Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Dyskusja:Manga

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

strona zupdatowana

[edytuj kod]

Z pomocą znajomego przetłumaczyłem wpis z angielskiej wiki, omijając nieliczne fragmenty (głównie te skupiające się na USA, było ich niepotrzebnie dużo jak na polską wiki) bo wasz wpis był śmiechu warty Usunałem niedziałające linki. Szablon na początku nie wiem jak zrobić, jak ktoś się chce pobawić to niech go naprawi albo usunie. Jeśli o czymś nie wspomniałem to znaczy że nie pamiętam XD PS: Pisownia czeka na poprawe

--Neowired 17:28, 22 gru 2005 (CET)[odpowiedz]


Tłumaczenie?

[edytuj kod]

Jest kulawe, wręcz nieudolne. "Niewielka ilość całkowitego mangowego rynku w Japonii doczekuje się adaptacji w formie anime, zazwyczaj po tym gdy dany tytuł będzie cieszył się powodzeniem. Historie często są modyfikowane, by lepiej odpowiadały większości rynku i mieściły się w regulacjach związanych z animacją."- co to za styl? Nie bardzo wiadomo o co chodzi. Stosujesz trzy czasy w jednym zdaniu i dlatego brzmi ono pokrętnie co najmniej! Kalki językowe zawsze brzmią sztucznie.Behemot53 (dyskusja) 15:55, 9 mar 2010 (CET)[odpowiedz]

Sen żony rybaka

[edytuj kod]

To drzeworyt Hokusaiego, będący wprawdzie prapradziadkiem mangi, ale nie należący do samej definicji tego pojęcia. Szczególnie, że manga to hasło dość ogólne, i wlepianie do niego specyficznie erotycznego obrazka zafałszowuje jego właściwy odbiór.


Dobrze, jak uważasz. Sen żony rybaka znalazłem na francuskiej wikipedii pod hasłem „manga” i pomyślałem, że stanowi ciekawe uzupełnienie do hasła.
Na swojej stronie napisałeś, że interesujesz się Japonią, tak więc pomyślałem, że pomożesz mi rozwiązać pewien problem z pisownią. Chodzi mi o wyraz, który obecnie w artykule zapisany jest jako tokoban. Zobaczyłem go kiedyś w jakimś artykule, już nie pamiętam, skąd pochodził i o czym był. W każdym bądź razie jest to jakaś spolszczona wersja. Wyraz, po transkrypcji z japońskiego, właściwie zapisuje się jako tankōbon (lub tankoubon). Wyraz tokoban jest bardzo rzadko u nas spotykany, podobnie jak tankōbon, dlatego nie potrafię zdecydować, który wybrać. Może Ty pomożesz mi rozwiązać ten problem? Inne terminy z zakresu mangi i anime pozostają u nas w oryginale japońskim, chyba że znalazło się jakieś ogólnoprzyjęte spolszczenie, więc chyba powinien jednak być tankōbon, tym bardziej, że częściej można się z nim spotkać w światowym Internecie, a o tokobanach wie mało kto? Pottero 18:30, 11 wrz 2005 (CEST)[odpowiedz]

Usagi Yojimbo

[edytuj kod]

Autor pisze: "Poniżej znajduje się lista niektórych mang, które zostały dostrzeżone także poza granicami Japonii" , a poniżej wymienia "Usagi Yojimbo". Problem w tym iż ta manga nigdy nie została orginalnie wydana w Japonii, tylko w USA. --Lochkins 16:22, 2 cze 2007 (CEST)[odpowiedz]

Twórca sam sobie przeczy, jego zdaniem „Usagi Yojimbo” należy do grupy mang, jednak 1 z podanych przez autora wyznaczników mangi jest jej styl czytania. „Usagiego” natomiast czytamy w sposób taki jak europejskie komiksy. To że została, jak pisze z osoba powyżej wydany w USA tylko utwierdza mnie w przekonaniu iż nie jest to manga, a po prostu niezwykły komiks o historii japońskich wojowników za czasów mieczy, ninja i dawniejszej stolicy ( w Usagim jest to edo) 88.156.177.26 (dyskusja) 19:15, 25 wrz 2023 (CEST)[odpowiedz]

Ze zgłoś błąd

[edytuj kod]

man- swawolne śmiałe a nie wolne, niepohamowane

Zgłosił: Manfred Zyczkiński 89.77.101.87 (dyskusja) 20:10, 11 mar 2008 (CET)[odpowiedz]

Linki

[edytuj kod]

Proponuje dodać do linków zewnętrznych serwis http://manga.elx.pl - kilkadziesiąt recenzji mang, biografie i ogólnie artykuły okołomangowe.

Ponadto należy poprawić link do strony Fantazjan :)


http://kurs-manga.pl/ - Serwis poświęcony japońskiej sztuce tworzenia komiksu. Dowiedz się jak rysować mangę krok po kroku.

Serwis skupiający zarówno ludzi rysujących od dłuższego czasu, jak i początkujących. Ponieważ jak wiecie manga w Polsce to nie tylko jej czytelnicy, ale również ludzie ją tworzący - amatorsko i profesjonalnie, np Meago saga

Myślę że przydało by się choć trochę w tym artykule poświęcić również polskim artystom, wielu z nich jest naprawdę zdolnych - lecz nie docenianych.

  1. Link ciekawy i myślę, że moglibyśmy go tu zamieścić, ale bardziej jako Kurs rysowania mangi krok po kroku.
  2. Jeśli jesteś w stanie napisać zwięzły akapit (ewentualnie kilka) o polskich artystach, to zamiast wysuwać propozycje, weź się do pracy i napisz co trzeba ;)
Pozdrawiam Vigilium (dyskusja) 14:38, 17 lip 2009 (CEST)[odpowiedz]
  1. Ad.1 Cieszę się, że link się spodobał i może się na coś przydać, co do opisu i ewentualnego dodania to wolę pozostawić to bardziej doświadczonym użytkownikom - jest to artykuł na temat sporego zadnienia i lepiej niech zdecydują ludzie którzy dłużej w tym siedzą :)
  2. Ad.2 Jak tylko zbiorę odpowiednie informacje, napiszę akapit ze znanymi artystami i trochę o nich. (jestem nowy i nie do końca zapoznałem się jeszcze z interfejsem)

Ja mogę zaproponować kilka linków, które mogły by stanowić uzypełnienie do artykułu:

http://www.polskamanga.pl/artykuly/kurs-rysunku/ - Kurs rysowania mangi od podstaw. Myślę, że pozwolił by poznać zainteresowanym rysowanie mangi w praktyce.
http://www.polskamanga.pl/galeria.html - Dział witryny poświęcony pracom wykonanym przez początkujących i mniej początkujących artystów.
http://www.polskamanga.pl/artykuly/slowniczek-pojec/ - Słowniczek pojęć jako źródło wiedzy o stosowanym słownictwie w zakresie mangi i anime.
http://www.polskamanga.pl/forum/nasza-tworczosc/grafika.html - Dział forum, w którym początkujący rysownicy mogliby zasięgnąć dodatkowych rad.
Owszem, czytałem i wiem, że link do forum może nie spełniać tych zasad, jednak podałem go dla jakby większego zobrazowania cennej zawartości. Czy coś jeszcze nie pasuje?
  • Nie należy wpisywać kilku odnośników prowadzących do podstron tego samego serwisu. Ponadto – jakie wartościowe merytorycznie i dotychczas brakujące informacje znajdują się na tej stronie? Jest to raczej portal społecznościowy – kursy malowania mangi, prezentacje prac itd. Bukaj (dyskusja) 21:11, 3 mar 2011 (CET)[odpowiedz]
Wiem, że nie należy, a dokładniej zgodnie z treścią zasad "nie jest wskazane" (ot drobna różnica). Podałem tylko propozycje linków, a to też różnica. Nurtuje mnie pytanie, dlaczego więc na stronie słowa Anime znajdują się linki, które w moim przekonaniu naruszają te zasady? Przykład z Azunime i złamanie punktu o zakazie zamieszczania linków do recenzji (punkt 8., "Strony, do których nie należy odsyłać"). Co w takim razie wnoszą serwisy informacyjne (Anime Dream i Kasumi Tendo) podane również na tej stronie? Albo ja czegoś nie rozumiem, albo te same zasady nie są dla wszystkich. Pozdrawiam.
Nie ma żadnego odzewu, uznaję to za przyznanie mi racji, a więc wspomniane linki nie powinny pojawić się w w/w sekcji. Dodatkowo mam zastrzeżenia do serwisu Tanuki.pl. W Zasadach wyraźnie wskazano możliwość linkowania "do podstron serwisu", ale tylko do "filmów manga". Zarówno na stronie słowa anime jak i manga ten warunek nie jest spełniony!
Serwis Tanuki funkcjonuje jako oficjalne źródła dla Wiki, do tego stopnia, że ma własne szablony służące do odsyłania do recenzji konkretnych produkcji, więc wszystko jest zgodnie z zasadami. Ja proponuję porzucić typowo polacką zawiść na zasadzie skoro ja nie, to oni też nie. godaidajesz 13:03, 21 mar 2011 (CET)[odpowiedz]
Gdyby była "typowo polacką", to pewnie bym usunął te linki z odpowiednich stron, a tak próbuję coś ustalić. OK, dostałem wyjaśnienie na temat serwisu Tanuki.pl, nie dostałem natomiast odpowiedzi na pozostałe zarzuty z mojej strony.
Dodam jeszcze, że określenie "filmy manga" nie wydaje się być tym co piszący zasady miał na myśli, a wręcz świadczy, że raczej nie wiedział o czym pisze. Czepiam się? Skoro pisze się jakieś zasady, to nie powinno być domysłów o co tak na prawdę chodzi.