Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Akademia pana Kleksa (film 2023)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akademia Pana Kleksa
Gatunek

familijny
fantasy
przygodowy

Rok produkcji

2023

Data premiery

20 grudnia 2023 (przedpremiera)
5 stycznia 2024

Kraj produkcji

Polska

Język

polski, język sztuczny (niektóre sceny)

Czas trwania

125 minut

Reżyseria

Maciej Kawulski

Scenariusz

Krzysztof Gureczny
Agnieszka Kruk

Główne role

Tomasz Kot
Antonina Litwiniak

Muzyka

Mateusz Schmidt
Patryk Kumór
Dominic Buczkowski-Wojtaszek
Andrzej Korzyński

Zdjęcia

Bartek Cierlica

Scenografia

Daria Dwornik

Kostiumy

Agnieszka Osipa
Kaja Rogacz
Tomasz Górnicki

Montaż

Marcin Drewnowski
Maciej Kawulski

Produkcja

Tomasz Wardyn
Maciej Kawulski

Wytwórnia

Open Mind Production

Dystrybucja

Next Film

Kontynuacja

Kleks i wynalazek Filipa Golarza (2024)

Strona internetowa

Akademia Pana Kleksapolski familijny film fantasy z 2023 roku w reżyserii Macieja Kawulskiego, będący swobodną adaptacją książki o tym samym tytule autorstwa Jana Brzechwy. Oficjalna premiera odbyła się 20 grudnia 2023 roku w Katowicach w kinie Helios w Libero[1], szersza dystrybucja została zaplanowana na 5 stycznia 2024 roku[2][3].

Zdjęcia

[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono w następujących lokacjach: Gołuchów (zamek), Warszawa (magazyny gazu na Woli), Brzesko (Pałac Goetza), Zagroda Ojrzanów, Tatry, Bułgaria i Norwegia[4].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Materiał źródłowy: film.wp.pl[5], Filmpolski.pl[6].

Piosenki w filmie

[edytuj | edytuj kod]

Soundtrack Akademii pana Kleksa składa się z 20 utworów, w tym z 10 wersji instrumentalnych[7].

W marcu 2024 album ze ścieżką dźwiękową uzyskał certyfikat złotej płyty[8], w lipcu 2024 – platynowej, a w grudniu 2024 – dwukrotnie platynowej[9].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Film zebrał negatywne recenzje, w których krytykowano scenariusz, chaotyczny montaż oraz zbytnie odejście od książki. Z dezaprobatą spotkała się zmiana Adasia na Adę, próba kopiowania motywów z Harry’ego Pottera zamiast utrzymywania ducha pierwowzoru Brzechwy, a także przeniesienie akcji z Polski do Nowego Jorku[10][11][12][13][14][15][16].


Wojciech Bugno z Filmweb w swojej recenzji[17] pisze, że nowa adaptacja klasycznej opowieści wprowadza nowoczesne efekty wizualne i zmienia niektóre elementy fabuły. Zauważa, że film jest pełen kontrastów: z jednej strony barwny i dynamiczny, z drugiej zbyt chaotyczny i powierzchowny. Krytyka dotyczy m.in. braku głębi postaci i przesadnej ilości efektów, co może odciągać uwagę od samej historii. Twierdzi, że jest to technicznie dobrze wykonana produkcja, ale ostatecznie rozczarowująca. Choć efekty wizualne i kostiumy są imponujące, scenariusz pozostawia wiele do życzenia, a postaci, w tym Ambroży Kleks, są słabo rozwinięte. Dodaje też, że Kawulski wprowadza współczesne elementy, takie jak różnorodność wśród uczniów, ale film nie dorównuje oryginalnej magii literackiego pierwowzoru. Na plus wyróżnia się występ Piotra Fronczewskiego[17].

Kawulski, biorąc na warsztat literaturę Jana Brzechwy, przepisał ją na czasy współczesne i wyszło to bardzo dobrze. Zamiast Adasia mamy Adę, akcja dzieje się we współczesnych czasach, zaś tytułowa Akademia stała się koedukacyjna i nie wyklucza uczniów, niezależnie od tego, na jaką literę zaczyna się ich imię. Kawulski idzie w tym zakresie dalej i w Akademii zobaczymy też uczniów mających inny kolor skóry, czy zmagających się z niepełnosprawnościami. Jest to decyzja bardzo trafna, bo podnosi atrakcyjność filmu, jako produktu kierowanego na rynek zachodni, a jednocześnie wprowadza wartościowe, niewykluczające wartości[17].


Recenzent Michał Piepiórka w swojej ocenie "Akademii pana Kleksa" podkreśla wyzwania, przed którymi stanął reżyser Maciej Kawulski, próbując przywrócić do życia nostalgiczne elementy lat 80. Wskazuje na trudności związane z konkurowaniem z nowoczesnymi produkcjami filmowymi, które saturują rynek. Kawulski, próbując nawiązać do klasycznych motywów, stara się jednocześnie stworzyć nową opowieść, pełną zaskakujących, magicznych elementów[18].

Piepiórka docenia kreatywność i estetykę wizualną filmu, w tym stylizacje bohaterów oraz zaskakującą scenografię, ale krytykuje chaotyczną narrację i brak spójności w opowiadanej historii. Wskazuje, że choć aktorstwo, zwłaszcza w wykonaniu Sebastiana Stankiewicza i Tomasza Kota, przynosi pozytywne akcenty, to jednak zbyt wiele wątków pozostaje niejasnych. Recenzent zauważa, że film nie wykorzystuje potencjału muzyki w sposób, który by go wyróżniał, co ogranicza jego siłę oddziaływania na widza. Mimo to, Piepiórka dostrzega, że "Akademia pana Kleksa" odnosi się do współczesnej popkultury w sposób przemyślany, a nie tylko jako bezmyślne nawiązania. Zadaje pytanie, czy nowa wizja Kleksa znajdzie swoje miejsce w sercach widzów, biorąc pod uwagę balans między ambicjami artystycznymi a komercyjnym sukcesem[18].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Olga Krzyżyk: Wielka premiera "Akademii Pana Kleksa" w kinie Helios w Katowicach. Na czerwonym dywanie Tomasz Kot, Sebastian Stankiewicz i Antonina Litwiniak [Zdjęcia+wideo]. WKatowicach.eu, 2023-12-21. [dostęp 2023-12-22]. (pol.).
  2. Karolina Stankiewicz, Powstanie nowy "Pan Kleks". Sponsorem Dominika Kulczyk [online], film.wp.pl, 26 listopada 2021 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
  3. "Akademia pana Kleksa": zobacz pierwszy zwiastun nowej wersji klasyka [TYLKO U NAS] [online] [dostęp 2022-12-06] (pol.).
  4. Akademia pana Kleksa. Film Polski. [dostęp 2024-05-18]. (pol.).
  5. UrK, Pan Kleks wybrany. Ale duża zmiana w filmie wielu zaskoczy [online], film.wp.pl, 31 maja 2022 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
  6. Akademia pana Kleksa (film 2023) w bazie filmpolski.pl
  7. KLEKS, Akademia Pana Kleksa – płyta CD [online], Magic Records / Open Mind One, 2023 (pol.).
  8. Oficjalna Lista Wyróżnień – złote płyty [online], OLiS [dostęp 2024-06-13].
  9. Oficjalna Lista Wyróżnień – platynowe płyty [online], OLiS [dostęp 2025-01-06].
  10. Joanna Divina, Osobiście! To nie moja bajka! - recenzja filmu "Akademia pana Kleksa" [online], Radio Poznań, 28 grudnia 2023 (pol.).
  11. Jacek Sobczyński, Marek Fall, Witajcie w – takiej sobie – bajce. Recenzja filmu „Akademia Pana Kleksa” [online], newonce.net, 2023 (pol.).
  12. Michał Jarecki, Nowa "Akademia Pana Kleksa" jest śliczna, ale to nie jest film. Kawulski nakręcił dwugodzinny teledysk [online], Spider’s Web, 26 grudnia 2023 (pol.).
  13. Konrad Siwik, Nowa "Akademia Pana Kleksa". Recenzje nie zostawiają złudzeń [online], vibez.pl, 27 grudnia 2023 (pol.).
  14. Marcin Radomski, NOWA WERSJA "AKADEMII PANA KLEKSA" ZAWODZI? PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ [online], Interia.pl, 26 grudnia 2023 (pol.).
  15. Tomasz Zacharczuk, Recenzja filmu "Akademia Pana Kleksa". A to feler! [online], Trojmiasto.pl, 28 grudnia 2023 (pol.).
  16. Łukasz Kołakowski, Akademia Pana Kleksa – recenzja filmu! Bajka niczyja [online], Movies Room, 4 stycznia 2024 (pol.).
  17. a b c Witajcie w średniej bajce - Recenzja filmu Akademia pana Kleksa (2023) [online], Filmweb [dostęp 2024-10-09] (pol.).
  18. a b Witajcie w naszej bańce - Recenzja filmu Akademia pana Kleksa (2023) [online], Filmweb [dostęp 2024-10-09] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]