Dyskusja wikipedysty:Anhelodona
Witaj w Wikipedii. Gdybyś czegoś potrzebował, to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sam poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznał trzy najistotniejsze zasady Wikipedii:
- Prawo autorskie – przede wszystkim nie łamiemy praw autorskich, więc proszę nie przepisuj treści z internetu, książek czy innych publikacji. Teksty Wikipedii dostępne są na licencji CC-BY-SA 3.0, która pozwala je z kolei kopiować i modyfikować za podaniem autorów i licencji.
- Neutralny punkt widzenia – informacje przedstawiamy w formie bezstronnej.
- Weryfikowalność haseł – dodając informacje, trzeba się opierać na wiarygodnych, opublikowanych źródłach i należy je zawsze wskazywać w bibliografii lub w przypisach. Wiedz, że nie przedstawiamy tu twórczości własnej.
Zauważ, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Na początek polecam wykonanie testowych edycji z pomocą samouczka, dzięki któremu poznasz podstawy edytowania Wikipedii. Serdecznie pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 20:54, 22 mar 2012 (CET)
Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!
[edytuj kod]Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.
Redaktor i takie tam
[edytuj kod]Sam po sobie przeglądaj ;) Mikro uwaga: przy tłumaczeniach artykułów (bo tak mi się wydaje, że tłumaczyłeś z pt wiki) dla pełnej jasności warto w dyskusji hasła dodać Szablon:Przetłumaczony, ewentualnie zaznaczyć tłumaczenie w opisie zmian. Pozdr. Elfhelm (dyskusja) 21:05, 22 mar 2012 (CET)
Ja chociasz późno ,ale tym serdeczniej gratuluję tobie redaktora.Pozdro.--J.Dygas (dyskusja) 20:33, 26 mar 2012 (CEST)
Szablon:Stanowisko infobox
[edytuj kod]Wiem co trzeba zrobić! Napisać do Malarza ⇒ Dyskusja wikipedysty:Malarz pl. On na pewno umie to poprawić. --WTM (dyskusja) 23:25, 22 mar 2012 (CET)
Ad:Wikipedysta:Anhelodona/ważki
[edytuj kod]Ważki czekają :) -- Bulwersator (dyskusja) 23:29, 22 mar 2012 (CET)
- Inne zwierzaki zresztą też: Wikipedysta:Bulwersator/Echo/Images/Animals -- Bulwersator (dyskusja) 23:29, 22 mar 2012 (CET)
Re: stanowisko infobox
[edytuj kod]Poprawiłem. ~malarz pl PISZ 23:33, 22 mar 2012 (CET)
Ad:Erythrodiplax_abjecta
[edytuj kod]Czy samo skrzydło to dobra ilustracja? Może by tak dać ale nie w infoboksie... -- Bulwersator (dyskusja) 00:26, 23 mar 2012 (CET)
- Zastanawiam się, na razie tak skonfigurowałem bota iż zgłosi mi jeśli gdzieś zostanie użyte w infoboksie inne zdjęcie -- Bulwersator (dyskusja) 00:30, 23 mar 2012 (CET)
Ekuje się na górze wpisując {{ek}} i dodać coś od siebie dlaczego.Pozdrawiam.--J.Dygas (dyskusja) 14:31, 24 mar 2012 (CET)
Zaproszenie
[edytuj kod]Cześć. Namawiam do zwiększenia aktywności przy recenzowaniu nominowanych do wyróżnień haseł:
Przyda się każda para rąk i świeże spojrzenie:) Farary (dyskusja) 10:16, 4 kwi 2012 (CEST)