Books by Hristina Cvetinčanin Knežević
Pionirke i pionir informaciono-komunikacionih tehnologija
Publikacija je nastala u okviru druge Digitalne feminističke škole, a nakon radionica o digitalno... more Publikacija je nastala u okviru druge Digitalne feminističke škole, a nakon radionica o digitalnoj bezbednosti s ciljem da se ukaže na doprinose žena i jednog gej muškarca koji su dugo godina bili potiskivani zbog mizognije, seksizma i homofobije. Autorke su polaznice ovog alternativnog obrazovnog programa, a tekstovi su nastali pod mojim mentorstvom.
Vratiti svoje vrijeme, 2021
Istraživanje Vratiti svoje vr(ij)eme se bavi orodnjenom preraspodelom neplaćenog kućnog rada među... more Istraživanje Vratiti svoje vr(ij)eme se bavi orodnjenom preraspodelom neplaćenog kućnog rada među pripadnicama generacije Z i Milenijal u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
U ime muškog naroda - analiza osuđujućih sudskih presuda za prekršajno delo prostitucija, 2018
Osobe koje se odaju prostituciji u proseku se kažnjavaju više od 5 puta više u odnosu na korisnik... more Osobe koje se odaju prostituciji u proseku se kažnjavaju više od 5 puta više u odnosu na korisnike usluga prostitucije, pokazuje analiza osuđujućih sudskih presuda tokom prve godine primene novog Zakona o javnom redu i miru koji se odnosi na prostituciju.
Podsećamo, novi Zakon o javnom redu i miru u članu 16. od početka 2016. godine, pored osoba koje se odaju prostituciji po prvi put inkriminiše i one koji koriste usluge prostitucije. Pored analize koja obuhvata sve podatke dobijene iz sudskih presuda, uključujući i podatke o rodnoj dimenziji prostitucije, kako kroz podatke o osobama kažnjenim za ovo delo, tako i razliku u kažnjavanju, publikacija obuhvata i teorijska razmatranja fenomena prostitucije, uporedni prikaz različitih načina pravne regulacije prostitucije, kao i preporuke nadležnim institucijama u Srbiji izrađene na osnovu analize.
Blokada Filozofskog fakulteta 2014. godine, 2017
Apstrakt: Nakon izdvajanja specifičnosti blokade 2014. godine u odnosu na studentske blokade i pr... more Apstrakt: Nakon izdvajanja specifičnosti blokade 2014. godine u odnosu na studentske blokade i proteste od 1992. godine, biće mapirane percepcije studenata koji su učestvovali u blokadi, profesora i upravnika Odeljenja. Koristeći analizu diskursa, rad će se baviti uzrocima blokade, razlozima zašto više studenata nije učestvovalo, tokom događaja koji je doveo do saradnje aktivista levice i desnice, kao i pitanjem da li je blokada, s obzirom na postojeće mehanizme, legitiman način borbe za prava ili nasilje nad onima koji se s blokadom kao metodom ne slažu.
Papers by Hristina Cvetinčanin Knežević
The end of the 20th century was marked by the change in epochal consciousness which also implied ... more The end of the 20th century was marked by the change in epochal consciousness which also implied the change in understanding of political options of the left and right spectrum. In the context of modern Serbian society, which was built on the heritage of civil wars as well as capitalist transformation, right-wing extremism became a legitimate political option. The aim of this paper is to analyze the woman's place narrative from the perspective of the Serbian movement Dveri, the only parliamentary right-wing political party which dedicated a significant part of its political agenda to the woman question. With the analysis of a woman's place narrative, I will try to point out how the rhetoric of right-wing political parties co-opts feminist politics with a goal to attract as many potential voters as possible, while transforming the traditional Right into Right with female face.Kraj dvadesetog veka obeležila je promena epohalne svesti koja je, između ostalog, podrazumevala i pr...
Antropologija, 2020
Apstrakt: Cilj ovog rada je da problematizuje fenomen muškog nasilja nad ženama u digitalnom okru... more Apstrakt: Cilj ovog rada je da problematizuje fenomen muškog nasilja nad ženama u digitalnom okruženju i prikaže ga kao deo kontinuuma rodno zasnovanog nasilja. Kroz analizu narativa ispitanica sa ovim iskustvom, biće mapirani i opisani različiti pojavni oblici muškog nasilja nad ženama u digitalnom okruženju, a konkretne situacije nasilja će biti analizirane. U skladu sa tim, biće ukazano na karakteristike ovog fenomena, a posebna pažnja će biti data prepoznavanju njegovih specifičnosti u odnosu na tradicionalno shvaćeno muško nasilje nad ženama, odnosno, ono muško nasilje koje se dešava u ne-digitalnom okruženju, a koje se javljaju kao posledica 'izmeštanja' nasilja u digitalno okruženje, u skladu sa samim specifičnostima ovog okruženja.
Ključne reči: rodno zasnovano nasilje, Internet, digitalno okruženje, iskustva žena, muško nasilje nad ženama, osvetnička pornografija
Abstract: Digital gender-based violence is a phenomenon which openly questions utopian notions about contemporary information and communication technology, including the idea of cyberspace as a locus of freedom and equality for all. Digitally facilitated violence is one of the practices that link together the digital and the physical world, which poses the question of the extent to which online violence impacts the everyday life of women. The paper stresses the importance of research on the various forms and aspects of digital violence against women; it insists that the understanding of this phenomenon includes, while not being limited to, other forms of interpersonal violence committed by men against women. Based on the personal testimonies of women respondents from Serbia who experienced digitally mediated violence, the final part of the paper problematises the influence and repercussions of these forms of violence on the everyday life.
Keywords: digital environment, digital structural violence, interpersonal digital violence against women, experiences and repercussions
Antropologija, 2020
Muško nasilje prema ženama je fenomen star koliko i samo društvo. Ono nastaje kao posledica istor... more Muško nasilje prema ženama je fenomen star koliko i samo društvo. Ono nastaje kao posledica istorijski nejednakih odnosa moći između muškaraca i žena i prisutno je u različitim istorijskim razdobljima i različitim društvenim, političkim i ekonomskim uređenjima. U ovom radu ćemo nastojati da ukažemo na to kako neoliberalizam, kao ekonomsko-politički sistem u Republici Srbiji, utiče na to da muško nasilje prema ženama u digitalnom okruženju bude jedna od struktura perpetuiranja neoliberalnog neokonzervativnog patrijarhata te ćemo ukazati na njen međuuticaj sa drugim stukturama patrijarhata na način na koji postaje regulatorni mehanizam održavanja konkretnog društveno-ekonomskog sistema. To će biti učinjeno pomoću teorije patrijarhata Silvije Volbi primenjene na širi društveno-istorijski kontekst Republike Srbije.
Godisnjak FPN, 2018
U radu nastojimo da pokažemo važnost epistemologije u procesu donošenja političkih odluka i slabo... more U radu nastojimo da pokažemo važnost epistemologije u procesu donošenja političkih odluka i slabosti demokratije kada je u pitanju epistemička dimenzija. Ključna pretpostavka rada je da epistemička dimenzija utiče na kvalitet odluka, što onda vodi ka dilemi da li se u demokratiji ili epistemokratiji kvalitnije donose odluke. U radu ovu dilemu pokušavamo razrešiti iznošenjem vrlina i mana svakog sistema posebno, kao i njihovih varijanti koje opisujemo i međusobno upoređujemo. Prvo iznosimo epistemičko opravdanje demokratije od strane demokratskih teoretičara i njihove kritike prema epistemokratiji, a onda iznosimo neke modele epistemokratije od strane nekoliko političkih teoretičara i njihove argumente za svaki. Autor nakon ovoga iznosi svoje mišljenje o ovom problemu i model po kojem bi se mogli rešiti neki problemi epistemokratije. Iz svega ovoga na kraju izvlačimo zaključke o potrebi za dizajniranjem epistemokratskih institucija u savremenim državama, daljim razvijanjem teorija o epistemokratiji i epistemičkoj demokratiji i empirijskim istraživanjima na ovu temu.
Godišnjak Fakulteta političkih nauka, 2018
Kraj dvadesetog veka je obeležila promena epohalne svesti koja je, između ostalog, podrazumevala ... more Kraj dvadesetog veka je obeležila promena epohalne svesti koja je, između ostalog, podrazumevala i promenu shvatanja političkih opcija levog i desnog spektra. U kontekstu savremenog srpskog društva koje je formirano na nasleđu građanskih ratova podjednako kao i na kapitalističkoj transformaciji, desni ekstremizam postaje legitimna politička opcija. Cilj ovog rada je da istraži narativ o mestu žene iz perspektive Srpskog pokreta Dveri, jedine parlamentarne desne stranke koja je značajan deo svoje političke agende posvetila ženskom pitanju. Analizom narativa o mestu žene pokušaću da ukažem na to kako se retorika desnih političkih partija menja, kooptirajući feminističke politike u cilju privlačenja što većeg broja potencijalnih glasača, pri čemu tradicionalno shvaćena desnica postaje desnica sa ženskim licem.
Ključne reči:
desnica, levica, desni ekstremizam, ideologija, materinstvo, Srpski pokret Dveri, feminističke politike, mesto žene, studije roda
Teaching Documents by Hristina Cvetinčanin Knežević
Fanzin 3, 2021
Fanzin o rodno zasnovanom nasilju je nastao u okviru druge Digitalne feminističke škole pod mojim... more Fanzin o rodno zasnovanom nasilju je nastao u okviru druge Digitalne feminističke škole pod mojim ko-uredništvom. Autori i autorke su polaznice i polaznici ovog alternativnog obrazovnog programa.
Beleške o digitalnoj bezbednosti, 2021
Beleške o digitalnoj bezbednosti je publikacija koja je nastala u okviru druge Digitalne feminist... more Beleške o digitalnoj bezbednosti je publikacija koja je nastala u okviru druge Digitalne feminističke škole nakon radionica o digitalnoj bezbednosti. Autorke su bile polaznice ovog alternativnog obrazovnog programa, a tekstove su pripremile pod mojim mentorstvom.
Uploads
Books by Hristina Cvetinčanin Knežević
Podsećamo, novi Zakon o javnom redu i miru u članu 16. od početka 2016. godine, pored osoba koje se odaju prostituciji po prvi put inkriminiše i one koji koriste usluge prostitucije. Pored analize koja obuhvata sve podatke dobijene iz sudskih presuda, uključujući i podatke o rodnoj dimenziji prostitucije, kako kroz podatke o osobama kažnjenim za ovo delo, tako i razliku u kažnjavanju, publikacija obuhvata i teorijska razmatranja fenomena prostitucije, uporedni prikaz različitih načina pravne regulacije prostitucije, kao i preporuke nadležnim institucijama u Srbiji izrađene na osnovu analize.
Papers by Hristina Cvetinčanin Knežević
Ključne reči: rodno zasnovano nasilje, Internet, digitalno okruženje, iskustva žena, muško nasilje nad ženama, osvetnička pornografija
Abstract: Digital gender-based violence is a phenomenon which openly questions utopian notions about contemporary information and communication technology, including the idea of cyberspace as a locus of freedom and equality for all. Digitally facilitated violence is one of the practices that link together the digital and the physical world, which poses the question of the extent to which online violence impacts the everyday life of women. The paper stresses the importance of research on the various forms and aspects of digital violence against women; it insists that the understanding of this phenomenon includes, while not being limited to, other forms of interpersonal violence committed by men against women. Based on the personal testimonies of women respondents from Serbia who experienced digitally mediated violence, the final part of the paper problematises the influence and repercussions of these forms of violence on the everyday life.
Keywords: digital environment, digital structural violence, interpersonal digital violence against women, experiences and repercussions
Ključne reči:
desnica, levica, desni ekstremizam, ideologija, materinstvo, Srpski pokret Dveri, feminističke politike, mesto žene, studije roda
Teaching Documents by Hristina Cvetinčanin Knežević
Podsećamo, novi Zakon o javnom redu i miru u članu 16. od početka 2016. godine, pored osoba koje se odaju prostituciji po prvi put inkriminiše i one koji koriste usluge prostitucije. Pored analize koja obuhvata sve podatke dobijene iz sudskih presuda, uključujući i podatke o rodnoj dimenziji prostitucije, kako kroz podatke o osobama kažnjenim za ovo delo, tako i razliku u kažnjavanju, publikacija obuhvata i teorijska razmatranja fenomena prostitucije, uporedni prikaz različitih načina pravne regulacije prostitucije, kao i preporuke nadležnim institucijama u Srbiji izrađene na osnovu analize.
Ključne reči: rodno zasnovano nasilje, Internet, digitalno okruženje, iskustva žena, muško nasilje nad ženama, osvetnička pornografija
Abstract: Digital gender-based violence is a phenomenon which openly questions utopian notions about contemporary information and communication technology, including the idea of cyberspace as a locus of freedom and equality for all. Digitally facilitated violence is one of the practices that link together the digital and the physical world, which poses the question of the extent to which online violence impacts the everyday life of women. The paper stresses the importance of research on the various forms and aspects of digital violence against women; it insists that the understanding of this phenomenon includes, while not being limited to, other forms of interpersonal violence committed by men against women. Based on the personal testimonies of women respondents from Serbia who experienced digitally mediated violence, the final part of the paper problematises the influence and repercussions of these forms of violence on the everyday life.
Keywords: digital environment, digital structural violence, interpersonal digital violence against women, experiences and repercussions
Ključne reči:
desnica, levica, desni ekstremizam, ideologija, materinstvo, Srpski pokret Dveri, feminističke politike, mesto žene, studije roda