Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Augustyn Januszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augustyn Stefan Januszewicz
Kraj działania

Brazylia

Data i miejsce urodzenia

29 listopada 1930
Podwojponie

Data i miejsce śmierci

20 marca 2011
Juruá

Biskup diecezjalny Luziânia
Okres sprawowania

1989–2004

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

franciszkanie konwentualni

Nominacja biskupia

29 marca 1989

Sakra biskupia

10 czerwca 1989

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

10 czerwca 1989

Miejscowość

Luziânia

Miejsce

Matki Bożej Ewangelizacyjnej

Konsekrator

José Freire Falcão

Współkonsekratorzy

Manuel Pestana Filho
José da Silva Chaves

Augustyn Stefan Januszewicz OFMConv (ur. 29 listopada 1930 w Podwojponiu, zm. 20 marca 2011 w Juruá[1]) – polski duchowny rzymskokatolicki, franciszkanin konwentualny, misjonarz, biskup diecezjalny Luziânia w latach 1989–2004, od 2004 biskup senior diecezji Luziânia.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice byli rolnikami i praktycznymi analfabetami. Miał czwórkę młodszego rodzeństwa. Matka silnie wspierała jego zainteresowanie powołaniem, na co duży wpływ miała lektura prenumerowanego Rycerza Niepokalanej. Wcześnie stracił ojca. W szóstej klasie szkoły podstawowej napisał prośbę o przyjęcie do niższego seminarium duchownego, ale została ona odrzucona z uwagi na nieukończenie siódmej klasy. Ponowna prośba (o rok późniejsza) też została odrzucona, gdyż miał ponad 18 lat. 14 sierpnia 1948 (rocznica śmierci ojca Maksymiliana Kolbego), po trzeciej prośbie, przyjęto go w drodze wyjątku. W 1950 rozpoczął nowicjat w łódzkich Łagiewnikach[2], we franciszkańskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. śluby wieczyste złożył w 1954. Teologię studiował początkowo w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego[2]. Na misje do Brazylii wyjechał we wrześniu 1974 r. do diecezji Luiziana. Od 1983 był pierwszym przełożonym franciszkańskiej misji – kustodii prowincjalnej franciszkanów w tym kraju.

W marcu 1989 mianowany biskupem ordynariuszem nowo powstałej diecezji Luiziana. 10 czerwca 1989 został biskupem diecezji Luziania. We wrześniu 2004 zrezygnował z kierowania diecezją, powracając do pracy misyjnej. W ten sposób biskup diecezji Luziania, o. Augustyn Januszewicz został na stałe duszpasterzem w amazońskiej miejscowości Juruá, która znajduje się nad rzeką Juruá. 75-letni bp Januszewicz "przedłożył swoją rezygnację papieżowi, a także poprosił Konferencję Episkopatu Brazylii o pozwolenie na pracę jako kapłan w Amazonii, tam gdzie wymagałaby tego potrzeba" – informuje o. Carlo Vecchiato OFMConv, sekretarz generalny zakonu franciszkanów.

Prośba o. Januszewicza została przyjęta i biskup Tefe przydzielił mu parafię w Juruá, siedmiotysięcznym mieście, w centrum brazylijskiej Amazonii. O. Augustyn dotarł do Juruá po 36 godzinach podróży łodzią, odpływając z Tefe, 1 stycznia 2005 – informuje o. Vecchiato.

W razie nagłego wypadku lub potrzeby do miasta można dotrzeć małym samolotem. Na miejscu jest szpitalik, w którym nie ma obecnie lekarza. Przez kilka lat posługę duszpasterską w Juruá sprawowały siostry zakonne, które jednak niedawno opuściły parafię.

O. Augustyn był pierwszym kapłanem przebywającym w Juruá na stałe od ponad 14 lat. W liście do generała zakonu o. Joachima Giermka napisał: "Mam dużo czasu na modlitwę. Nie wiem jak dużo będę w stanie osiągnąć, pragnę ofiarować moją franciszkańską obecność w sposób najbardziej owocny, jaki tylko jest możliwy. Jestem tutaj z duszpasterską posługą dla mieszkańców Juruá"[3].

Był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996)[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmarł bp Stefan Augustyn Januszewicz. ekai.pl. [dostęp 2011-03-21].
  2. a b Z końca świata, rozmowa z Augustynem Januszewiczem, w: ''Rycerz Niepokalanej, nr 11(630)/2008, s.308, ISSN 0208-8878
  3. Film, Dary zwycięskiej miłości. Misje i kultura, scenariusz i reżyseria Beata Szuszwedyk-Sadurska, zdjęcia Sławomir Frank, TVP 2004
  4. M.P. z 1996 r. nr 25, poz. 260

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]