Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Jan Albrecht I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Albrecht I
Ilustracja
Jan Albrecht I, malowidło z zamku w Schwerinie
ilustracja herbu
książę Meklemburgii-Güstrow
Okres

od 1547
do 1556

Poprzednik

Albrecht VII

Następca

Ulryk

książę Meklemburgii-Schwerin
Okres

od 1552
do 1576

Poprzednik

Henryk V Zgodny

Następca

Jan VII

Dane biograficzne
Dynastia

meklemburska

Data urodzenia

23 grudnia 1525

Data śmierci

12 lutego 1576

Ojciec

Albrecht VII

Matka

Anna z Brandenburgii

Żona

Anna Zofia z Prus

Dzieci

Albrecht, Jan VII, Zygmunt August

Jan Albrecht I (ur. 23 grudnia 1525 r., zm. 12 lutego 1576 r.) – książę Meklemburgii-Güstrow od 1547 do 1556 r., książę Meklemburgii-Schwerin od 1556 r.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jan Albrecht był synem księcia meklemburskiego na Güstrow Albrechta VII i Anny, córki margrabiego brandenburskiego Joachima I Nestora. W 1547 r. zmarł jego ojciec i Jan Albrecht odziedziczył księstwo Meklemburgii-Güstrow. Z kolei po śmierci stryja, Henryka V Zgodnego w 1552 r. objął pozostałą część Meklemburgii (Meklemburgię-Schwerin). Jednak już w 1555 r. zmuszony został do wydzielenia Meklemburgii-Güstrow swemu młodszemu bratu Ulrykowi.

Wychowany w duchu częściowo katolickim, częściowo protestanckim, jeszcze w 1547 r. Jan Albrecht na życzenie ojca walczył po stronie katolickiej (w wojsku cesarskim) w wojnie szmalkaldzkiej. Po objęciu rządów zaprowadził jednak w swoim księstwie luteranizm (ogłosił to wraz ze stryjem w 1549 r.), sprzymierzył się z północnoniemieckimi książętami protestanckimi, a w 1552 r. uczestniczył już po stronie książąt protestanckich w wyprawie przeciwko cesarzowi. Zreorganizował uniwersytet w Rostocku i organizację kościelną w Meklemburgii. Przełożył fragmenty Biblii. Interweniował w Polsce w obronie swego młodszego brata Krzysztofa, który miał zostać arcybiskupem Rygi jednak wskutek knowań ze Szwedami został uwięziony przez króla polskiego; Jan Albrecht uzyskał jego uwolnienie w zamian za zrzeczenie się pretensji do stanowiska arcybiskupiego. W 1573 r. ustanowił, iż dziedziczenie tronu w Meklemburgii będzie następować na zasadzie primogenitury.

Po ślubie usiłował uzyskać u teścia zapewnienie sukcesji w Prusach lub przynajmniej opiekę nad małoletnim szwagrem Albrechtem Fryderykiem[1].

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 1555 r. Jan Albrecht ożenił się z Anną Zofią, córką księcia Prus Albrechta Hohenzollerna (byłego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego). Z małżeństwa tego pochodziło trzech synów:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Janusz Małłek, Geneza sejmu 1566 r. w Prusach Książęcych, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, 4, 1961, s. 510.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]