Dyskusja wikipedysty:NomenNescio14
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
[edytuj kod]Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Przygodę z Wikipedią najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w swoim brudnopisie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to przeczytaj najpierw strony pomocy dotyczące tworzenia artykułów: ogólne wskazówki → Jak napisać nowy artykuł oraz szczegółowe → Jak napisać doskonały artykuł.
- … jakie mamy zasady tworzenia artykułów?
- Zanim jednak zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz, jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu
{{re|nick}}
, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Zobacz też: Żargon wikipedystów • Tablica ogłoszeń • Praca w wikiprojektach
-- einsbor dyskusja 12:45, 3 sty 2023 (CET)
DNU: Bernard Wiecki
[edytuj kod] Stworzony przez Ciebie artykuł Bernard Wiecki został zgłoszony do poczekalni i toczy się nad nim dyskusja.
Autor tego zgłoszenia ma wątpliwości co do jakości lub encyklopedyczności Twojego artykułu. Jeśli uważasz, że ten artykuł nie powinien zostać skasowany, odnieś się do uwag zawartych w zgłoszeniu. |
Le5zek 11:23, 13 lut 2023 (CET)
- O co chodzi? NomenNescio14 (dyskusja) 11:29, 13 lut 2023 (CET)
- Biogram ks. Wieckiego od dawna istnieje w niemieckiej Wikipedii, w jaki sposób można je ze sobą powiązać? NomenNescio14 (dyskusja) 10:38, 16 lut 2023 (CET)
- Chodzi o to, że Wikipedia nie opisuje wszystkich i wszystkiego, a tylko rzeczy i osoby encyklopedyczne. Na przykład dla hierarchów mamy takie kryteria, których oczywiście nie spełnia. Niskie funkcje, brak konkretnych dokonań czy upamiętnienia. Być może encyklopedyczność dawałoby kandydowanie do Volkstagu, ale raczej wątpliwe. Może figurowanie w Słowniku ...Pomorza. ....Ciacho5 (dyskusja) 11:37, 13 lut 2023 (CET)
- Proponuję, zamiast żołądkować się, poczekaj chociaż kilkanaście godzin na inne głosy w poczekalni. W międzyczasie możesz znaleźć i dodać np. źródła na pozycje na liście, jakie funkcje pełnił w ruchu polskim w WMG, a może cos o upamiętnieniu. Ciacho5 (dyskusja) 13:50, 13 lut 2023 (CET)
- A jakbyś miał chwilę czasu, to spojrzyj w to archiwum, przeczytaj kilkanaście dyskusji (te o celebrytach i aktorkach możesz sobie na razie darować), zobaczysz, jakie argumenty padają z obu stron, jaki jest poziom encyklopedyczności i takie tam. Ciacho5 (dyskusja) 13:54, 13 lut 2023 (CET)
- Biogram ks. Wieckiego od dawna istnieje w niemieckiej Wikipedii, w jaki sposób można je ze sobą powiązać? Tam jako Bernhard von Wiecki. NomenNescio14 (dyskusja) 10:40, 16 lut 2023 (CET)
Zdjęcie
[edytuj kod]Skąd pochodzi Plik:Bernard Wiecki Woclawy.jpg to zdjęcie? Kiedy i gdzie zostało udostępnione publiczności? Obawiam się, że pochodzi z czyjegoś albumu/szuflady i nigdy nie było opublkowane. W takim razie może ciągle być chronione prawami autorskimi. A skoro nie znamy fotografa, to chyba nie powinno być w Commons. Jeśli badałeś sprawę praw, zignoruj tą wiadomość. Ciacho5 (dyskusja) 16:56, 13 lut 2023 (CET)
- Nie ma znaczenia, skąd pochodzi, zdjęcie jest przedwojenne, a zatem ponad 70 lat, czyli nie ma do niego praw autorskich. NomenNescio14 (dyskusja) 19:39, 13 lut 2023 (CET)
- Ma znaczenie: jeśli zdjęcie jest anonimowe, to te 70 lat liczy się od pierwszej publikacji (anonimowej) zdjęcia, nie od daty, kiedy było zrobione. Czyli trzeba wykazać, że źródło z którego pochodzi jest odpowiednio starą publikacją.
- Od daty zrobienia zdjęcia, to prawa autorskie liczą Amerykanie; okres wynosi 120 lat od powstania. Upływa zapewne 1.1.2059.
- Możliwe, że jest PD jako niepodlegające prawu autorskiemu, ale pod warunkiem, że było opublikowane w Polsce bez zastrzeżenia praw przed 1.3.1989. Potrafisz wskazać taka publikację? Ankry (dyskusja) 16:07, 14 lut 2023 (CET)
- Zdjęcie nie było nigdzie publikowane w formie papierowej. NomenNescio14 (dyskusja) 20:32, 14 lut 2023 (CET)
- Przy okazji, ktoś usunął moje własne zdjęcia miejsca po kościele, w którym posługiwał ks. Wiecki, i dawnej plebanii, obecnej szkoły, w której mieszkał. Dlaczego te zdjęcia wypadły? Przecież te miejsca są bezpośrednio związane z życiem bohatera biogramu. NomenNescio14 (dyskusja) 20:49, 13 lut 2023 (CET)
- Ja usunąłem. Po pierwsze, ks. Wiecki nie uświęcał ziemi której dotknął i te miejsca mają niewielki związek. A zazwyczaj robimy tak, że zdjęć nie powinno być więcej niż tekstu, raczej mniej. Zdjęcie kościoła czy szkoły nie mówi o bohaterze nic, a Wikipedia nie jest albumem.
Co do praw autorskich, to liczy się 70 lat od śmierci autora albo jeśli było opublikowane bez zastrzeżenia praw. Ale tu raczej poproszę o pomoc bardziej znających się. Ciacho5 (dyskusja) 20:53, 13 lut 2023 (CET)
Połączenie międzyjęzykowe
[edytuj kod]Robimy przez Wikidane. Załatwiłem, bo to może być trudne dla początkującego. Na później zobacz Pomoc:Interwiki. Ciekawostka: W Wikidanych jest opis w kilku językach. Po angielsku było, że to German priest. Zmieniłem.
Sprawa formalna: Nie pisz w swojej dyskusji, bo prawie nikt tego nie zauważy. Masz pytania nowicjuszy w razie potrzeby lub wątpliwości. Ciacho5 (dyskusja) 10:49, 16 lut 2023 (CET)
- Ok, dziękuję. NomenNescio14 (dyskusja) 17:37, 16 lut 2023 (CET)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Hasło wymaga uzupełnienia źródeł wszystkich podanych informacji najlepiej w formie przypisów (patrz: WP:WER, Pomoc:Przypisy)
- Upewnij się również czy opisywany przez Ciebie temat jest encyklopedyczny (WP:ENCY).
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Mitrovitz (dyskusja) 18:12, 7 mar 2023 (CET)
- Proszę o wyjaśnienie, o co chodzi. Paweł Gackowski ma dwie tablice pamiątkowe, szkołę swojego imienia i biogram w Słowniku Biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego. Ustaliliśmy już przy okazji mojego biogramu Bernarda Wieckiego, że ten słownik jest wystarczająco ency, więc nie rozumiem, o co chodzi. Biogram opracowałem na podstawie podanych źródeł. Nie będę jak jakiś uczniak robił przypisu do każdego zdania. W podanych źródłach i przypisach jest wszystko, co napisałem. NomenNescio14 (dyskusja) 19:09, 7 mar 2023 (CET)
- Uzupełniłem braki i przywróciłem. Pozdrawiam. NomenNescio14 (dyskusja) 19:56, 11 mar 2023 (CET)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Hasło wymaga uzupełnienia źródeł wszystkich podanych informacji najlepiej w formie przypisów (patrz: WP:WER, Pomoc:Przypisy)
- Upewnij się również czy opisywany przez Ciebie temat jest encyklopedyczny (WP:ENCY).
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Mitrovitz (dyskusja) 18:35, 7 mar 2023 (CET)
- To chyba jakiś żart? Augustyn Pawelczyk ma biogram w Polskim Słowniku Biograficznym, więc dyskusja o tym, czy jest ency, jest bezprzedmiotowa. O co chodzi? NomenNescio14 (dyskusja) 19:10, 7 mar 2023 (CET)
- Nie będę robił przypisów do każdego zdania, jeśli korzystam de facto z tego samego źródła. To nie jest poważne. Jestem zawodowym historykiem, napisałem kilka książek, i wiem, jak się robi przypisy. NomenNescio14 (dyskusja) 19:19, 7 mar 2023 (CET)
- Uzupełniłem braki i przywróciłem. Pozdrawiam. NomenNescio14 (dyskusja) 19:55, 11 mar 2023 (CET)
- Nie będę robił przypisów do każdego zdania, jeśli korzystam de facto z tego samego źródła. To nie jest poważne. Jestem zawodowym historykiem, napisałem kilka książek, i wiem, jak się robi przypisy. NomenNescio14 (dyskusja) 19:19, 7 mar 2023 (CET)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Filipnydyskusja 21:36, 27 mar 2023 (CEST)
- Zrobione. Przypisy uzupełnione, tekst przywrócony. NomenNescio14 (dyskusja) 22:53, 27 mar 2023 (CEST)
Z inicjatywy
[edytuj kod]Prosiłbym o niepoddawanie się propagandzie. Akurat premier sporego kraju nie ma nic innego do roboty, tylko wyszukiwać groby do renowacji. Ciacho5 (dyskusja) 22:24, 27 mar 2023 (CEST)
Przypisy
[edytuj kod]Nie będę robił przypisów do każdego zdania Bywa, że robi się po kilka przypisów w jednym zdaniu. Obecnie standartem jest wymaganie co najmniej jednego na akapit. Jeżeli korzystasz z jednego źródła, możesz używać tego samego przypisu wielokrotnie, jest to opisane w Pomoc:Przypisy w sekcji wielokrotne użycie. Przy większych sprawach polecam Szablon:Odn, którym wstawia się przypisy harwardzkie.
W razie kłopotów, pytaj na pytaniach nowicjuszy. Ciacho5 (dyskusja) 22:33, 27 mar 2023 (CEST)
Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. MalarzBOT (dyskusja) 21:58, 28 mar 2023 (CEST)
Rezerwa ogólna i przestrzeganie zasady weryfikowalności
[edytuj kod]Dzień dobry, w nawiązaniu do dodawania nieuźródłowionych informacji dotyczących cmentarza Powązkowskiego, gdyż jak widzę nie tylko ja zwróciłem na to uwagę. Uprzejma prośba o zapoznanie się z podstawową zasadą naszego projektu, którą jest WP:WER. Po pierwsze, rezerwą ogólną ujętą w budżecie państwa dysponuje Rada Ministrów, która może upoważnić, w drodze rozporządzenia, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Finansów do dysponowania rezerwą do wysokości określonych kwot. Link do strony Ministerstwa Finansów z informacją o jej wydatkowaniu nie potwierdza zatem dodanego zdania W 2022 roku z inicjatywy Premiera RP Mateusza Morawieckiego grób został odrestaurowany. Nie potwierdza bowiem ani inicjatora, ani faktu odrestaurowania tego grobu. Dodany przypis musi ściśle potwierdzać dodaną informację. Po drugie, dodawanie tej informacji jest dyskusyjne co do jej encyklopedyczności oraz w świetle zasady WP:WAGA. W przypadku wątpliwości sugeruję rozpoczęcie dyskusji w Kawiarence, aby więcej kolegów mogło się wypowiedzieć. A do tego czasu proszę powstrzymać się od dalszych rewertów. Dziękuję bardzo. Boston9 (dyskusja) 22:24, 28 mar 2023 (CEST)
- Informacja o tym, z czyjej inicjatywy zrealizowano renowacje grobów ministrów na Starych Powązkach jest łatwo weryfikowalna właśnie pod podanym linkiem.
- Zgodnie z informacją Ministra Finansów dot. rozdysponowania rezerwy ogólnej do 31 grudnia 2022 r.: https://www.gov.pl/attachment/e998d5c7-82c8-4007-a30b-7b3119f06456
- Fundacja Stare Powązki otrzymała środki na mocy Zarządzenia nr 237 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie przyznania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem dla Fundacji Stare Powązki na dofinansowanie realizacji zadania publicznego pn. „Renowacja 52 nagrobków Ministrów na Starych Powązkach w Warszawie".
- Projekt był więc realizowany na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.
- Co więcej informacja o tym, czyja była to inicjatywa wielokrotnie pojawiała się wypowiedziach medialnych przedstawicieli rządu. Przykładowa informacja: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0ehcxJZZcQpdLzaAarbMeSKoMXPVpehEWXRxBZLbeYZn53JwVoUVtut5vpJKxhF5fl&id=101937359215731&__cft__[0]=AZXGr2UQB21liE-V1I5wo3mipZ7UI0VzNHxE7AwP3R7MLcFGwWE_ifiIVWbMd3OmCP-ZLBnX6GJC0TKluMnVpPFP9xAm_aUA0_0lXyBYd7e96URkK-e24O58tKNduPD8Zy0yAWsni0WDa1qqjhSc64LLwtk27IwoaCnTKOIFwXL_8qZgWpTufeq10UWNpB6CxmaOXT5XH598OpMRG3bAGL6ZkP37lmaa2TF-fYJ5_pc4PgVpgoP9jY2TdcZqVtwi7Mk&__tn__=%2CO%2CP-y-R
- Także tutaj: http://www.dziedziczak.pl/multimedia/na-starych-powazkach-odslonieto-epitafium-poswiecone-wladyslawowi-soltanowi-ministrowi-spraw-wewnetrznych-w-rzadzie-wladyslawa-grabskiego-w-1923-roku-5050.html
- Informacje dot. projektu dostępne na stronie Fundacji Stare Powązki: https://fundacja.stare-powazki.pl/trwaja-prace-konserwatorskie-przy-nagrobkach-ministrow-ii-rp/ NomenNescio14 (dyskusja) 01:40, 29 mar 2023 (CEST)
- Prośba o dokładne przeczytanie jeszcze raz tego, co napisałem powyżej. 1. zasada WP:WER wymaga, żeby podany przypis dokładnie i precyzyjnie potwierdzał dodana treść. Informacja o przyznaniu rezerwy ogólnej ani nie potwierdza inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, ani tego, że prace zostały wykonane. Dodanie takiego linku do dodanej treści nie jest zaakceptowane, gdyż stanowi tzw. fałszywe uźródłowienie, do tego z elementami twórczości własnej (WP:WER). Oba zachowania nie są akceptowane w naszym projekcie. Jeżeli nie mamy jakościowych źródeł, które w 100% potwierdzają treść, nie dodajemy jej. Łamanie tej zasady może zakończyć się blokadą konta. 2. Wikipedia jest encyklopedią co oznacza że nie dodajemy tutaj wszystkich informacji, które są dostępne − dokładnie tak samo jak w papierowej encyklopedii. Dodajemy wyłącznie ważne, wyselekcjonowane, istotne dla tematu hasła (w tym przypadku biogramu). Czy informacja o renowacji grobu, który w przeszłości mógł być odnawiany przez rodzinę kilkukrotnie (i będzie wielokrotnie odnawiany w przyszłości) jest zatem encyklopedyczna i powinna być za każdym razem umieszczona w encyklopedii? Moim zdaniem nie jest i nie powinna. I jak widzę koledzy wycofujące Twoje edycje podzielają w komentarzach to zdanie. Prośba o uwzględnienie tych uwag. Dziękuję. Boston9 (dyskusja) 08:15, 29 mar 2023 (CEST)
- Rozumiem ten pogląd, niemniej trudno się z nim zgodzić. Wskazałem wyżej źródła jednoznacznie wskazujące na inicjatora projektu - czy wobec tego właściwe będzie dodanie większej liczby odnośników?
- Czy tego typu informacje powinny być na Wikipedii? Jestem przekonany, że tak - standardem przy postaciach historycznych (a do takich niewątpliwie zaliczają się ministrowie II RP) jest nawet cały akapit dotyczący upamiętnienia danej postaci, czy w to w formie tablic, pomników, nazw ulic, szkół itp. - wraz z opisem, kiedy te upamiętnienia powstały i w jakich okolicznościach. Jedną z form upamiętnienia jest nagrobek, a w opisywanych przypadkach najczęściej w dodatku bardzo okazały (często to też jedyne upamiętnienie tych postaci). Stąd też wydaje się słuszne, aby przy ministrach II RP zawrzeć zarówno informację o tym, kto i w jakich okolicznościach postawił grobowiec (jeśli jest znane; szczególnie jeśli nie była to rodzina), jak również kiedy dochodzi do znaczących zmian (np. zniszczenie, ale i znaczący remont - w opublikowanych przypadkach widać, że były to prace prowadzone na bardzo dużą i dotychczas niespotykaną skalę). NomenNescio14 (dyskusja) 00:05, 30 mar 2023 (CEST)
- Informacja, że projekt został zrealizowany z inicjatywy premiera znalazła się na stronie Fundacji Stare Powązki: https://fundacja.stare-powazki.pl/nagrobki-ministrow-ii-rp-odnowione/ Mam nadzieję, że to już jednoznacznie przesądza sprawę. NomenNescio14 (dyskusja) 19:12, 11 kwi 2023 (CEST)
- Prośba o dokładne przeczytanie jeszcze raz tego, co napisałem powyżej. 1. zasada WP:WER wymaga, żeby podany przypis dokładnie i precyzyjnie potwierdzał dodana treść. Informacja o przyznaniu rezerwy ogólnej ani nie potwierdza inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, ani tego, że prace zostały wykonane. Dodanie takiego linku do dodanej treści nie jest zaakceptowane, gdyż stanowi tzw. fałszywe uźródłowienie, do tego z elementami twórczości własnej (WP:WER). Oba zachowania nie są akceptowane w naszym projekcie. Jeżeli nie mamy jakościowych źródeł, które w 100% potwierdzają treść, nie dodajemy jej. Łamanie tej zasady może zakończyć się blokadą konta. 2. Wikipedia jest encyklopedią co oznacza że nie dodajemy tutaj wszystkich informacji, które są dostępne − dokładnie tak samo jak w papierowej encyklopedii. Dodajemy wyłącznie ważne, wyselekcjonowane, istotne dla tematu hasła (w tym przypadku biogramu). Czy informacja o renowacji grobu, który w przeszłości mógł być odnawiany przez rodzinę kilkukrotnie (i będzie wielokrotnie odnawiany w przyszłości) jest zatem encyklopedyczna i powinna być za każdym razem umieszczona w encyklopedii? Moim zdaniem nie jest i nie powinna. I jak widzę koledzy wycofujące Twoje edycje podzielają w komentarzach to zdanie. Prośba o uwzględnienie tych uwag. Dziękuję. Boston9 (dyskusja) 08:15, 29 mar 2023 (CEST)
Pomijając, że lepiej na Commons ładować, to opis, że wszystko jest nieznane jest mało prawdopodobny (znalazłeś gdzieś wycięte z gazety zdjęcie i wiesz kto to?) to i nie gwarantuje PD. Spróbowałem "nasłać" na sprawę kogoś znającego się na prawie autorskim, postaraj się to wyprostować. Ciacho5 (dyskusja) 22:57, 29 mar 2023 (CEST)
- Nie mam pojęcia, skąd wzięło to nadleśnictwo, ale nie sądzę, żeby ktoś miał o to pretensje: https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Koscierzyna/photos/a.169890086391183/1572807236099454/?type=3 NomenNescio14 (dyskusja) 23:07, 29 mar 2023 (CEST)
- Nadleśnictwo nie podaje źródła fotki, ale to zapewne z jakiejś starej gazety jest. To postać powszechnie znana na Kaszubach, pewnie kopie tego zdjęcia były setki razy powielane. A zdjęcie jest chyba z lat 20 XX w. NomenNescio14 (dyskusja) 23:10, 29 mar 2023 (CEST)
- Nie możesz zakładać nikt nie będzie miał pretensji. Dura lex i tak dalej. Poczekajmy na reakcję obeznanych. Ciacho5 (dyskusja) 23:13, 29 mar 2023 (CEST)
- ok NomenNescio14 (dyskusja) 23:17, 29 mar 2023 (CEST)
- Czy w takim razie załadować zdjęcie przez Commons? NomenNescio14 (dyskusja) 23:31, 29 mar 2023 (CEST)
- ok NomenNescio14 (dyskusja) 23:17, 29 mar 2023 (CEST)
Wgrywanie fotografii
[edytuj kod]Dzień dobry, na przykładzie wgranego zdjęcia Wandy Ajdels kilka kolejnych próśb dotyczących grafiki:
- zgodnie z przyjętą zasadą, fotografie wgrywamy wyłącznie na Wikipedia Commons, nie bezpośrednio na Wikipedię. Nie dodajemy pracy kolegom, którzy będą musieli je tam potem przenosić
- bardzo dokładnie i precyzyjnie należy wypełniać pola „Data”, „Źródło” i „Autor” oraz „Licencja” potwierdzające, że można je wgrać i wykorzystać.
- w polskojęzycznej i każdej Wikipedii ściśle przestrzegamy prawa autorskiego. Nie wgrywamy żadnych grafik z niewyjaśnionym stanem prawnym − z uwagi na bezpieczeństwo prawne wgrywającego i naszych Czytelników, którzy mogą takie zdjęcie pobrać i wtórnie wykorzystać wiedząć, że w polskojęzycznej Wikipedii jest prezentowana wyłącznie tzw. wolna grafika.
W przypadku wątpliwości (np. w szczególności doboru właściwej licencji) zawsze warto obejrzeć jak zostały opublikowane podobne grafiki. W opisie zdjęcia p. Wandy Ajdels, wgranego błędnie na Wikipedię zamiast na Commons, brak jest dowodu, że Yad Vashem udostępniło tę pracę na licencji CC-BY SA 3.0. Niniejszym usuwam tę fotografię, podobnie jak i Franciszka Banasia. Bardzo proszę o przestrzeganie powyższych zasad. Dziękuję. Boston9 (dyskusja) 08:36, 31 mar 2023 (CEST)
- Drobny dodatek: Istnieje trochę plików w zasobach pl-Wiki, których na Commons nie wrzucamy. Jest tak dlatego, że niektóre mogą być na wolnej licencji w Polsce, a nie mogą w innych krajach. Jakoś tak jest i są to sprawy prawne, poza moim zasięgiem. Jednak to wyjątki i zazwyczaj, jak napisano, ładujemy na Commons. Ciacho5 (dyskusja) 10:27, 31 mar 2023 (CEST)
Czy wiesz – Franciszek Banaś
[edytuj kod]Strona Franciszek Banaś została zgłoszona 31 marca 2023 do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej. W tej dyskusji mogą pojawić się ewentualne komentarze i zastrzeżenia – prosimy o uwagę. |
Dziękujemy i prosimy o więcej, Nowy15 (dyskusja) 15:26, 31 mar 2023 (CEST)
Dzień dobry! Mam jedno pytanie dotyczące nowego artykułu Twojego autorstwa (swoją drogą – bardzo dobrego :)).
Irena Bawół była córką Józefa i Katarzyny [...], zatem już nie żyje, tak? Przydałaby się informacja o jej śmierci, ale nie jestem w stanie sam znaleźć.
Poza tym szczegółem wszystko jak dla mnie w porządku!
Pozdrawiam. – Tabrus (dyskusja) 10:42, 1 kwi 2023 (CEST)
- Wszystkie znane mi źródła niestety nie podają tej informacji. Zmieniłem ten fragment by nie brzmiał tak sugerująco. NomenNescio14 (dyskusja) 15:11, 1 kwi 2023 (CEST)
Dzień dobry. Co do nowego artykułu Twojego autorstwa – znalazłem pewien błąd (który już poprawiłem), otóż według jednego z przypisów 14 czerwca 1998 tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymała Lucyna Bauer, a nie – jak to było w pierwotnej wersji artykułu – Wincenty i Jadwiga Antonowiczowie.
Dodałem też przypis do wymienionej w bibliografii pozycji, żeby nie było wątpliwości skąd pochodzą niektóre informacje w artykule (bowiem w podanych źródłach internetowych nie było nic o ukrywaniu się w szafie, czy też o Armii Czerwonej).
Poza tymi dwoma problemami chyba wszystko okej :)
Pozdrawiam serdecznie. – Tabrus (dyskusja) 21:55, 7 kwi 2023 (CEST)
- Zauważyłem przed chwilą, że na enwiki istnieje już artykuł Antonowicz family. Może należałoby rozważyć utworzenie podobnego w miejsce hasła Wincenty Antonowicz? – Tabrus (dyskusja) 22:18, 7 kwi 2023 (CEST)
- Mogę prosić o przykład z polskiej wiki gdzie w ramach 1 artykułu opisano całą rodzinę? NomenNescio14 (dyskusja) 18:19, 11 kwi 2023 (CEST)
- Znalazłem kilka przykładów: Rodzina Nalazków, Rodzina Mendelssohnów, Rodzina Bachów, Rodzina McMahonów. Kierowałbym się też Antonowicz family z enwiki :) Proponuję napisać w brudnopisie artykuł Rodzina Antonowiczów, następnie przenieść go na stronę Wincenty Antonowicz, a później tę stronę przenieść z kolei na Rodzina Antonowiczów (żeby od razu zlikwidować zbędny w takim wypadku artykuł Wincenty Antonowicz). O ile oczywiście zdecydujesz się na utworzenie wersji artykułu o całej rodzinie zamiast o tych osobach osobno, bo decyzja nie należy do mnie. Wydaje mi się, że scalony artykuł Rodzina Antonowiczów miałby więcej sensu i jest mniej narażony na ryzyko bycia określonym jako nieencyklopedyczny, aniżeli osobne biografie członków tej rodziny. Pozdrawiam – Tabrus (dyskusja) 18:18, 13 kwi 2023 (CEST)
- Mogę prosić o przykład z polskiej wiki gdzie w ramach 1 artykułu opisano całą rodzinę? NomenNescio14 (dyskusja) 18:19, 11 kwi 2023 (CEST)
--Tokyotown8 (dyskusja) 20:10, 12 kwi 2023 (CEST)
Zdjęcia
[edytuj kod]Cześć. Przejrzyj proszę swoje edycje i śmiało pousuwaj zdjęcia grobów sprzed renowacji. 2 zdjęcia grobów to nadmiar w hasłach, a zdjęcia odnowionych są zdecydowanie lepsze. Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 20:55, 13 kwi 2023 (CEST)
Czy wiesz – Getto w Chrzanowie
[edytuj kod]Strona Getto w Chrzanowie została zgłoszona 14 kwietnia 2023 do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej. W tej dyskusji mogą pojawić się ewentualne komentarze i zastrzeżenia – prosimy o uwagę. |
Dziękujemy i prosimy o więcej, Jotjotem (dyskusja) 14:18, 14 kwi 2023 (CEST)
Podziękowanie - Franciszek Banaś
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:30, 4 maj 2023 (CEST)
Ad:Zofia Bagan
[edytuj kod]Cześć, aby prawidłowo sortować artykuły biograficzne, dobrze użyć magicznego słowa {{SORTUJ:}}
. Dzięki temu sortowanie będzie zastosowane do wszystkich kategorii. Kamil P-ik (dyskusja) 17:16, 4 maj 2023 (CEST)
- Dzięki za podpowiedź NomenNescio14 (dyskusja) 18:16, 4 maj 2023 (CEST)
Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!
[edytuj kod]Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.
Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota PBbot (dyskusja) 17:34, 4 maj 2023 (CEST)
Podziękowanie - Irena Bawół
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:39, 5 maj 2023 (CEST)
Podziękowanie - Getto w Chrzanowie
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 06:25, 8 maj 2023 (CEST)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Nie wygłupiaj się z bitwami
- Znajdź porzadny tytuł
- Dodaj źródła w formie przypisów do wszystkich informacji.
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Ciacho5 (dyskusja) 08:29, 17 cze 2023 (CEST)
Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. MalarzBOT (dyskusja) 21:56, 8 sie 2023 (CEST)
Re:Galeria Świekatowo
[edytuj kod]W porządku, rozwinę temat szerzej. Przepraszam, ale ta galeria sprawia, że artykuł był brzydki wizualnie. Przypomina tandetną choinkę bożonarodzeniową. Oczywiście warto napisać w artykule o mordach dokonanych przez Niemców w 1939 roku, ale niech to będzie zwarty tekst z przypisami, a nie miniaturki tablic i grobowca, na które trzeba kliknąć, by cokolwiek przeczytać. Ilustracje należy dodawać z głową, by stanowiły wartość dodaną do artykułu. Losowe galerie sprawiają, że czytelnik przewija ekran lub traci czas na szukanie konkretnej informacji, która jest wciśnięta pomiędzy szpachlami pierwszych-lepszych zdjęć. Jedno zdjęcie tablicy umieszczone w odpowiednim miejscu mogłoby być, ale cała galeria już niekoniecznie. Artykuł o Świekatowie już teraz jest dość zły, bo brakuje w nim przypisów, zamiast historii jest kalendarium zatrzymujące się na 1939, a komunikacja wymagałby zapewne aktualizacji i przycięcia (po co te orientacyjne odległości?). Nie widzę potrzeby dokładania dodatkowych problemów. Runab (dyskusja) 12:48, 12 sie 2023 (CEST)
- Nie jestem autorem tego hasła, poza jedną informacją o strajku szkolnym, można tę galerię umieścić w innej formie, tak żeby zajmowała mniej miejsca, ale generalnie w tym artykule w ogóle jest niewiele zdjęć. NomenNescio14 (dyskusja) 17:32, 12 sie 2023 (CEST)
- Ale gdzie są źródła do tej sekcji o pomnikach? Mam wrażenie, że pisałeś wyłącznie na podstawie tego, co widziałeś lub zapamiętałeś. Runab (dyskusja) 12:07, 15 sie 2023 (CEST)
- Jakie żródła? Przecież żródłem są same tablice na pomnikach! Poza tym w tekście wyżej wzmiankowane są egzekucje z 3 września 1939 r., a informacje na tablicach są ich uszczegółowieniem, bo podają konkretne godziny i nazwiska. Poza tym jest w tekście odniesienie do hasła o bitwie pod Świekatowem, w którym jest szereg informacji na jej temat. Nie popadajmy w paranoję z tymi źródłami, poza tym nie będę za innych odwalał roboty, ja napisałem o pomnikach i to JEST udokumentowane źródłem IKONOGRAFICZNYM. Pozdrawiam. NomenNescio14 (dyskusja) 19:01, 15 sie 2023 (CEST)
- Proszę mi wybaczyć, ale mam wrażenie, że uzurpujesz sobie jakiś monopol na to Świekatowo i złośliwie usuwasz moje edycje. Przykro mi. Nie będę uzasadniał tego co oczywiste. Tablica na pomniku jest źródłem samym w sobie. Źródłem ikonograficznym. Sprawę uważam za zamkniętą. Szkoda, że tracą na tym czytelnicy, którym z niezrozumiałych względów utrudnia się dostęp do informacji. NomenNescio14 (dyskusja) 19:07, 15 sie 2023 (CEST)
- Poza tym, czy jest zgodne z etykietą usuwanie edycji ZANIM się otrzyma wyjaśnienie od autora? NomenNescio14 (dyskusja) 19:33, 15 sie 2023 (CEST)
- Proszę mi wybaczyć, ale mam wrażenie, że uzurpujesz sobie jakiś monopol na to Świekatowo i złośliwie usuwasz moje edycje. Przykro mi. Nie będę uzasadniał tego co oczywiste. Tablica na pomniku jest źródłem samym w sobie. Źródłem ikonograficznym. Sprawę uważam za zamkniętą. Szkoda, że tracą na tym czytelnicy, którym z niezrozumiałych względów utrudnia się dostęp do informacji. NomenNescio14 (dyskusja) 19:07, 15 sie 2023 (CEST)
- Jakie żródła? Przecież żródłem są same tablice na pomnikach! Poza tym w tekście wyżej wzmiankowane są egzekucje z 3 września 1939 r., a informacje na tablicach są ich uszczegółowieniem, bo podają konkretne godziny i nazwiska. Poza tym jest w tekście odniesienie do hasła o bitwie pod Świekatowem, w którym jest szereg informacji na jej temat. Nie popadajmy w paranoję z tymi źródłami, poza tym nie będę za innych odwalał roboty, ja napisałem o pomnikach i to JEST udokumentowane źródłem IKONOGRAFICZNYM. Pozdrawiam. NomenNescio14 (dyskusja) 19:01, 15 sie 2023 (CEST)
Rekord Guinnessa może być nasz! Dołącz do uczestników wyjątkowego edytonu!
[edytuj kod]Dzień dobry!
Zapraszam Ciebie bardzo serdecznie do wyjątkowego uczczenia 22 urodzin Polskiej Wikipedii! 26 września rozpocznie się w Warszawie 100-godzinny edyton, którego celem jest pobicie rekordu Guinnessa w długości edytowania. Na stronie Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023 przedstawiliśmy szczegóły wydarzenia. Jeśli masz ochotę dołączyć, choćby na kilka godzin, to świetnie! Teraz zbieramy deklaracje TUTAJ.
Zapewniamy nocleg, wyżywienie, dyplom uczestnictwa oraz upominki, możemy również pomóc w organizacji podróży. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji tego wydarzenia, chętnie odpowiem. Pozdrawiam, Gdarin dyskusja, 20:57, 21 sie 2023 (CEST)
Dzień dobry, Jak zauważyłem zatwierdzasz wszystkie edycje Wikipedysty SineNomine14. Bardzo proszę, żeby zwrócić mu uwagę na sposób odwołania do źródła z Polony. Polona pozwala na podanie url do konkretnej strony książki i dobrze byłoby to wykorzystać. Obecnie podane odwołania do książki w Polonie zmuszają czytelnika do przeglądania całej książki, ponieważ nie zawierają numeru strony. Poprawiłem to w artykule Stefan Hubicki. Poprawy wymagają pozostałe artykuły edytowane przez SineNomine14. Pozdrawiam Szelma W (dyskusja) 08:50, 9 paź 2023 (CEST)
Stworzony przez Ciebie artykuł Szkolnictwo polskie na Warmii w latach 1920–1939 został zgłoszony do poczekalni i toczy się nad nim dyskusja.
Autor tego zgłoszenia ma wątpliwości co do jakości lub encyklopedyczności Twojego artykułu. Jeśli uważasz, że ten artykuł nie powinien zostać skasowany, odnieś się do uwag zawartych w zgłoszeniu. |
Piastu βy język giętki… 13:03, 22 lis 2023 (CET)
Uzasadnienie w DNU. SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 02:37, 2 gru 2023 (CET)
Debata oksfordzka
[edytuj kod]Heja. Ja w sprawie edycji dotyczących debat oksfordzkich. Przypisy dodajemy nie w nagłówkach sekcji, tylko przy danych informacjach w tekście (tak, aby można było zweryfikować, skąd dana informacja pochodzi). Czy mógłbyś proszę to poprawić? Mitrovitz (dyskusja) 18:42, 25 mar 2024 (CET)
Przypominamy: zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024
[edytuj kod]Otrzymujesz niniejszą wiadomość, gdyż masz prawo głosować w wyborach do Rady Powierniczej WMF w tym roku. Wybory trwają do 23:59 we wtorek 17 września 2024.
Wikimedia Foundation (WMF) odpowiada za projekty, takie jak Wikipedia, zaś na jej czele stoi Rada Powiernicza. Jest to ciało decyzyjne WMF złożone z 12 wolontariuszy. Więcej o Radzie przeczytać możesz tutaj.
W tym roku, społeczności ruchu Wikimedia wybierają czterech swoich przedstawicieli w Radzie. O miejsca w Radzie ubiega się 12 kandydatów z całego świata, 3 z nich ubiega się o reelekcję. Więcej o kandydatach przeczytać możesz pod tym adresem. Dostępne są również „przewodniki” napisane przez członków społeczności.
Do głosowania uprawnionych jest prawie 120 tysięcy użytkowników, w tym Ty! Głosowanie potrwa do godziny 23:59 (UTC), 17 września 2024. Zagłosuj przez link na meta.
Jeśli już zagłosowałeś(-aś), dziękujemy i prosimy o zignorowanie tej wiadomości. Można głosować raz, niezależnie od liczby posiadanych kont.
Więcej informacji – Oddaj swój głos w wyborach!
komunikat wysłany przez Msz2001 (dyskusja) 11:46, 15 wrz 2024 (CEST)
Zaproszenie do udziału w badaniu
[edytuj kod]Witamy!
Fundacja Wikimedia prowadzi badanie Wikipedystów, aby lepiej zrozumieć, co skłania administratorów do zaangażowania się w tworzenie Wikipedii i jakie czynniki mają wpływ na utrzymanie ich zainteresowania. Wyniki badania pomogą nam w poprawie doświadczeń Wikipedystów oraz rozwiązaniu wspólnych problemów i potrzeb. Zidentyfikowaliśmy cię jako dobrego kandydata do udziału w tym badaniu i będziemy wdzięczni za wypełnienie anonimowej ankiety.
Nie musisz być administratorem, aby wziąć udział.
Wypełnienie ankiety zajmuje około 10–15 minut. Więcej informacji o badaniu znajdziesz na jego stronie Meta, gdzie dostępna jest też polityka prywatności.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości nasze dane kontaktowe znajdziesz na stronie Meta projektu.
Z pozdrowieniami