Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Charles Sweeney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Sweeney
Ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1919
Lowell, Stany Zjednoczone

Data i miejsce śmierci

16 lipca 2004
Boston, Stany Zjednoczone

Przebieg służby
Lata służby

1941–1976

Siły zbrojne

 US Army
 US Air Force

Jednostki

393rd Bombardment Squadron,
102nd Tactical Fighter Wing

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa – wojna na Pacyfiku

Odznaczenia
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone) Medal Lotniczy (Stany Zjednoczone) Medal Armii Okupacyjnej (USA) Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA) Medal Służby Obrony Narodowej Armed Forces Reserve Medal Air Force Longevity Service Award

Charles W. Sweeney (ur. 27 grudnia 1919 w Lowell, zm. 16 lipca 2004 w Bostonie) – generał major United States Air Force, pilot bombowca, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.

Zarys biografii

[edytuj | edytuj kod]

9 sierpnia 1945, trzy dni po zrzuceniu bomby na Hiroszimę Sweeney pilotował bombowiec Bockscar (B-29 Superfortress) i zrzucił bombę atomową na Nagasaki (początkowym celem była Kokura, ale cel zmieniono ze względu na złe warunki atmosferyczne). Była to pierwsza bomba, którą Sweeney zrzucił w akcji bojowej na wroga – wcześniej jedynie szkolił pilotów i uczestniczył w lotach testowych. Eksplozja bomby zabiła ponad 74 tys. osób i zniszczyła ok. 60% miasta.

Po II wojnie światowej Sweeney kontynuował karierę wojskową, awansując w 1956 do stopnia generała brygady (ang. Brigadier General). Na emeryturę przeszedł w 1976 w randze generała majora (Major General). Do końca życia bronił decyzji o użyciu broni atomowej, czemu dał wyraz w swojej książce pt. War's End: An Eyewitness Account of America's Last Atomic Mission.

Odznaczony m.in. Srebrną Gwiazdą i Medalem Lotniczym.

Zmarł w szpitalu w Bostonie w wieku 84 lat.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]