Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Fort Jaigarh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fort Jaigarh
जयगढ़ किला
Ilustracja
Dziedziniec w forcie Jaigarh
Państwo

 Indie

Lokalizacja

Jaipur, Radżastan

Typ

Fort

Data budowy

1726

Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Fort Jaigarh”
Ziemia26°58′53,6″N 75°50′41,3″E/26,981556 75,844806

Fort Jaigarh, znany również jako Fort Zwycięstwa, jest jednym z najlepiej zachowanych fortów w Indiach, położonym na wzgórzu Cheel ka Teela (Wzgórze Orłów), powyżej Fortu Amber w Dżajpurze, w stanie Rajasthan[1]. Fort ten jest popularnym miejscem turystycznym i symbolizuje militarną potęgę dynastii Kacchwaha, która rządziła tą częścią Indii przez wiele stuleci.

Na terenie fortu znajduje się największą na świecie armatę na kołach, Jaivana. Armata ta nigdy nie była użyta w bitwie, do jednego strzału potrzebuje 100kg prochu[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Fort został wybudowany w 1726 roku przez maharadżę Jai Singha II jako fort obronny mający chronić pobliski Fort Amber oraz królewskie pałace. Fort ten był strategicznie ważnym punktem obronnym, z którego można było kontrolować okolicę i obserwować ewentualne zagrożenia. Fort nazwano na cześć maharadży Jai Singha II.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Fort został zbudowany z czerwonego piaskowca, fort ma długość 3 km i szerokość 1 km. Budowla stanowi doskonały przykład radżpuckiej architektury obronnej i militarnej. Wewnątrz fortu znajduje się szereg pałaców, w tym Laxmi Vilas i Vilas Mandir, które łączą elementy lokalnej architektury z wpływami mogolskimi. Fort wyróżnia się również zaawansowanym systemem wodociągowym oraz licznymi zbiornikami wodnymi, które pełniły kluczową rolę w przypadku oblężeń. Położenie fortu oraz jego solidna konstrukcja przyczyniły się do tego, że nigdy nie został on zdobyty. Fort Jaigarh, podobnie jak Fort Amer, posiada podziemne korytarze, które łączyły oba obiekty, umożliwiając bezpieczną komunikację w czasie zagrożenia. Dzięki tym cechom, fort uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych przykładów radżpuckiej inżynierii wojskowej[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Desert Chronicles 2011 ↓, s.10.
  2. Frommer's India 2010 ↓, s. 521.
  3. Jaigarh Fort. Jaipur - Pink City. [dostęp 2024-11-21]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Harpreet Kaur: Desert Chronicles: III, Forts of Rajasthan. Harpreet Kaur Kapoor, 2011. ISBN 978-1466164024.
  • Pippa de Bruyn, Keith Bain, David Allardice, Shonar Joshi: Frommer's India. Wyd. 4. Hoboken: John Wiley Publishing, Inc., 2010. ISBN 978-0-470-55610-8.