Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pereiti prie turinio

Šios savaitės iniciatyva: 2024 metai. Kviečiame prisidėti!

Apkalta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Apkalta (angl. impeachment), impičmentas – politinės atsakomybės forma, procesas, kuriuo aukščiausi valstybės pareigūnai gali būti nušalinti nuo užimamų pareigų.

Terminas impeachment atsirado viduramžių Anglijoje. Ten jis reiškė teisinę procedūrą, kurios metu parlamentas už bet kokius nusikaltimus teisia savo narius, taigi vykdo kvazi teisminę funkciją. Ši archajiška procedūra (pirmąkart Anglijos parlamente surengta 1376 m., o paskutinį kartą – 1806 m.) iki šiol formaliai nėra panaikinta, nors 1967 m. Rinktinis parlamentinių privilegijų komitetas rekomendavo tai padaryti, konstatavęs, jog šiuo metu, aplinkybės, kuriose vyko apkalta, yra tokios tolimos dabarties realijoms, kad procedūrą derėtų vertinti kaip atgyvenusią. Ši nuomonė grindžiama tuo, kad jei XVII–XVIII amžiais apkalta neretai buvo politinių oponentų „likvidavimo“ priemonė, tai nūdienos visuomenėje politinių oponentų likimą lemia rinkimai, o nusikaltėlių – baudžiamieji teismai

Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją už nušalinimą apkaltos būdu turi balsuoti ne mažiau, kaip 3/5 visų Seimo narių.

Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją apkaltos proceso tvarka iš užimamų pareigų gali būti pašalinti:

Minėti pareigūnai gali būti nušalinti apkaltos būdu, jei:

Jei valstybės pareigūnas pašalinamas iš pareigų apkaltos būdu dėl to, kad šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką, ateityje jis niekada negali užimti pareigų, reikalaujančių duoti priesaiką.

Pagrindinis straipsnis – Pakso byla.

Lietuvos ir Europos istorijoje pirmą kartą nuo Prezidento pareigų apkaltos būdu (2004 m. balandžio 6 dieną) buvo nušalintas Rolandas Paksas. Šis apkaltos procesas užtruko beveik 4 mėnesius.