Dyskusja wikipedysty:Hypereides
Witaj w gronie wikipedystów!
Gdybyś czegoś potrzebował, to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sam poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii, zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznał trzy najistotniejsze zasady Wikipedii:
- Prawo autorskie – przede wszystkim nie łamiemy praw autorskich, więc proszę nie przepisuj treści z internetu, książek czy innych publikacji. Teksty Wikipedii dostępne są na licencji CC-BY-SA 3.0, która pozwala je z kolei kopiować i modyfikować za podaniem autorów i licencji.
- Neutralny punkt widzenia – informacje przedstawiamy w formie bezstronnej.
- Weryfikowalność haseł – dodając informacje, trzeba się opierać na wiarygodnych, opublikowanych źródłach i należy je zawsze wskazywać w bibliografii lub w przypisach. Wiedz, że nie przedstawiamy tu twórczości własnej.
Zauważ, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Na początek polecam wykonanie testowych edycji z pomocą samouczka, dzięki któremu poznasz podstawy edytowania Wikipedii. Serdecznie pozdrawiam, Paterm >Odpisz< 15:46, 26 lis 2011 (CET)
Witaj!
[edytuj kod]Cześć, widzę, że zająłeś się tematyką górnictwa i pokrewnych. Co prawda, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale interesuję się nią. Jeśli byś potrzebował pomocy w edycji artykułów, czy w innym wikipedystycznym temacie - daj znać. Pozdrawiam Pawel Niemczuk (dyskusja) 23:12, 13 lut 2012 (CET)
- Z racji tego, że pochodzę z Górnego Śląska interesują mnie bardziej zagadnienia górnictwa głębinowego, w szczególności sprawy związane z likwidacją zakładu górniczego oraz jego ewentualnego wskrzeszenia, tj. wznowienia wydobycia. Co do kopalń odkrywkowych widzę jeden wspólny mianownik - wewnątrzzakładowy transport szynowy. Tj. informacje na temat istniejących i nieistniejących kolei przemysłowych, szerokości stosowanego toru, użytkowanego taboru itd. Jeśli posiadasz tego typu informacje, to z chęcią je wykorzystam jeśli nie na Wikipedii, to w alternatywnym kolejowym projekcie w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa Enkol.pl. Pozdrawiam Pawel Niemczuk (dyskusja) 00:09, 14 lut 2012 (CET)
- Tematyka tzw. kolei piaskowych jest mi dobrze znana. Ich sieć sięga od wschodnich rubieży województwa opolskiego po zachodnie krańce małopolskiego i liczy kilka tysięcy kilometrów. Bardziej mi chodzi o ściśle wewnątrzzakładowy transport szynowy - na terenie wyrobiska, do sortowni itd., w szczególności o kopalniane wąskotorówki. Często stosowano tam nietypowe rozwiązania techniczne, można też spotkać wyjątkowy albo wręcz zabytkowy tabor. Generalnie chodzi mi po głowie stworzenie czegoś na kształt spisu kolejek kopalnianych, cegielnianych itd. Pozdrawiam Pawel Niemczuk (dyskusja) 00:21, 14 lut 2012 (CET)
Ad:Kopalina
[edytuj kod]Dzięki za aktualizację! Mógłbyś dodać w artykule linki do starej i nowej ustawy? Najlepiej korzystając z szablonu {{Dziennik Ustaw}}. Pozdrawiam, Michał Ski (dyskusja) 11:13, 4 mar 2012 (CET)
Witaj! Beau.bot wykrył w zawartości dodanej przez Ciebie strony Dokumentacja geologiczna spore fragmenty będące kopią http://bip.powiat.tczew.pl/sprawy.php?go=pokaz&id_sprawy=264, w związku z tym została ona oznaczona jako naruszająca prawa autorskie. Wikipedia nie może zawierać tekstów objętych prawami autorskimi sprzecznymi z jej licencją. Jeśli stan prawny tego tekstu nie zostanie wyjaśniony, to zostanie on w najbliższym czasie usunięty.
W celu rozwiązania zaistniałej sytuacji zapoznaj się z możliwymi rozwiązaniami:
- Jeśli tekst znajduje się w domenie publicznej lub na licencji kompatybilnej z Wikipedią – wyjaśnij to na stronie dyskusji oraz podaj link potwierdzający licencję skopiowanego tekstu. Sprawdź na jakiej licencji przechowywane są teksty w Wikipedii.
- Jeśli posiadasz prawa autorskie do skopiowanego tekstu lub posiadasz zgodę na publikację zgodną z licencją Wikipedii – zapoznaj się ze stroną Pozwolenia na wykorzystanie.
- Skopiowany tekst wykorzystaj jako źródło do napisania własnego tekstu – miej jednak na uwadze, że nieznaczne przeredagowanie tekstu nadal narusza prawo autorskie, patrz Hasła nieznacznie przeredagowane.
- Skopiowany tekst jest niewielkim fragmentem całości utworu – oznacz taki fragment jako cytat za pomocą przypisu lub odpowiedniego szablonu.
- Upewnij się, czy w historii strony nie ma wersji nienaruszającej prawa autorskiego. Jeżeli jest, to przywróć ją.
- Usuń tekst naruszający prawa autorskie, o ile nie spowoduje to utraty sensu tematu strony.
Pamiętaj, że kopiowanie cudzych tekstów jest naruszeniem praw autorskich i może wiązać z pociągnięciem Ciebie do odpowiedzialności prawnej!
Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie przez robota Beau.bot, którego opiekunem jest Beau.
Jeśli robot popełnił błąd, przepraszamy! Koniecznie skontaktuj się z jego opiekunem – kliknij tu, by zostawić wiadomość.
Beau.bot (dyskusja) 20:22, 11 kwi 2012 (CEST)
- Witaj, ja się nie zajmuję obsługą zgłoszeń o NPA. Bot zadziałał prawidłowo, ponieważ wykrył skopiowany tekst, więc z mojej strony niczego poprawiać nie trzeba. Beau (dyskusja) 08:15, 12 kwi 2012 (CEST)
Ad:Dyskusja_wikipedysty:Michał_Sobkowski (Pierwiastek promieniotwórczy)
[edytuj kod]Poprawiłem, ale przecież mogłeś to zrobić sam, na tym polega wspólne dopracowywanie haseł w Wikipedii! :-) Definicję ze SJP zamieniłem na definicję z encyklopedii chemicznej. Do artykułów specjalistycznych znacznie lepiej korzystać ze źródeł specjalistycznych niż ogólnych. Zob. Wikipedia:Standardy artykułów/związek chemiczny, ramka w sekcji "Przypisy – zalecenia". Pozdrawiam, Michał Ski (dyskusja) 20:23, 11 kwi 2012 (CEST)
PS Na stronach dyskusji, głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok, po prawej). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach, ale powinien zawierać Twój nick.
Witaj, czy w źródłach jest w którym roku otrzymał poszczególne odznaczenia? Taka informacja by pomogła uściślić kategorie które dodałem. Poza tym proszę uzupełnił artykuł o linki wewnętrzne. Pozdrawiam, Plushy (dyskusja) 19:33, 15 kwi 2012 (CEST)
Czy wiesz, że...
[edytuj kod] Strony Straty eksploatacyjne i Straty pozaeksploatacyjne zostały wstawione do rubryki „Czy wiesz” na stronie głównej 1 maja 2012. Dziękujemy i prosimy o więcej. |
W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Magalia (dyskusja) 11:54, 1 maj 2012 (CEST)
Prośba o źródła w artykule Robota geologiczna
[edytuj kod]Dziękujemy za napisanie artykułu Robota geologiczna. Prosimy, dodaj jeszcze w tym artykule źródła, tzn. materiały, w oparciu o które artykuł ten został przez Ciebie napisany. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu zamieść proszę w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Jeśli w artykule występują treści nieoczywiste czy drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także konkretnych danych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami możesz zadać pytanie na stronie pytań nowicjuszy lub zgłosić się po pomoc do przewodnika. Możesz też spotkać się z wikipedystami podczas cotygodniowych warsztatów w Warszawie.
(To jest automatyczny komunikat. W razie pytań możesz także skontaktować się z wikipedystą Marek Mazurkiewicz (dyskusja).)
Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!
[edytuj kod]Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)
Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.
Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 15:15, 6 maj 2012 (CEST)
re: fresz markiet
[edytuj kod]Artykul na pewno jest do przerobki, ale sam portal wydaje sie byc na granicy encyklopedycznosci. Jak chcesz, mozesz zglosic: do Poczekalni. Pozdrawiam serdecznie, Paterm >Odpisz< 01:06, 8 maj 2012 (CEST)
Redaktor
[edytuj kod]Niech Ci uprawnienia redaktora służą :) Serdecznie pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 20:30, 10 maj 2012 (CEST)
Ładowanie zdjęć
[edytuj kod]Ustalono dość dawno, że na pl-Wiki nie będziemy trzymać plików. dlatego ładuj od razu na Commons. Ciacho5 (dyskusja) 23:16, 13 sie 2012 (CEST)
PLIKI
[edytuj kod]Dziękujemy za przesłane przez Ciebie pliki!
Pliki należy jednak ładować od razu do repozytorium Wikimedia Commons (załóż konto).
Wyślij tam swoje pliki, a dzięki temu mogą one w łatwy sposób zostać wykorzystane we wszystkich projektach Wikimedia. Dotychczas przesłane pliki możesz sam załadować na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić o pomoc osobę, która przesłała ci tę notatkę. Zapoznaj się także z zasadami przesyłania plików. Masur juhu? 13:25, 14 sie 2012 (CEST)
Prośba o źródła w artykule Obszar morski
[edytuj kod]Dziękujemy za napisanie artykułu Obszar morski. Prosimy, dodaj jeszcze w tym artykule źródła, tzn. materiały, w oparciu o które artykuł ten został przez Ciebie napisany. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu zamieść proszę w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Jeśli w artykule występują treści nieoczywiste czy drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także konkretnych danych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami możesz zadać pytanie na stronie pytań nowicjuszy lub zgłosić się po pomoc do przewodnika. Możesz też spotkać się z wikipedystami podczas cotygodniowych warsztatów w Warszawie.
(To jest automatyczny komunikat. W razie pytań możesz także skontaktować się z wikipedystą Marek Mazurkiewicz (dyskusja).)
Odp:Robota geologiczna
[edytuj kod]- Jak tyczy się podziemnego to jest podziemny, linkowania były tez do naziemnych.Pozdrawiam--Cojan (dyskusja) 21:29, 29 sie 2012 (CEST)
Robota górnicza
[edytuj kod]Nie będę się kłócić. Zwrócę ci jednak uwagę, że nie zauważyłeś innych zmian w tej edycji ;). Mix321 (dyskusja) 11:05, 2 paź 2012 (CEST)
Prośba o źródła w artykule Misiówka gołotka
[edytuj kod]Cześć. Mógłbyś dodać źródła, najlepiej w formie przypisów, na których się oparłeś, pisząc ten artykuł? Artykułów biologicznych nigdy nie jest za mało i ja się zawsze bardzo cieszę, widząc jakiś nowy, dlatego szkoda by było zostawić go z tym szablonem, kiedy można go uźródłowić. Pozdrawiam, ~Shumkichi napisz wiadomość 00:12, 15 sie 2016 (CEST).
- Well, nie chciałbym zabrzmieć jak ktoś, kto czegoś zabrania, bo tego sam nie lubię, ale wydaje mi się, że jeśli nie ma się choćby jednego najmniejszego źródła, to bez sensu jest publikować artykuł, bo potem zostają takie i mogą przeleżeć nieuźródłowione nawet kilka lat, zanim ktoś je poprawi. No i skoro na enwiki nie ma źródeł i Ty nie możesz ich znaleźć, to bez sensu jest się zabierać za to :< Następnym razem chyba lepiej będzie jednak przetłumaczyć art. poparty źródłami. Pozdrawiam jeszcze raz :D ~Shumkichi napisz wiadomość 01:48, 15 sie 2016 (CEST)
Artykuł nie jest uźródłowiony. Link wewnetrzny do artykułu o Prawie geologicznym i górniczym nie jest źródłem. Źródła powinny występować w formie przypisów i, ewentualnie, bibliografii. I nie muszą to byc artykuły ale choćby sama wspomniana ustawa. Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy jesteś proszony o źródła w artykule. Swoja drogą przydałoby się rozbudować ten artykuł o coś więcej niz definicje prawne. masti <dyskusja> 19:54, 9 lis 2016 (CET)
- proponuję przeczytanie tego co napisałem powyżej. Właśnie pisałęm o tym co może być źródłem. A "przepisy" czyli zasady Wikipedii wymagają ich podania. Równie dobrze mógłbym napisać, zę artykuł jest niepotrzebny bo wynika wprost z przepisów Ustawy. Czy bez artykułu w Wikipedii prawo nie będzie obowiązywać? masti <dyskusja> 09:19, 10 lis 2016 (CET)
- to:
wymienione w art. 162 ust. 1 Prawa geologicznego i górniczego
nie jest źródłem. Jest linkiem wewnętrznym do artykułu o Ustawie. masti <dyskusja> 09:33, 10 lis 2016 (CET)
- to: