Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Dyskusja:Konsul rzymski

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W 342 r. p.n.e. po raz pierwszy w historii urząd objęło dwóch plebejuszy nie dlatego że musiało, lecz że mogli - co najmniej jeden musiał pochodzić z plebejuszy. Od 180 r. p.n.e. aby móc kandydować na ten urząd, trzeba było mieć ukończone 43 lata oraz mieć "zaliczone" inne, niższe urzędy państwowe. Od 153 r. p.n.e. rozpoczynali urzędować z dniem 1 stycznia. Po upływie kadencji konsulowie stawali się prokonsulami i obejmowali władzę nad którąś z prowincji.

Ze zgłoś błąd

[edytuj kod]

W rozdziale zakres władzy jest napisane że konsulowie swoje uprawnienia w dziedzinie sądownictwa karnego utracili na rzecz pretora i cenzora. W rzeczywistości utracili na rzecz cenzora i edyla kurulnego, który zajmował sie takze sprawami niewolników itp.

Zgłoszono: kamil, 15:31, 14 kwi 2007 (CEST) a beznadzieja!

Wyjasnienia

[edytuj kod]

1/ Co do pierwszego plebejskiego konsula, to moje zrodlo podaje: "W r. 367 p.n.e., na podstawie lex Licinia Sextia, jeden z nich winien byc plebejuszem, odebrano im uprawnienia w dziedzinie sadownictwa cywilnego, przekazawszy je pretorom" (Prawo rzymskie, Słownik encyklopedyczny, red. Witold Wołodkiewicz, WP Warszawa 1986, s.40). Dopiero - wedlug tego zrodla - w 342 roku p.n.e. podjeto uchwale o wyborze DWÓCH konsulow sposrod plebejuszy. Rok 320 p.n.e. w ogole nie pada.

2/ funkcja honorowa - byc moze jest tak, jak piszesz, ale widocznie udzial w postepowaniu niespornym nie wymagalo zaangazowania wyzszego urzednika, mogl wystarczyc udzial urzednika o statusie honorowym. Widocznie nie mial zadnych faktycznych uprawnien. Stad moje zrodlo stwierdza dosc wyraznie: "W okresie cesarstwa c. nie posiadali zadnych uprawnien, zas ich urzad mial charakter czysto honorowy" (j.w. s. 41).

3/ zwolywanie senatu - ta informacja znajduje sie w sekcji dotyczacej ogolnego zakresu wladzy konsulow. Moje dwa zrodla wypowiadaja sie na ten temat w ten sposob: "mieli takze ius agendi cum populo: zwolywali posiedzenia senatu i przewodniczyli im" (Prawo rzymskie, Słownik encyklopedyczny, red. Witold Wołodkiewicz, WP Warszawa 1986, s.41). Dalej potwierdzono inne uprawnienia, podane w hasle. Inne zrodlo: "Konsulowie kontrolowali dzialalnosc wszystkich urzednikow (z wyjatkiem trybuna ludowego), mogli niewazniac i zmieniac ich zarzadzenia, zwolywac senat i zgromadzenie ludowe" (O. Jurewicz, L. Winniczuk, Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym, PWN 1968, s. 367). Ale wrzuce zrodlo przy swojej edycji, zeby nie bylo watpliwosci, skoro nie we wszystkich zrodlach jest o tym mowa.

4/ W kwestii coerictio, to w polska wersja ma wlasnie tak (Prawo rzymskie, Słownik encyklopedyczny, red. Witold Wołodkiewicz, WP Warszawa 1986, s.34).--Waldemar Owczarczak (dyskusja) 11:52, 26 wrz 2012 (CEST)[odpowiedz]