Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Cecylia Moderacka (ur. 22 listopada 1921 w Suwałkach, zm. 23 października 1997 tamże) – polska działaczka państwowa, posłanka na Sejm PRL VII i VIII kadencji (1976–1985).

Cecylia Moderacka
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1921
Suwałki

Data i miejsce śmierci

23 października 1997
Suwałki

Posłanka na Sejm PRL VII i VIII kadencji
Okres

od 1976
do 1985

Przynależność polityczna

Stronnictwo Demokratyczne

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej

Życiorys

edytuj

Córka Karola i Feliksy. W czasie II wojny światowej zatrudniona w Banku Powiatowym w Suwałkach. W 1951 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, w trakcie nauki pracowała jako księgowa w Centrum Zarządzania Przemysłem Skórzanym w Łodzi. Po studiach podjęła pracę jako nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych CRS „Samopomoc Chłopska”, później zatrudniona m.in. w Technikum Mechanicznym, Oddziale Spółdzielczości Pracy im. Marii Konopnickiej (jako radca prawny) oraz w Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Suwałkach.

Od 1962 pozostawała członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W wyborach w 1969 uzyskała mandat członka Powiatowej Rady Narodowej w Suwałkach, była jej wiceprzewodniczącą. Po reformie administracyjnej w 1975 przez rok zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Suwałkach. W wyborach w 1976 rekomendowana przez Stronnictwo Demokratyczne na miejsce mandatowe w okręgu Suwałki podczas wyborów Sejmu PRL VII kadencji. Zasiadła w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych. W wyborach w 1980 uzyskała reelekcję. W Sejmie VIII kadencji była członkiem Komisji: Przemysłu Lekkiego, Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości oraz Przemysłu.

Wieloletnia i zasłużona działaczka Ligi Kobiet, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim[1] Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 30-lecia Polski Ludowej i Srebrnym Krzyżem Zasługi[2].

Przypisy

edytuj
  1. Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 146 z 30 lipca 1985, s. 2
  2. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Bibliografia

edytuj