Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Folia hot-stamping

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dyfrakcyjna folia do hot-stampingu, odwinięta część uwidacznia powierzchnię klejową

Folia hot-stamping (folia do tłoczenia na gorąco, folia do termodruku, folia do hotprintu) – materiał używany w poligrafii do uszlachetnianiu po druku, znakowań, zabezpieczeń druków za pomocą techniki zwanej tłoczeniem folią na gorąco hot-stampingiem (termodrukiem, hotprintem). Folię hot-stampingową używa się w celu nadrukowania termicznego na podłożach drukowych (np. papierach, kartonach, tworzywach sztucznych, skórze, materiałach introligatorskich, drewnie) za pomocą matryc podgrzanych do temperatur ponad 100 °C. Folia ta stosowana jest na opakowaniach, etykietach, kartkach okolicznościowych, okładkach książek i czasopism itp.

Charakterystyka warstw folii do hot-stampingu

[edytuj | edytuj kod]
  • warstwa poliestrowa PET stanowi fizyczny nośnik dla pozostałych warstw. Grubość tej warstwy wynosi 12 μm. Od jej jakości zależy to czy prawidłowo można folię nawinąć na rolki (folia jest konfekcjonowana w postaci rolek) i czy równo prowadzi się w maszynach do hot-stampingu
  • warstwa rozdzielająca jest to warstwa silikonowa lub termotopliwego wosku, pozwala na oderwanie warstwy nośnika od pozostałych warstw w czasie procesu hot-stampingu
  • warstwa lakieru, chroniąca termonadruk przed ścieraniem nadaje również folii połysk (są folie z połyskiem, matowe i półmatowe) oraz barwę (folie mają różną barwę, a w przypadku folii srebrnych warstwa lakieru jest bezbarwna)
  • warstwa aluminium, która nadaje charakterystyczny, metaliczny połysk metalicznym foliom do hot-stampingu (są też folie bez odcienia metalicznego, nie posiadające warstwy aluminium)
  • warstwa klejowa, która pozwala nakładać duże płaszczyzny folii albo detale i która decyduje o zastosowaniu folii (dobór do rodzaju podłoża, np. papier, tworzywa sztuczne, drewno, powierzchnie lakierowane, powierzchnie skóropodobne, skórzane)

Rozgrzana matryca styka się z poliestrowym nośnikiem. Temperatura przenika przez wszystkie warstwy folii do hot-stampingu i dociera do warstwy klejowej, którą roztapia dokładnie w takim kształcie, jaki miała powierzchnia matrycy. Klej stykając się z podłożem drukowym wtapia się weń. Po usunięciu nacisku matrycy możliwe jest oderwanie folii nośnej, a na podłożu pozostaje wraz z klejem fragment warstwy aluminium i lakieru (dzięki warstwie rozdzielającej ułatwiającej rozwarstwienie się).

przekrój poprzeczny ukazujący warstwy folii do hot-stampingu

Rodzaje folii

[edytuj | edytuj kod]

Folie hot-stamping można podzielić na grupy:

  • folie metaliczne: srebrna, złote w różnych odcieniach, kolorowe – folie te występują jako folie błyszczące i matowe (ewentualnie półmatowe),
  • folie pigmentowe: kolorowe błyszczące lub matowe charakteryzujące się pełnym kryciem,
  • folie perłowe: kolorowe, często o dużej transparentności,
  • folie dyfrakcyjne: stanowią szczególną odmianę folii metalicznych, bo posiadające mikrorowki tworzące siatkę dyfrakcyjną, folie te mogą posiadać jednolicie mieniącą się całą powierzchnię lub zawierać wzory holograficzne produkowane seryjnie lub na indywidualne zamówienie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]