Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Johann Elias Ridinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johann Elias Ridinger
Ilustracja
Johann Elias Ridinger, Autoportret, 1750
Data i miejsce urodzenia

16 lutego 1698
Ulm

Data i miejsce śmierci

10 kwietnia 1767
Augsburg

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

rokoko

Johann Elias Ridinger (ur. 16 lutego 1698 w Ulm, zm. 10 kwietnia 1767 w Augsburgu) – niemiecki malarz, grafik i rysownik, znany zwłaszcza z wielu serii miedziorytów przedstawiających obrazy z życia zwierząt oraz sceny łowieckie i jeździeckie.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Naukę malarstwa rozpoczął w wieku 14 lat u malarza Christopha Rescha w Ulm, a następnie studiował rysunek w Teutsche Academie założonej przez Joachima von Sandrarta. Około 1716 r. przeniósł się do Augsburga, gdzie w atelier Johanna Falcha uczył się rysunku zwierząt, zwłaszcza koni. Na zaproszenie hrabiego Wolfa von Metternicha kolejne trzy lata spędził w Ratyzbonie, doskonaląc się w rysowaniu koni dzięki obserwacjom w tamtejszej szkole jeździeckiej. Po powrocie do Augsburga podjął studia z zakresu miedziorytu i akwaforty u Georga P. Rugendasa w tamtejszej Stadtakademie.

Johann Elias Ridinger, Equus Ostfris

W 1723 r. otworzył w Augsburgu wydawnictwo, w którym rozpoczął wydawać rysowane, a następnie rytowane przez siebie dzieła. Z czasem pracę w nim podjęli również jego synowie Martin Elias (1730-1781) oraz Johann Jacob (1736-1784) – obaj również byli grafikami i rytownikami. W 1759 r., w uznaniu działalności artystycznej i wydawniczej, J. E. Ridinger został powołany na rektora augsburskiej Stadtakademie. Po jego śmierci działalność wydawniczą kontynuowali jego synowie. Później wydawnictwo zmieniło nazwę na Martin Engelbrechtschen Kunsthandlung.

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Główną część prac artysty stanowią dzieła o tematyce łowieckiej, jeździeckiej i przedstawienia dzikich zwierząt. Ridinger, jako baczny obserwator, posiadł umiejętność ukazywania zwierząt w charakterystycznym dla nich ruchu. Sytuował je zwykle na tle krajobrazu, przedstawionego w nieco dekoracyjny, ornamentalny sposób, właściwy dla stylistyki rokokowej. Do najbardziej znanych cykli grafik artysty należą:

  • Książęce zabawy łowieckie (36 arkuszy),
  • Zwierzęta (126 arkuszy),
  • Obserwacje dzikich zwierząt (40 arkuszy),
  • Zwierzyna szczwana psami (28 arkuszy),
  • Nowa sztuka jazdy (22 arkusze),
  • Nowa szkoła jazdy (8 arkuszy),
  • Raj (12 arkuszy).

Łącznie J. E. Ridinger stworzył ok. 1600 prac, które cieszyły się uznaniem długo po śmierci artysty. Jego twórczość spopularyzowało wydanie w 1817 r. albumu Galerie Ridingerscher Tier- und Jagdstücke. Liczne wznowienia rycin artysty wychodziły jeszcze przez cały XIX wiek, a pochodzące z nich motywy były także wykorzystywane w zdobieniu porcelany, ceramiki i tapet. W 1856 r. Georg August Wilhelm Thienemann opublikował “Leben und Wirken des unvergleichlichen Thiermalers und Kupferstechers Johann Elias Ridinger” (Leipzig, Weigel, 1856) – obszerne omówienie życia i twórczości Ridingera z katalogiem jego dzieł.

Dzieła Ridingera znajdują się w wielu różnych muzeach świata, oprócz kolekcji niemieckich m.in. w amerykańskim National Museum of Wildlife Art w Jackson, Wyoming, w British Museum w Londynie, w Fitzwilliam Museum w Cambridge, w słowackim Muzeum Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w Zwoleniu (kolekcja w Sv. Antonie obejmuje 28 rycin[1]). W Polsce szereg grafik Ridingera znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Na rynku aukcyjnym pochodzące z epoki odbitki jego rycin są dość rzadkie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. M. Vanga: Lovecké grafiky Johanna Eliasa Ridingera...

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Thienemann Georg A. W.: Leben und Wirken des unvergleichlichen Thiermalers und Kupferstechers Johann Elias Ridinger, Leipzig 1856;
  • Vanga Marek: Lovecké grafiky Johanna Eliasa Ridingera, w: „Lesník” nr 11, november 2006.

Dzieło Thienemanna online (j. niem.)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Grafiki J.E.Ridingera w zbiorach Biblioteki Narodowej - wersja cyfrowa na Polona.pl