Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Austriackie Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Austriackie Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych
Österreichischer Berufsverband der Sozialen Arbeit
Państwo

 Austria

Siedziba

Mariahilferstraße 81/1/14, A-1060, Wiedeń

Data założenia

1919

Rodzaj stowarzyszenia

branżowe

Zasięg

krajowe

Położenie na mapie Wiednia
Mapa konturowa Wiednia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Austriackie Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Austriackie Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych”
Ziemia48°11′52″N 16°20′57″E/48,197778 16,349083
Strona internetowa

Austriackie Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych (niem. Österreichischer Berufsverband der Sozialen Arbeit, skr. OBDS)[1]austriackie stowarzyszenie branżowe zrzeszające pracowników socjalnych.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze profesjonalne stowarzyszenie pracowników socjalnych w Austrii zostało założone 31 marca 1919 w Wiedniu jako Reichsverband der Fürsorgerinnen. W 1920 stowarzyszenie to stało się ogólnokrajowym. Jego następcą prawnym była Landesgruppe Wien, która w 2017 połączyła się z OBDS. W 2019 obchodzone są uroczystości stulecia organizacji[2].

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie reprezentuje interesy pracowników socjalnych i pedagogów społecznych na terenie całej Austrii. Dzięki grupom specjalistycznym i inicjatywom merytorycznym jest zaangażowane w politykę zawodową i społeczną państwa, w tym tworzenie państwa solidarnego. W swoich działaniach opowiada się za reformami i zmianami w celu zwiększenia możliwości partycypacji obywatelskiej. W poszczególnych krajach związkowych wybierani są rzecznicy krajowi, którzy wraz ze swoim zespołem kształtują działania regionalne stowarzyszenia. OBDS bierze udział w pracach Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych, tak na poziomie europejskim, jak i światowym. Jest członkiem założycielem Austriackiej Konferencji ds. Ubóstwa[2][3][4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]