Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Hrabstwo Montgomery (Maryland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hrabstwo Montgomery
Montgomery County
hrabstwo
Ilustracja
Śródmieście Silver Spring
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Maryland

Siedziba

Rockville

Kod statystyczny

FIPS 6-4: 24031

Powierzchnia

1313 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności


1 062 061

• gęstość

831,6 os./km²

Strefa czasowa

UTC -5:00 (EST)

Położenie na mapie Maryland
Położenie na mapie
Strona internetowa
Obchody 1 maja w hrabstwie Montgomery w 1907 roku
Piramida wieku hrabstwa

Hrabstwo Montgomery (ang. Montgomery County) – hrabstwo w stanie Maryland, położone na północ od Waszyngtonu. Według spisu w 2020 roku liczy 1,06 mln mieszkańców i jest najludniejszym hrabstwem stanu Maryland[1]. Siedzibą administracji hrabstwa jest miasto Rockville, jednak większe społeczności tworzą Germantown, Silver Spring, Gaithersburg i Bethesda. Jest częścią obszaru metropolitalnego Waszyngtonu.

W 2022 roku zostało uznane w rankingu Yahoo! Finance za 20. najbogatsze hrabstwo w Stanach Zjednoczonych, z średnim dochodem gospodarstwa domowego wynoszącym 111,8 tys. dolarów[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Montgomery zostało założone w roku 1776, w wyniku podziału hrabstwa Frederick na trzy mniejsze hrabstwa. Nazwano je na cześć amerykańskiego generała, Richarda Montgomery’ego, zabitego w 1775 roku podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, mimo że generał Montgomery nigdy nie przebywał na jego terenie. Wraz z ustanowieniem hrabstwa zakupiono 4 akry (1,6 ha) ziemi, na których wybudowano sąd oraz więzienie. Siedziba administracji hrabstwa początkowo nosiła nazwę Montgomery Courthouse, następnie Williamsburg, zaś od 1801 roku Rockville, biorąc swoją nazwę od potoku Rock Creek.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju hrabstwa była budowa kanału Chesapeake-Ohio, który był ważną drogą transportową rozciągającą się ponad 184 mile (prawie 300 km) od Waszyngtonu do Cumberland. Budowa kanału, która rozpoczęła się w 1828 i trwała do 1850, kosztowała około 11 milionów dolarów. Śluzy kanału, za pomocą których podnoszono lub obniżano barki o około 2,5 metra, uważane są za wybitne osiągnięcie inżynierskie ówczesnych czasów. Obecnie kanał stanowi teren narodowego parku historycznego kanału Chesapeake-Ohio.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Montgomery jest siedzibą wielu znanych przedsiębiorstw. Swoje światowe centrale w hrabstwie mają między innymi nadawca programów edukacyjnych i dokumentalnych Discovery Communications, amerykański koncern lotniczy i obronny Lockheed Martin, operator hoteli Marriott International. W obrębie hrabstwa swoją siedzibę mają także liczne agencje rządowe, między innymi Narodowe Instytuty Zdrowia, Agencja Żywności i Leków, National Oceanic and Atmospheric Administration, Narodowy Instytut Norm i Techniki, Nuclear Regulatory Commission.

Według danych amerykańskiego biura spisu ludności z 2004 roku, hrabstwo Montgomery zajmuje pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem wykształcenia: w 2004 roku 29,2% populacji powyżej 25. roku życia posiadało wyższe wykształcenie (tytuł magistra lub wyższy)[3], oraz drugie miejsce pod względem przeciętnego dochodu na rodzinę[4], ustępując w tej kategorii jedynie hrabstwu Fairfax w Wirginii.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Całkowita powierzchnia hrabstwa wynosi 1313 km², z czego 1283 km² stanowi powierzchnia lądowa, a 30 km² (2,3%) powierzchnia wodna. Najwyższy punkt w hrabstwie ma wysokość ponad 259 m n.p.m. Najniższy punkt położony jest na rzece Potomak i ma wysokość 10 m n.p.m.[5]

W obrębie hrabstwa Montgomery znajdują się dwa parki stanowe: Patuxent River oraz Seneca Creek, a także znaczna część zarządzanego przez National Park Service narodowego parku historycznego kanału Chesapeake i Ohio.

Sąsiednie hrabstwa

[edytuj | edytuj kod]

Miasta

[edytuj | edytuj kod]

Demografia

[edytuj | edytuj kod]

Według danych pięcioletnich US Census Bureau z 2021 roku, 48,8% mieszkańców stanowiła ludność biała (42,3%, nie licząc Latynosów), 18,4% to czarnoskórzy Amerykanie lub Afroamerykanie, 15,2% to Azjaci, 7,3% miało rasę mieszaną, 0,36% to rdzenna ludność Ameryki i 0,03% to Hawajczycy i mieszkańcy innych wysp Pacyfiku. Latynosi stanowią 19,7% ludności hrabstwa[6]. 32,2% mieszkańców było urodzonych za granicami Stanów Zjednoczonych[1].

Do największych grup należą osoby pochodzenia afroamerykańskiego, irlandzkiego (7,8%), niemieckiego (7,8%), angielskiego (6,3%), afrykańskiego subsaharyjskiego (6,4%), salwadorskiego (6,4%), chińskiego (4,1%), hinduskiego (4,1%), włoskiego (4,1%), europejskiego lub wschodnioeuropejskiego (3,4%) i „amerykańskiego” (3,1%)[6].

Największa afrykańska populacja jest z Etiopii. Inne duże grupy Latynosów pochodziły z Gwatemali, Peru, Meksyku, Hondurasu i Portoryko[6].

Religia

[edytuj | edytuj kod]
Kościół katolicki Najświętszej Marii Panny w Rockville

Do największych grup religijnych w 2010 roku należały[7]:

Inne duże społeczności tworzyły różne kościoły protestanckie (w tym metodyści, adwentyści dnia siódmego, kalwini, episkopalianie i luteranie). Jak również mormoński Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i społeczność muzułmańska. Inne grupy miały mniej niż 10 tys. członków, w tym różne kościoły prawosławne i wschodnie[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b U.S. Census Bureau QuickFacts: Montgomery County, Maryland [online], www.census.gov [dostęp 2023-01-21] (ang.).
  2. 25 Wealthiest Counties in the US [online], finance.yahoo.com [dostęp 2023-01-21] (ang.).
  3. Odsetek ludności powyżej 25. roku życia z wyższym wykształceniem w 2004 roku US Census Bureau (en)
  4. Przeciętny dochód na rodzinę w 2004 roku US Census Bureau (en)
  5. Najniżej i najwyżej położone punkty w hrabstwach w Maryland. mgs.md.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)]. Maryland Geological Survey (en)
  6. a b c 2021: ACS 5-Year Estimates Detailed Tables [online], data.census.gov [dostęp 2023-01-21].
  7. a b Congregational Membership [online], www.thearda.com [dostęp 2023-01-21] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]