Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Andrzej Lenik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Lenik
Data i miejsce urodzenia

1864
Krościenko Niżne

Data i miejsce śmierci

1929
Krosno

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

rzeźba

Andrzej Lenik (ur. 20 listopada 1864 w Krościenku Niżnym, zm. 23 marca 1929 w Krośnie) – polski artysta rzeźbiarz.

Dom Andrzeja Lenika w Krośnie
Grobowiec Andrzeja Lenika

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował w pracowni rzeźbiarskiej profesora Walerego Gadomskiego w latach 1882–1886[1] (w okresie studiów Lenika funkcjonowała nazwa Szkoła Sztuk Pięknych)[2]. Podczas studiów współpracował z profesorem przy realizacji pomników Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego, które stanęły w Parku Strzeleckim w Krakowie, w 1887 roku wystawiał swoje prace na wystawie sztuki polskiej w Krakowie[2].
Po ukończeniu studiów, w 1887 roku powrócił w rodzinne strony i zamieszkał w Krośnie. Zawarł związek małżeński z Aleksandrą z Trześniowskich[1]. Założył pracownię artystyczno-rzeźbiarską pod nazwą Zakład Artystyczno-Rzeźbiarsko-Snycerski, specjalizującą się zwłaszcza w wytwarzaniu elementów wyposażenia wnętrz kościelnych takich jak: ołtarze, kazalnice, stalle, konfesjonały, chrzcielnice[1].
Andrzej Lenik od 1889 roku mieszkał i miał pracownię w domu (przy ulicy Lwowskiej 6), który należy do zabytkowych obiektów Krosna, wybudowanym według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego zwanym Domem Andrzeja Lenika.

W latach 1927–1928 był cechmistrzem Cechu Wielkiego. Był także działaczem Towarzystwa Szkół Ludowych, Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i „Zgoda”, założycielem teatru amatorskiego[1][3].

Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie[4].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

W jego pracach przeważał styl neogotycki. Współpracował z Janem Sas-Zubrzyckim wykonując wyposażenie do kościołów projektowanych przez architekta. Realizował projekty wnętrza zarówno swoje jak i Sas-Zubrzyckiego. Artysta tworzył głównie w drewnie, gipsie i kamieniu. Sprzęty wykonane w pracowni Lenika zdobiły wnętrza wielu świątyń na terenie dawnej Galicji[2].

Realizacje

[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]
  • Jest patronem ulicy w Krośnie;
  • W 2016 roku Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprezentowało wystawę czasową poświęconą twórczości Jana Sas-Zubrzyckiego i Andrzeja Lenika[3];
  • W 2004 roku została wydana publikacja poświęcona twórczości artystów Jan Sas-Zubrzycki i Andrzej Lenik - z pracowni architekta i rzeźbiarza – autor Krzysztof Stefański, wydawnictwo Muzeum Architektury Wrocław[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Lenik Andrzej. youtube.com. [dostęp 2023-03-12].
  2. a b c d e f g Lenik Andrzej. tarnowskiekoscioly.net. [dostęp 2023-03-12].
  3. a b W Krośnie przypomniano dorobek architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. kultura.onet.pl. [dostęp 2023-03-12].
  4. Andrzej Lenik. krosno.artlookgallery.com. [dostęp 2021-01-12].
  5. Jan Sas-Zubrzycki i Andrzej Lenik - z pracowni architekta i rzeźbiarza. sklep.architekci.pl. [dostęp 2023-03-12].