Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

EGS-zs8-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
EGS-zs8-1
Ilustracja
Galaktyka EGS-zs8-1 na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a
Data odkrycia

2015

Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór

Wolarz

Rektascensja

14h 20m 34,89s

Deklinacja

+53° 00′ 15,4″

Przesunięcie ku czerwieni

7,7302 ± 0,0006

EGS-zs8-1 – jedna z najbardziej odległych galaktyk o potwierdzonej odległości. Galaktyka odległa jest o ponad 13 mld lat świetlnych od Ziemi, jej przesunięcie ku czerwieni wynosi z = 7,7302 ± 0,0006, więc powstała w czasie, kiedy wiek Wszechświata wynosił około 670 mln lat. Obiekt został odkryty przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, natomiast jego dokładna odległość została wyznaczona przede wszystkim dzięki danym z naziemnych Teleskopów Kecka na Hawajach.

Oznaczenie galaktyki, EGS-zs8-1, składa się z trzech części. „EGS” to akronim obszaru nieba zbadanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i znanego jako Extended Groth Strip, „zs8” oznacza, że obiekt był kandydatem z przesunięciem ku czerwieni wynoszącym z ≈ 8, a „1” oznacza jego kolejność w grupie zbadanych obiektów.

Odkrycie

[edytuj | edytuj kod]

Galaktyka została początkowo sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w obszarze nieba znanym jako Extended Groth Strip[1]. Dokładne pomiary odległości zostały uzyskane dzięki zastosowaniu nowego spektroskopu MOSFIRE (Multi-Object Spectrometer For Infra-Red Exploration) zainstalowanemu na jednym z Teleskopów Kecka (Keck I)[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Masa galaktyki wynosi około 15% masy Drogi Mlecznej, ale jej wiek wynosi mniej niż 670 milionów lat[1]. Galaktyka powstała w bardzo wczesnym etapie ewolucji Wszechświata, znanym jako era rejonizacji[1]. W ówczesnym czasie galaktyki rozwijały się znacznie szybciej niż w późniejszych etapach ewolucji Wszechświata, w tej galaktyce tworzyło się 80 razy więcej gwiazd niż współcześnie w Drodze Mlecznej[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Astronomers unveil the farthest galaxy. phys.org. [dostęp 2015-04-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]