Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Barnaba da Modena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barnaba da Modena
Ilustracja
Madonna z Dzieciątkiem, 1367, Städel Museum
Imię i nazwisko

Barnaba Agocchiari

Data i miejsce urodzenia

ok. 1328
Modena

Data i miejsce śmierci

ok. 1386
Modena

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

gotyk

Barnaba da Modena, właśc. Barnaba Agocchiari (ur. ok. 1328 w Modenie, zm. ok. 1386 tamże) – włoski malarz epoki trecenta, działający zwłaszcza w Ligurii, Piemoncie i Pizie w drugiej połowie XIV wieku. Znany z przedstawień Madonny z Dzieciątkiem oraz z obrazów mających za motyw Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Jezusa.

Życie i twórczość

[edytuj | edytuj kod]
Poliptyk św. Bartłomieja, 1377–1382, Muzeum Diecezjalne w Genui

Barnaba Agocchiari otrzymał przydomek „da Modena”, ponieważ urodził się i zmarł w tym mieście. Był synem Ottonella i Franceski Cartari. Jego rodzina pochodziła z Mediolanu. Nazwisko rodu, De Agoclaris, urobiono od zawodu pradziadka artysty, Ottona, który osiedlił się w Modenie. Jako artysta Barnaba działał zwłaszcza w Ligurii, Piemoncie i Pizie w drugiej połowie XIV wieku. Jego styl artystyczny został ukształtowany w środowisko malarzy emilijskich, w tym pod wpływem Vitale da Bologna[1]. Wyrazem wpływów tego ostatniego jest obraz Św. Katarzyna, cechujący się dynamizmem i żywą kolorystyką, datowany na 1352 rok, znajdujący się w prywatnej kolekcji w Santiago w Chile. Późniejszą działalność Barnaba da Modena prowadził jednak z dala od regionu swego pochodzenia, głównie w Genui, gdzie, według niektórych dokumentów, mieszkał w latach 1361–1383; 13 października 1361 roku na 3 miesiące zatrudnił malarza Angelo z Florencji, a 18 lipca 1362 roku na 2 miesiące malarza ze Sieny Barnabę di Bruno (w tym ostatnim dokumencie został wymieniony jako „Civis et habitator Januae”[a]). Przez 3 lata malował freski w kaplicy pałacu dożów Genui[1]. 26 kwietnia 1364 roku otrzymał wynagrodzenie za tę pracę (która później uległa zniszczeniu) oraz za obraz ołtarzowy, które to dzieła przyniosły mu duży rozgłos w mieście[2]. W 1370 roku namalował obraz dla ołtarza Loggii dei Mercanti. Później przez pewien czas pracował w Piemoncie[1]. W 1380 roku został zaproszony przez Fabbrica del Duomo w Pizie, gdzie zlecono mu dokończenie cyklu Historie św. Rajnera w Camposanto Monumentale, rozpoczęte przez Andreę di Bonaiuto[3]. W Pizie powstały dwie jego Madonny, obecnie przechowywane w Museo Nazionale di San Matteo[1]. W 1383 roku powrócił do Genui, a ostatni dokument, który go dotyczy, pochodzi z 9 listopada tego roku[3].

Obrazy

[edytuj | edytuj kod]

Barnaba da Modena namalował serię obrazów mających za temat Madonnę z Dzieciątkiem. Pierwszą grupę tworzą obrazy podpisane i datowane przez artystę:

Dwie inne jego prace są podpisane, ale ich daty trudno jednoznacznie odczytać:

  • Madonna z Dzieciątkiem, Palazzo Madama (Museo Civico) w Turynie,
  • poliptyk z kościoła San Dalmazio w Savonie (datowany 1376, później 1386).

Do grupy tej należą jeszcze inne prace, podpisane, ale nie datowane:

W tym samym czasie artysta tworzył też dzieła religijne o tematyce odległej od ikonicznych Madonn z Dzieciątkiem: Koronacja Najświętszej Maryi Panny, wyobrażenia Trójcy Świętej, Ukrzyżowania i Apostołów[2].

Język malarski Barnaby da Modena ukształtował się pod wpływem szkoły emilijskiej. Później zaznaczyły się wpływy i inspiracje sztuki bizantyńskie (za pośrednictwem malarstwa weneckiego) i gotyckie, które zbliżyły go do szkoły sieneńskiej[1]. Jego sztuka zyskała szeroki rozgłos w Ligurii i na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego[3], w tym w Hiszpanii[2].

  1. łac. Obywatel i mieszkaniec Genui.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Associazione Storico-culturale S. Agostino di Cassago Brianza: AGOCCHIARI BARNABA. www.cassiciaco.it. [dostęp 2017-02-24]. (wł.).
  2. a b c d e A. Bianchi w: Treccani.it: BARNABA Da Modena. www.treccani.it. [dostęp 2017-02-24]. (wł.).
  3. a b c ARTE.it: Barnaba da Modena Barnaba Agocchiari. www.arte.it. [dostęp 2017-02-24]. (wł.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]