Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Jikes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AlohaBOT (dyskusja | edycje) o 04:15, 16 mar 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Jikes to darmowy kompilator języka Java stworzony przez firmę IBM, dostępny jako Otwarte Oprogramowanie. Na chwilę obecną (sierpień 2007) projekt nie jest rozwijany (brak aktywności w repozytorium CVS od ponad 12 miesięcy, ostatnie oficjalne wydanie w roku 2004).

Historia

Jikes po raz pierwszy został udostępniony jako wersja alpha w kwietniu 1997, w wersji dla Linuksa 15 czerwca następnego roku. Od razu zdobył dużą popularność i ostatecznie firma IBM przychylając się do wielu głosów użytkowników otworzyła źródła programu. Obecnie w projekcie nie bierze udziału nikt z firmy, jest utrzymywany przez ochotników.

Cechy

  • szybkość i jakość generowania kodu
Dzięki zaawansowanej analizie kodu oraz wysokiej wydajności samego kompilatora (napisany w czystym C++) Jikes działa zauważalnie szybciej od wzorcowego kompilatora Javy firmy Sun[potrzebny przypis]. Jikes stara się kompilować tylko te pliki, które zostały zmienione.
  • zgodność ze standardami
Jikes stara się nadążać za najnowszą specyfikacją Javy. Obsługiwana jest 5 edycja, choć kompilator w chwili obecnej nie obsługuje rozszerzeń języka (typy generyczne). Jikes bardzo ściśle trzyma się wytycznych i często zgłasza więcej zastrzeżeń do kodu niż kompilator Suna[potrzebny przypis].
  • otwarte źródła
Otwarty kod zapewnia stabilność rozwoju i bezpieczeństwo.

Jikes podobnie jak standardowy kompilator Suna kompiluje kod źródłowy do kodu pośredniego wirtualnej maszyny Javy.

Wraz z programem dostępne są dodatki, jak Jikes Parser Generator oraz zestaw do przeprowadzania testów.

Licencja

Kod źródłowy jest dostępny na licencji IBM Public Licence, zatwierdzonej jako zgodną ze standardami open source przez Open Source Initiative.

Dostępność

Jikes jest dostępny dla platformy MS Windows oraz wielu dystrybucji Linuksa (Debian, SuSE, Gentoo, Mandrakelinux, Yellow Dog Linux) oraz FreeBSD i NetBSD. Istnieją też wersje przeniesione na Mac OS oraz AmigaOS.

Większość środowisk programistycznych Javy można skonfigurować tak, by współpracowały z Jikesem.

Linki zewnętrzne

Strona domowa Jikesa