Dyskusja:Bruk
Bez tytułu
[edytuj kod]Nie wiem, czy znam na tyle polski, dlatego raczej zapytam. Czy kostka brukowa może być wyłącznie z betonu? Nie może być z granitu? --Luděk 21:22, 8 paź 2004 (CEST)
kostka betonowa to wymysł ostatnich czasów, taka namiastka prawdziwych kocich łbów z granitu, wapienia i innych skał. -- niepodpisany komentarz użytkownika Siałababamak (dyskusja | wkład) 21:25, 8 paź 2004 (CEST)
Oczywiscie ze bruk to nie tylko beton wlasciwie jestem zaskoczony polaczeniem bruku z betonem dosc popularne byly kostki bazaltowe bardzo efektowny czarny wyglad prawdopodobnie stosunkowo niska cena w odruznieniu od kamieniu ktury trzeba mechanicznie obrobic niestety bazalt jest bardzo sliski zwlaszcza zima (walkman) -- niepodpisany komentarz użytkownika 76.172.3.94 (dyskusja | wkład) 20:33, 30 lis 2007 (CET)
proszę nie kasować informacji o nawierchni z polnego kamienia, tym bardziej, że jest widoczna na zdjęciu. i do niedawna tylko taka nawierzcnia była rozumiana jako bruk--Vinylpiotrek (dyskusja) 18:38, 24 sie 2008 (CEST)
"Niestety"
[edytuj kod]Niestety do dzisiaj rozbierane są jezdnie posiadające wartość zabytkową (budowane w XVIII i XIX wieku) i zastępowane kostką betonową .
- POV - najwyraźniej ktoś uważa, że lepiej jednak zastąpić kostką betonową? Jakieś źródło pewnie by się przydało. 195.13.38.204 (dyskusja) 22:40, 24 lis 2011 (CET)
Bruk vel Kocie łby.
[edytuj kod]W sumie to ja też nie wiem, czy znam język polski dość dobrze. Wydaje mi się jednak, że bruk ma się do kocich łbów jak mercedes do malucha.
Kocie łby - tak można powiedzieć o nawierzchni z kamieni polnych (otoczaków). Jedzie się po tym, hmm...
Natomiast bruk to nawierzchnia ekskluzywna (może trochę przesadziłem), ale jednak po bruku to jeździć się da. Bruk jest z kostki bazaltowej. Tylko taki rodzaj nawierzchni u nas nazywało się brukiem. Rozumiem, że młode pokolenie pomału zapomina o takich rodzajach nawierzchni, w mojej młodości jednak na trylinkę mówiło się trylinka, na bruk bruk, a na kamienie polne kocie łby. Teraz to wszystko to bruk?
Jestem gotów zgodzić się na nazwanie nowoczesnej kostki betonowej brukiem, ale ciężką mi zaakceptować nazywania tak nawierzchni z kamieni polnych. Czy tylko ja tak mam? --Ebabaj (dyskusja) 23:31, 10 cze 2014 (CEST)
- Za moich czasów (60 - 70) w Łodzi bruk to były kocie łby. Kostka to była kostka. Nigdy nie słyszałem żeby ktoś używał tych nazw wymiennie. Być może więc nazwy te i ich konotacje były regionalne. Hwyhobo (dyskusja) 17:21, 21 lis 2022 (CET)
bruk drewniany
[edytuj kod]We Wrocławiu spotykane są fragmenty bruku drewninego, np. w bramach kamienic budowanych na przełomie XIX i XX wieku. Najczęściej spotykanie w zadaszonych ciągach komunikacyjnych, np. wjazd od frontu ulicy na powdórze kamienicy. Deski są cięte w niewielkie elementy i układane "na sztorc". Dobrze zachowane przykłady na Przedmieśiu Oławskim lub na ulicy Podwale. -- niepodpisany komentarz użytkownika 195.235.63.196 (dyskusja | wkład) 13:56, 27 cze 2014 (CEST)
- Drewniana kostka brukowa wspomniana jest także w artykule Ulica Stanisława Moniuszki w Łodzi. SpiderMum (dyskusja) 02:31, 8 mar 2017 (CET)