Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Franciszek Dobrowolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek Dobrowolski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1830
Suchypień koło Płocka

Data i miejsce śmierci

11 lipca 1896
Poznań

Zawód, zajęcie

działacz społeczny, polityczny, dyrektor teatru, redaktor

Grób F.Dobrowolskiego - cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Franciszek Dobrowolski (ur. 20 lipca 1830 w Suchympniu koło Płocka, zm. 11 lipca 1896 w Poznaniu) – działacz społeczny i polityczny, dyrektor teatru, redaktor "Dziennika Poznańskiego", członek korespondent Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1890 roku[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Ukończył gimnazjum w Płocku, a następnie wydział prawa na uniwersytecie w Moskwie. W 1850 podjął pracę w sądownictwie. Działał w Rządzie Narodowym w okresie powstania styczniowego, w 1864 został aresztowany i był więziony przez kilka miesięcy. Po zwolnieniu w obawie przed dalszymi represjami wyjechał na kilka lat do Drezna.

W 1871 osiadł w Poznaniu. Został redaktorem naczelnym "Dziennika Poznańskiego", na łamach którego występował w obronie kultury polskiej w okresie wzmożenia germanizacji. Od 1883 społecznie pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu i przyczynił się do jego rozwoju i uzyskania wysokiego poziomu artystycznego. Rozszerzył grono widzów poprzez wprowadzenie tanich biletów na część przedstawień (wtorkowych). Wśród gościnnych artystów za czasów dyrekcji Dobrowolskiego znalazła się m.in. Helena Modrzejewska.

Prowadził działalność publiczną. Był m.in. sekretarzem Centralnego Komitetu Wyborczego, prezesem komitetu wyborczego na miasto Poznań, członkiem Towarzystwa Przemysłowego; należał również do Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Dziewcząt, Koła Śpiewaczego i innych organizacji. Organizował wyjazdy wakacyjne ubogiej młodzieży miejskiej do domów wiejskich ziemiaństwa polskiego.

Pochowany na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Maria Wosik, Franciszek Dobrowolski, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, ISBN 83-01-02722-3
  • Witold Jakóbczyk, Przetrwać nad Wartą 1815-1914, 55. zeszyt cyklu "Dzieje narodu i państwa polskiego", Warszawa 1989

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sprawozdanie z Zarządu Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswylu za Rok ...., 1899, s. 8.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]