według nas wyrażają. Podejście przedstawiajśce szefów organizacji jako bogów może nosić znamiona teorii przywództwa opartej na cechach charakteru, w której skutecznym liderom przypisuje się cechy heroiczne, ze świadomoscia licznych róznic.
z Rozdziału 4.
prof. Beata Glinka
prof. Barbara Czarniawska, Uniwersytet w Göteborgu
Takiego podręcznika jeszcze w Polsce nie było! Nowe kierunki w zarządzaniu pokazują najbardziej aktualne tematy z międzynarodowego dyskursu na temat teorii organizacji i zarządzania w sposób tak przystępny, że z lektury skorzystać mogą nie tylko studenci, ale także wszelkie osoby choć trochę zainteresowane tą tematyką. Wreszcie ukazuje się książka, która nadaje się zarówno do łatwej adaptacji na zajęciach akademickich, jak i do samodzielnej lektury.
prof Dariusz Jemielniak, Akademia Leona Koźmińskiego
Human Resources Management. T e book tackled
the issue from a fairly mainstream perspective (though
this perspective was far from mainstream in Polish
management literature and practice of the time), and
it sold quite well. T is author's research interests have
long since shifted from this f eld, and the other has
never had any extended contact with it. Nevertheless,
both of us experienced a sense of discomfort in the
coincidental contacts with the HRM literature
available in Poland, stemming from the perceived
soullessness of its treatment of human beings. T is
essay is an attempt to revisit these feelings, and to
ground or dissipate them basing on a more detailed
analysis of HRM books directed at and available to
Polish students of management.
been widely recognized for quite a long time, though
the position of social sciences was always tentative
and vaguely def ned in this classif cation. As the
alignment with Naturwissenschaften tended to be seen
as more prestigious, it was there that many disciplines,
including organization studies, strived to look for
inspiration. Nowadays, however, the gap can be seen
to rapidly diminish and lose in its importance —
conference and research projects increasingly attempt
to bring together not only researchers from diverse
disciplines, but also arts and art critics, hoping they
can all benef t from collaboration. Humanities, it is
more and more widely recognized, can teach other
disciplines many valuable lessons. In this text we
would like to outline six of them which have, in our
eyes, a special relevance for organization studies:
1. organization theory is about human beings
2. feelings are part of organizing
3. beauty and ugliness are important for human
experience
4. organizations tell stories, feature in stories,
and so do the scientists
5. write in a way that does not discourage readers
6. make a dif erence through being critical