Dave Meltzer
Dave Meltzer w 2018 | |
Data i miejsce urodzenia |
24 października 1959 |
---|---|
Zawód, zajęcie | |
Miejsce zamieszkania | |
Narodowość | |
Alma Mater | |
Wydział | |
Małżeństwo |
od 2002 |
Dzieci |
2 (syn i córka) |
Strona internetowa |
David Allen „Dave” Meltzer (ur. 24 października 1959 w Nowym Jorku) – amerykański dziennikarz specjalizujący się w pisaniu o wrestlingu i MMA, twórca newslettera Wrestling Observer Newsletter oraz starszy redaktor sekcji poświęconej MMA w SB Nation. W przeszłości pracował też jako dziennikarz w gazecie Oakland Tribune, gazecie sportowej The National Sports Daily i dla internetowego portalu sportowego Yahoo Sports.
Jest uważany za jednego z pierwszych dziennikarzy zajmujących się wrestlingiem w ważniejszych publikacjach krajowych, pioniera w dziedzinie dziennikarstwa związanego z MMA oraz popularyzatora systemu oceniania walk za pomocą gwiazdek. W 2016 za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Jim Melby Award[1].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się 24 października 1959 w Nowym Jorku jako David Allen Meltzer[2]. Od najmłodszych lat interesował się sportem. Oglądał wrestling i baseball i pisał o baseballu na maszynie do pisania w wieku przedszkolnym. W wieku 9 lat po raz pierwszy zobaczył walkę wrestlerską na żywo. Miało to miejsce w San Jose w Kalifornii. Od tego czasu zaczął robić zdjęcia i nagrywać proma wrestlerów na kasety magnetofonowe. W wieku 10 lat zaczął dystrybuować swoje nagrania i przez krótki czas prowadził amatorskie newslettery[3] California Wrestling Report i Wrestling Gazette[4]. Częste podróże z rodzicami wspomagały jego pasję, umożliwiając mu oglądanie na żywo wydarzeń różnych organizacji wrestlerskich[3].
W czasie studiów na wydziale dziennikarstwa uniwersytetu San José State University pisał artykuły dla Oakland Tribune[4]. W 1979 stacja telewizyjna TBS zaczęła emitować walki wrestlingowe organizacji Georgia Championship Wrestling. Od 1980 Meltzer zaczął rejestrować te walki na swoim pierwszym magnetowidzie i rozprowadzał nagrania wśród fanów wraz z autorskimi reportażami i zestawieniami wyników walk. Sam otrzymywał kasety między innymi ze stanów środkowoatlantyckich i centralnych[3]. W 1982 postanowił na podstawie swojej działalności założyć własny fachowy newsletter, który nazwał Wrestling Observer Newsletter[4]. Tytuł inspirowany był częściowo nazwą brytyjskiego tygodnika The Observer[3].
Po ukończeniu studiów na San José State University Meltzer rozpoczął karierę w zawodzie, mimo to nie przerwał prowadzenia swojego newslettera, traktując to jako hobby. Pisząc o wrestlingu, inspirował się takimi ludźmi jak Larry Matysik, Bill Watts i Paul Boesch. Według Meltzera Wrestling Observer Newsletter miał być bardzo popularny wśród ludzi związanych zawodowo z wrestlingiem. Według jego szacunków subskrybowało go 2/3 osób związanych z Jim Crockett Promotions i Mid-South Wrestling, a także między 1/2, a 1/3 osób związanych z World Wrestling Federation. W 1986 całkowicie poświęcił się zawodowo wyłącznie prowadzeniem i rozwojem newslettera[3]. Jedną z bardziej charakterystycznych elementów biuletynu było ocenianie walk za pomocą gwiazdek w skali od -5 do 5. Według Sports Illustrated Meltzer jest uważany za popularyzatora gwiazdkowego systemu oceniania walk we wrestlingu, chociaż sam Meltzer przyznawał, że inspirował się systemem Norma Dooleya[5].
W 1988 Meltzerem zainteresował się sześciokrotny zdobywca tytułu Amerykańskiego Dziennikarza Roku według National Sports Media Association, Frank Deford, który zaproponował mu pracę reportażysty zajmującego się wrestlingiem w początkującej wówczas gazecie The National Sports Daily. Meltzer uważał, że jego praca dla tej czasopisma pomogła mu w zdobyciu szerszego rozgłosu[3]. Był z nią związany od 1989 do 1991. W 2007 Deford nazwał Meltzera najlepszym dziennikarzem sportowym w Stanach Zjednoczonych[1].
W latach 90. razem z Bryanem Alvarezem prowadził podcasty, które były udostępniane telefonicznie. Linia, dzięki której można ich było posłuchać nazywała się Wrestling Observer Hotline[3].
W 1993 napisał swój pierwszy reportaż o wydarzeniach Ultimate Fighting Championship (UFC), organizacji mieszanych sztuk walki (MMA). Jak sam przyznał, w latach 90. wrestling i MMA były ze sobą blisko związane w Japonii, więc chcąc pisać o japońskim wrestlingu, musiał również interesować się MMA, a kiedy zawodnicy UFC, tacy jak Ken Shamrock zaczęli występować w amerykańskiej organizacji wrestlerskiej WWF, postanowił pisać również o mieszanych sztukach walki w Stanach Zjednoczonych[3].
Między 1999 a 2001 Meltzer i Bryan Alvarez prowadzili podcast Wrestling Observer Live za pośrednictwem portalu streamingowego eYada[3].
W 2008 Meltzer prowadził już stronę internetową, newsletter i pracował dla sportowego portalu Yahoo Sports. 12 czerwca z powodu poczucia zbyt wielkiej presji, jak sam przyznał w jednym z wywiadów, postanowił połączyć swój newsletter z newsletterem Figure Four Weekly Bryana Alvareza[3].
W 2012 został redaktorem naczelnym nowo powstałej strony internetowej MMA Fighting, poświęconej mieszanym sztukom walki i podległej sieci portali sportowych SB Nation[6].
23 lipca 2016 otrzymał nagrodę Jim Melby Award przyznawaną przez George Tragos/Lou Thesz Professional Wrestling Hall of Fame i wręczaną związanym z wrestlingiem historykom i dziennikarzom[3].
Krytyka
[edytuj | edytuj kod]Meltzer przyznał w jednym z wywiadów, że był w przeszłości często krytykowany za ujawnianie sekretów związanych z wrestlingiem i jego funkcjonowaniem. Miał także otrzymywać groźby z tego powodu[3].
Po tym jak w 2010 Meltzer niepochlebnie odnosił się do organizacji Total Nonstop Action (TNA), związany z nią wrestler i menedżer Mick Foley napisał na stronie TNA zawierającą 4 442 słowa tyradę, w której skrytykował Meltzera i oskarżył jego czasopismo o czepialstwo oraz cynizm. Według niego narzekanie Meltzera na to, że trudno mu wczuć się w program, jest nieuzasadnione i prawdopodobnie wynika z tego, że w przeszłości dogłębnie analizował sekrety związane z wrestlingiem[7]. Jeszcze w tym samym roku Mick Foley pogodził się z Dave'em Meltzerem i wystąpił gościnnie w jego podcascie[8].
W 2018 były promotor, wrestler i komentator Jerry Lawler w swoim podcascie Dinner with the King powiedział, że większość wrestlerów nie znosi Meltzera. Wyraził też opinię, że większość promotorów, z samym Lawlerem włącznie, uważało w przeszłości, że Meltzer szkodzi wrestlingowi, eksponując sekrety w czasach, kiedy kayfabe był powszechnie chroniony. Jeden z artykułów Meltzera z 1994 Lawler nazwał fałszywym, a źródła Meltzera nazwał idiotami, szpiegami i zdrajcami pracującymi dla WWE[9].
9 sierpnia 2018 w swoim podcascie wygłosił opinię, że WWE poddało wrestlerkę Peyton Royce transformacji, która miała uczynić ją atrakcyjniejszą, ale bez powodzenia. Dodał, że w NXT Royce wyglądała na lżejszą. Jego wypowiedź została odebrana jako seksistowska i skrytykowana przez inne osoby związane z wrestlingiem, takie jak Renee Young, Beth Phoenix, Eric Bischoff, Ember Moon i Seth Rollins. Dawniej Meltzer sam krytykował WWE za seksistowskie podejście do swoich zawodniczek. 15 sierpnia przyznał, że nie powinien był wygłaszać podobnych opinii i przeprosił[10].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Mieszka w Campbell w stanie Kalifornia. Ożenił się w 2002 i w tym samym roku doczekał się syna, którego nazwał Cody na cześć Cody’ego Rhodesa. W 2010 urodziła mu się córka[3].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Dave Meltzer: Tributes : remembering some of the world's greatest wrestlers. Etobicoke, Ontario: Winding Stair Press, 2001. ISBN 1553660854. OCLC 47786647.
- Dave Meltzer, Bret Hart: Tributes II : remembering more of the world's greatest professional wrestlers. Champaign, Illinois: Sports Pub, 2004. ISBN 1-58261-817-8. OCLC 56915547. [dostęp 2019-02-02].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Dave Meltzer to receive Melby Award [online], Online World of Wrestling [dostęp 2019-01-30] (ang.).
- ↑ Dave Meltzer [online], Wrestlingdata.com [dostęp 2019-02-02] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Patric Laprade , Melby Award for Meltzer proper recognition for pioneering work [online], canoe.com [dostęp 2019-01-30] (ang.).
- ↑ a b c Dave Meltzer: Tributes : remembering some of the world's greatest wrestlers. Etobicoke, Ontario: Winding Stair Press, 2001, s. xv. ISBN 1553660854. OCLC 47786647.
- ↑ Dan Greene , The history of wrestling match star ratings [online], Sports Illustrated, 15 sierpnia 2018 [dostęp 2019-01-30] (ang.).
- ↑ Dave Meltzer [online], MMA Fighting [dostęp 2019-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-04] .
- ↑ Keith Harris , The madness of TNA's King Mick Foley [online], Cageside Seats, 24 sierpnia 2010 [dostęp 2019-02-02] (ang.).
- ↑ Keith Harris , Mick Foley buries the hatchet with Dave Meltzer on Wrestling Observer Radio, speaks frankly about concussions [online], Cageside Seats, 10 października 2010 [dostęp 2019-02-02] (ang.).
- ↑ Michael McClead , Jerry Lawler Calls Out Dave Meltzer; Details Early Struggles With Bret Hart [online], Wrestle Zone, 18 maja 2018 [dostęp 2019-02-03] (ang.).
- ↑ Alfred Konuwa , Twitter, WWE Superstars Drag Remorseful Dave Meltzer Over Disturbing Comments About Peyton Royce [online], Forbes [dostęp 2019-01-30] (ang.).