Grosadmirolas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Grosadmirolas (vok. Großadmiral), didysis admirolas – aukščiausias istorinis kai kurių šalių karinio laivyno laipsnis. Žinomiausi yra Vokietijos grosadmirolai.
Vokietija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Vokietijos laivyne grosadmirolas buvo ekvivalentiškas D. Britanijos ir JAV laivyno admirolui. Laipsnis buvo sukurtas 1901 m. Grosadmirolai kaip ir maršalai turėjo teisę nešioti lazdą.
Prieš pirmąjį pasaulinį karą ir jo metu Vokietijos imperatoriškasis karo laivynas turėjo šiuos grosadmirolus:
- Kaizeris Vilhelmas I (1901)
- Švedijos karalius Oskaras I (1901)
- Hans von Koester (1905 m. birželio 28 d.)
- Princas Heinrich von Preußen (1909 rugsėjo 4 d.)
- Alfred von Tirpitz (1911 m. sausio 27 d.)
- Henning von Holtzendorff (1918 m. kovo 31 d.)
Prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu Vokietijos karo laivyne šie admirolai gavo grosadmirolų laipsnius:
- Erikas Rėderis – tuometinis vyriausiasis Karo laivyno vadas (1939 m. balandžio 1 d.)
- Karl Dönitz – povandeninių laivų laivyno vadas, vėliau – Adolfo Hitlerio kaip Vokietijos valstybės galvos įpėdinis. Grosadmirolu tapo 1943 m. sausio 30 d., kai pakeitė Rederį vyriausiojo karo vado poste.
Karinis jūrų laivynas naudojo ir generolo admirolo laipsnį, kuris buvo vyresnis už pilną admirolą, bet jaunesnis už grosadmirolą.
-
Grosadmirolas Alfredas fon Tirpicas (Alfred von Tirpitz)
-
Grosadmirolas Erichas Rederis (Erich Raeder), Vokietijos karinio jūrų laivyno vyriasiais vadas Antrojo pasaulinio karo metais
-
Grosadmirolo rango vėliava (1939-1945 m.)
Austrija-Vengrija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Austrijos-Vengrijos karinio laivyno vadui Antonui Hausui grosadmirolo titulas buvo suteiktas 1916 m.
Šis laipsnis dar buvo suteiktas imperatoriaus šeimos nariams ir Maksimilianui Njegovanui, kuris vadodavo kariniam Austrijos-Vengrijos laivynui po Hauso ir šį laipsnį gavo 1918 m. išeidamas į atsargą.
Italija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Italijoje didžiojo admirolo (it. grande ammiraglio) laipsnį įvedė B. Musolinis 1924 m. Laipsnis buvo sukurtas pagerbti Paolo Thaon di Revel, kuris vadovavo Italijos karališkajam laivynui Pirmojo pasaulinio karo metais. Kitiems žmonėms šis laipsnis nebuvo suteiktas.
Italijos didysis admirolas atitinka armijos Italijos maršalą.
-
Italijos didžiojo admirolo rango vėliava
-
Didysis Peru admirolas Migelis Grau (Miguel Grau), kuriam laipsnis buvo suteiktas po mirties
Peru
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Didžiojo Peru admirolo laipsnį (isp. Gran Almirante del Perú) įkūrė Peru kongresas 1967 m. Jį po mirties suteikė Miguel Grau Seminario, kuris buvo garsus Peru laivyno vadas ir Angamoso mūšio Ramiojo vandenyno kare (1879–1884) dalyvis.
Prancūzija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Prancūzijoje Burbonų restauracijos laikais didysis admirolas buvo garbės laipsnis, ekvivalentiškas armijos maršalui.