Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Battista Pininfarina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Battista Pininfarina
Giovanni Battista „Pinin” Farina
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 listopada 1893
Turyn

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 1966
Lozanna

Zawód, zajęcie

projektant samochodów

Dzieci

Sergio Pininfarina

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Battista Pininfarina, do 1962 Giovanni Battista „Pinin” Farina (ur. 2 listopada 1893 w Turynie, zm. 3 kwietnia 1966 w Lozannie) – włoski projektant samochodów, założyciel biura projektowego Carrozeria Pininfarina.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wychował się jako najmłodszy z 11 rodzeństwa, stąd jego przydomek „Pinin” – najmłodszy, najmniejszy. Wcześnie rozpoczął pracę zakładzie swojego brata, produkującym na zamówienie nadzwozia samochodowe. Tam zetknął się ze znanymi postaciami włoskiej motoryzacji – Vincenzo Lancią i Giovannim Agnellim. W wieku 17 lat dla tego ostatniego wykonywał szkice samochodu Fiat Zero.

W latach 20. przebywał w USA, a po powrocie w 1930 założył własną firmę Carrozeria Pininfarina, specjalizująca się w projektowaniu samochodów i produkcji wersji specjalnych, zwłaszcza o charakterze sportowym. Rosnąca sława pozwoliła mu na współpracę z największymi firmami motoryzacyjnymi. Pininfarina uważany jest m.in. za twórcę sportowego wizerunku samochodów Ferrari. Oparty na jego projekcie samochód Cistalia 202 wraz z siedmioma innymi pojazdami zaprezentowany był w 1951 Museum of Modern Art w Nowym Jorku na pierwszej, powojennej wystawie poświęconej motoryzacji.

W 1962 Battista Farina dokonał oficjalnej zmiany nazwiska na Battista Pininfarina, włączając w nie swój przydomek. W tym samym roku przekazał prowadzenie firmy synowi Sergio Pininfarinie.

W 1963 otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Turynie jako „niekwestionowany lider w projektowaniu nadwozi i twórca włoskiego stylu w designie samochodów”[1]

Tuż przed śmiercią odznaczony został przez Charles'a de Gaulle'a Legią Honorową[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Battista “Pinin” Farina. pininfarina.com. [dostęp 2024-07-25]. (ang.).
  2. No designer had a greater influence. autonews.com. [dostęp 2024-07-25]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Aleksander Rostocki: Poczet twórców motoryzacji. Piekary Śląskie: Wydawnictwo ZP, 2009. ISBN 978-83-61529-18-7.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]