Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Chasmotecjum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydostawanie się zarodników przez pękniętą ścianę chasmotecjum

Chasmotecjum (łac. chasmothecium) – rodzaj owocnika u workowców. Jest to podobnie jak klejstotecjum owocnik typu zamkniętego, z którego zarodniki wydostają się dopiero po pęknięciu osłony. Obydwa te typy owocników nazywane bywają czasami otoczniami zamkniętymi. W chasmotecjum worki wyrastają zazwyczaj w pęczku, rzadziej w warstwie na dnie owocnika, podczas gdy w klejstotecjum worki rozmieszczone są w specjalnych lokulach[1]. W niektórych opracowaniach chasmotecja są traktowane jako synonim klejstotecjów[2].

Chasmotecja występują np. u grzybów w rzędzie mączniakowców (Erysiphales). U należących do tego rzędu gatunków mają one podwójną osłonę. Jej wewnętrzna warstwa jest cienka i hialinowa (tzn. bezbarwna i przeźroczysta), zaś zewnętrzna gruba i zmieniająca barwę podczas dojrzewania od bladożółtej do ciemnobrązowej lub brązowoczarnej[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, s. 261, ISBN 978-83-09-01063-0.
  2. a b Erysiphales. Mączniakowce [online] [dostęp 2016-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-14].